همچنين ابزارهايي وجود دارند که فضاهاي استفاده نشده را پاک ميکنند و يا حتي سيستم عامل برخي از مواقع از اين فضاها براي کش کردن استفاده ميکنند و البته ابزارهايي نيز وجود دارند که اطلاعات رونويسي شده را باز ميگردانند. حذف و غير فعال سازي اطلاعات پنهان در تصاوير مربوط به مباحث پردازش تصوير ميباشد. اگر براي ضميمه سازي از تکنيک LSB استفاده کنيم، ميتوان با يک فشرده سازي Lossy ساده کليه اطلاعات پنهان شده را حذف کرد. توسط اينکار تصوير فشرده شده از لحاظ چشم انسان تغيير نميکند ولي تصوير حاصل ديگر شامل اطلاعات پنهان نيست. در صورتي که از تکنيکهاي تبديل دامنه استفاده شود، ناخوانا کردن پيامها پردازش بيشتري را ميطلبد. تکنيکهاي مختلف پردازش تصوير همانند wrapping، cropping، rotating، blurring باعث بروز خرابيهاي مناسبي در تصوير ميشوند که منجر به ناخوانايي پيام ميشود. ميتوان ترکيبي از روشهاي پردازش تصوير را مشخص نمود که استقامت تکنيک پنهان سازي را به صورت خودکار بسنجد.
مسيرهايي از تستهاي پردازش تصوير براي ارزيابي آستانه ابزارهاي طرح بيتي29 و تبديل وجود دارند. حاصل اين تستها باعث تغيير تصاوير کاور به نحوي ميشود که اطلاعات پنهان شده قابل بازيابي نباشند. انگيزه اين تستها نشان دادن اين است که چه حملاتي با اين تکنيکها ميتوانند مقاومت بيشتري از خود نشان دهند.
ميتوان توسط تکنيکهاي مشابهي به صوت و تصوير هم حمله کرد. دستکاري سيگنالها ميتواند باعث آسيب به سطح نويز (LSB) سيگنـال شده و اطلاعـات ضميمه شده را از بين ببرد. فيلتـرها نيز ميتوانند براي حذف اکوها و سيگنالهاي subtle استفاده شوند.
5-2- تصوير JPEG :
پرونده تصوير ديجيتالي، پرونده‌اي است که شامل اطلاعاتي مي‌شود که تصوير را شرح مي‌دهد. اين پرونده ستون‌ها و سطرهايي را تشريح مي‌کند که تصوير را شکل مي‌دهند. هر واحد از اين سطرها و ستون‌ها، يک نقطه (Pixel) است (مخفف عنصر تصوير، picture element). يک نقطه کوچکترين واحدي است که تصاوير را مي‌سازد.
براي تشريح کردن اين که چگونه نقطه‌ها، سطرها و ستون‌ها يک تصوير را تشکيل مي‌دهند، راه‌هاي زيادي وجود دارد. به روشي که توضيح مي‌دهد چگونه از ترکيب اين اجزاء تصوير شکل مي‌گيرد، قالب تصوير گفته مي‌شود. مثلاً تصوير ديجيتالي يک خانه را به روش‌هاي متفاوتي مي‌توان تشريح کرد. ممکن است تصميم بگيريد از روشي که به JPEG مرسوم است استفاده کنيد، پس پرونده‌هاي خود را در قالب JPEG خواهيد داشت. اين به معني است که پرونده تصوير، تصوير خانه را با قوانين JPEG تشريح مي‌کند. اگر تصوير را با قالب GIF ذخيره کنيد، در اين صورت پرونده اطلاعات تصوير را مطابق قوانين قالب GIF تشريح مي‌کند. هر يک از اين قالب‌ها بسته به کاربرد، نقاط قوت و ضعف خود را دارد. پرکاربردترين قالب‌ها TIFF، PNG، GIF و JPEG هستند. خوب است که قدري در مورد قالب‌هاي تصوير بدانيد. بدين ترتيب خواهيد دانست کدام قالب تصوير براي کار شما مناسب‌تر است.
اندازه پرونده يکي از جوانب مهم يک قالب است. بعضي از قالب‌ها به طور چشمگيري اندازه پرونده را کاهش مي‌دهند. اين موضوع در انتقال تصاوير در اينترنت مي‌تواند مؤثر باشد. زيرا اندازه تصاوير معيار مهمي در تعيين سرعت نمايش تصاوير در مرورگرهاست. فرآيند کم‌حجم‌تر کردن يک پرونده اصطلاحاً “فشرده‌سازي” ناميده مي‌شود.
1-5-2- فرمتJPEG چيست
جي‌پي‌ئي‌جي (JPEG) که به صورت جـِي‌پـِگ تلفظ مي‌شود نام يک استاندارد متداول در رايانه، ميباشد. اين نام مخفف Joint Photographic Experts Group (گروه مشترک کارشناسان گرافيک) است، که نام کميته‌اي است که اين استاندارد را تعريف کردند.JPEG به روش متداول جهت فشردگي تصاوير عكاسي JPEG اطلاق ميگردد. البته بايد خاطر نشان كرد كه JPEG و MPEG (گروه متخصصان تصاوير متحرك) كه به توليد طرح هاي فشرده ي ويدئويي مي پردازد، متفاوتند. استاندارد JPEG مشخص كنندهي كدگذاري هاي تعيين كننده چگونگي فشرده سازي تصوير به جريان بايتها و برگرداندن مجدد انها به تصوير و همچنين قالب فايـل محتوي جريـان مزبور ميباشد. از اين روش فشرده سازي معمولا با عنوان فشرده سازي ضايعاتي نام برده ميشود. در روش فوق برخي از ويژگي هاي ديداري در طي فرايند از بين رفته و نميتوانند مجددا بازيابي شوند اگرچه نوساناتي در خط پايه ي استاندارد JPEG وجود دارد كه فاقد تلفات مي باشند . قالب JPEG پيشرفته و در هم پيچيده ي ديگري وجود دارد كه در ان داده ها در گذرگاههاي چند گانهي اجزا بالا متراكم ميشوند. اين قالب، مناسب جهت تصاوير بزرگي است كه در حال دانلود با كانكت هاي با سرعت پايين نمايش داده ميشوند و به انها اجازه ي پيش نمايش مناسب بعد از دريافت تنها بخشي از دادهها را ميدهد. فايلهاي تصويري كه در آنها از فشردهسازي JPEG استفاده ميشود معمولا فايلهاي JPEG ناميده ميشوند. اكثر برنامه هاي نرم افزاري ويرايش تصاوير كه با يك فايل JPEG نوشته ميشوند در واقـع به ايجاد يك فايــل در قالب JFIF ميپردازند. JPEG پركاربردترين قالب جهت ذخيره و انتقــال تصـاوير بر روي شبكه گسترده جهاني هستند. به اين دليل قالب JPEG بهتر از قالب GIF مي باشد. همچنين قالب JPEG نسبت به قالب PNG كه براي توليد فايلهاي تصويري بزرگتر مورد استفاده قرار ميگيرد ارجح ميباشد.
علت استفاده از تصاوير JPEG، كاربرد فراگير آن در ارسال و ذخيره تصاوير ديجيتالي ميباشد. JPEG به دليل فشرده سازي بالا در كنار حفظ كيفيت مطلوب تصوير، از پركاربردترين فرمت هاي تصوير بوده و اكثر تصاوير ديجيتالي كه از طريق اينترنت مبادله ميشوند، به شكلJPEG ذخيره ميشوند. اين مسأله با توجه به سرعت و زمان مورد نياز جهت انتقال تصوير و حافظه مورد نياز جهت ذخيره تصوير، اهميت پيدا ميكند.
اين قالب معمولاً يک قالب باخسارت است، با اين حال برخي گونه‌هاي اين فرمت از فشرده‌سازي بي‌خسارت استفاده مي‌کنند. به نظر مي‌رسد از هر گونه JPEG که استفاده مي‌کنيد، با استفاده از فشرده‌سازي باخسارت حجم تصوير را کاهش مي‌دهد. با وجود اين‌که GIF کيفيت تصاوير با تعداد رنگ‌هاي زياد را از بين مي‌برد، اين زمينه جايي است که JPEG خوب عمل مي‌کند. تصويري که از دوربين ديجيتال‌تان به دست آمده، وقتي که با قالب JPEG ذخيره شود، خيلي خوب به‌نطر مي‌رسد در حالي که حجم آن بسيار کاسته شده است. به همين علت بسياري از دوربين‌هاي ديجيتال تصاوير خود را با اين قالب ذخيره مي‌کنند.
مقداري از اطلاعات که در حين ذخيره‌سازي در قالب JPEG دور ريخته مي‌شود، توسط نرم‌افزار تعيين مي‌شود. نرم‌افزارهاي خوب سطح فشرده‌سازي که JPEG روي تصوير شما اعمال مي‌کند را، در اختيار شما مي‌گذارند. اگر بخواهيم به صورت کلي بگوييم، سطح فشرده‌سازي ??? حجم پرونده را به ميزان قابل ملاحظه‌اي کاهش مي‌دهد، در حالي که تغيير محسوسي در کيفيت تصوير ايجاد نمي‌کند. با اين حال سطح فشرده‌سازي مورد نياز به کار شما و چشمان شما بستگي دارد. بايد با تجربه با آن کار کرد. JPEG براي قرار دادن تصاوير با رنگ‌هاي زياد، در وب بسيار مناسب است. همچنين براي کاستن فضاي مناسب است. JPEG از پويانمايي يا شفافيت نقاط تصوير پشتيباني نمي‌کند. معمولاً از پسوند .jpg براي تصاوير با قالب JPEG استفاده مي‌شود. همچنين پسوندهاي .jpeg ،jpe ، jfif و jif هم استفاده مي‌شوند (يا معادل‌هايشان با نويسه‌هاي بزرگ، مثلاً .JPEG يا .JPG ).
وقتي شما يک تصوير JPEG کاملا بي کيفيت را در فتوشاپ باز ميکنيد تبديل به يک ماتريس دو بعدي از نقاط ميشود و از حالت فشرده خارج ميشود. از اين مرحله به بعد کيفيت فقط از ديد شما معني مورد نياز براي نگهداري مجموعه تصاوير ديجيتال‌تان خواهد داشت وگرنه JPEGو صد البته کامپيوتر از اين مفهوم انتزاعي “کيفيت تصوير” چيزي درک نميکند.
در فشرده سازي JPEG هر چه جزئيات تصوير بيشتر باشند حجم فايل نهايي نيز افزايش مييابد. وقتي شما يک تصوير (چه با کيفيت و چه بي کيفيت) را در JPEG ذخيره ميکنيد، بايستي تمامي نقاط موجود در آن فشرده شوند، حتي آن نقاط پارازيتي که از فشرده سازي قبلي بجا ماندهاند هم شامل اين مجموعه ميشوند. وجود اين پارازيت ها روي قدرت فشرده سازي تاثير منفي ميگذارد و حجم فايل بالا ميرود. شيوه فشرده سازي JPEG به نوعي است که اختلاف رنگ و شدت نور ميان نقاط همجوار را ذخيره مي کند. هر چه نقاط همجوار شباهت بيشتري به هم داشته باشند، حجم فايل کاهش مي يابد. به همين دليل است که اگر يک تصوير را پيش از فشرده سازي محو (Blure) کنيد، حجم فايل نهايي کمتر ميشود. براي آنکه يک فايل JPEG را با حجم کمتر ذخيره کنيد، بايستي حداکثر با همان ميزان درصدي فشرده اش کنيد که قبلا استفاده شده. مثلا اگر قبلا با فشرده سازي %85 ذخيره شده، اکنون هـم با همـان %85 يا کمتر ذخيرهاش کنيد .گـو اينکـه هميشـه اين عمـل به کـاهش کيفيت تصوير ميانجامد، حتي در %100.
فشرده سازي JPEG ذاتا Lossy است، يعني کيفيت را فداي حجم کمتر مي کند، البته JPEG يک حالـت Lossless هم دارد(اصلا کيفيـت تصويـر را کاهـش نمـيدهد) که در فتـوشـاپ با پلاگين JPEG 2000 format ارائه ميشود.
JPEG2000 قالب جديد JPEG به منظور توسعه ويژگي هاي فشردگي فايلهاي JPEGاستاندارد ميباشد همانطور که قبلا بحث شد قالب اخير JPEG که اطلاعاتي راجع به تصويري که فشرده شده است در بردار سودمند نسيت و اين قضيه در نتيجه روزنه هايي را در تصوير ايجاد مي کند و باعث ايجاد تصوير خالدار ميگردد. در JPEG 2000 فشرده سازي در اثر يک تکنولوژي مواج بوجود مي آيد که اطلاعات را به گونه اي متفاوت ذخيره مي کند که تعداد زيادي از تکه هايي که در تصاوير فشرده شدهاي که از طريقJPEG بوجود آمدند را از بين مي برد .
مزاياي تصاوير JPEG
* فشردگي شديد که باعث ميشود دانلود تصوير سريعتر صورت گيرد.
* JPEG تصاوير را با کيفيت بهتر ارائه مي کند.
* JPEG تصاوير تمام رنگي (24 بيتي) را در صفحه نمايشگر پشتيباني ميکند.
2-5-2- فشرده‌سازي پروندهJPEG
اندازه پرونده يکي از جوانب مهم يک قالب است. بعضي از قالب‌ها به طور چشمگيري اندازه پرونده را کاهش مي‌دهند. اين موضوع در انتقال تصاوير در اينترنت مي‌تواند مؤثر باشد. زيرا اندازه تصاوير معيار مهمي در تعيين سرعت نمايش تصاوير در مرورگرهاست. فرآيند کم‌حجم‌تر کردن يک پرونده اصطلاحاً “فشرده‌سازي” ناميده مي‌شود.
وقتي که مي‌خواهيد حجم يک پرونده را کاهش دهيد، معمولاً به يکي از دو روش زير مي‌توانيد اين کار را انجام دهيد. براي اين‌که ديد بهتري نسبت به اين موضوع داشته باشيد، تصور کنيد مي‌خواهيد يک شئ را در يک کيسه پلاستيکي جاي دهيد. چطور حجم کيسه را کوچکتر مي‌کنيد؟ يا مي‌توانيد مقداري از وسايل را دور بريزيد،‌ يا مي‌توانيد کاري کنيد که کيسه به شيوه بهتري(مثلاً با خارج کردن هواي اضافي داخل کيسه) وسايل داخلش را فراگيرد. اگر مقداري وسايل را دور بريزيد، مقداري از محتواي اصلي را داريد از دست مي‌دهيد. مي‌توانيد آن‌قدر اين کار را تکرار کنيد تا ديگر چيزي باقي نماند، تا حجم کيسه آن‌قدر کوچک و کوچک‌تر شود تا ديگر حجمي نداشته باشد. اگر هواي اضافي را خارج کنيد، همان محتوايي را داريد که قبل‌تر داشتيد، اما کيسه فضاي کمتري را اشغال مي‌کند. اما اين کار را حداکثر تا حدي مي‌توانيد انجام دهيد. مثلاً اگر يک سيب را در يک کيسه جاي مي‌دهيد، نمي‌توانيد حجم کيسه را کوچکتر از سيب دربياوريد.
اين روش‌ها در مورد تصاوير ديجيتالي هم انجام مي‌شوند. اگر مقداري اطلاعات را از تصوير دوربريزيد حجم تصوير کمتر خواهد شد، اما مقداري

دسته‌ها: No category

دیدگاهتان را بنویسید