عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

ارتباط ایران و روسیه

روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان می باشد. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌می باشد و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش می باشد. به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای کاسپین، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

روابط تجاری- اقتصادی ایران و روسیه طی سال‌های پس از فروپاشی شوروی همگام با روابط سیاسی دو طرف در جریان بوده به سان این حوزه با نوساناتی همراه بوده می باشد. طریقه امور و آمارهای منتشره حاکی از آن می باشد که به‌رغم وجود ظرفیت‌های بسیار به ویژه در حوزه انرژی و حمل و نقل، سطح همکاری اقتصادی بین طرفین در حداقل ممکن قرار دارد که مانند علت های این امر می‌توان به فقدان بسترهای قانونی، حقوقی بایسته برای توسعه این همکاری‌ها تصریح نمود. در این بین، فشارهای غرب بر روسیه برای تحدید همکاری‌های خود با ایران نیز مزیدی بر علت شده و مشارکت شرکت‌های روسی در طرح‌های اقتصادی موجود در ایران را با حزم‌ها و احتیاط‌هایی همراه کرده می باشد(www.iras.ir).

ایران و روسیه در منطقه کاسپین و بیش از همه در زمینه استخراج و انتقال ذخایر هیدروکربنی، توسعه مسیرهای بین‌المللی حمل و نقل برای انتقال و ترانزیت بارهای دو کشور و همچنین کشورهای خارجی در مسیر شمال- جنوب و نیز حفظ و بهره گیری منطقی از ذخایر بیولوژیکی این دریا منافع مشترک دارند. همکاری متقابل مسکو و تهران در بخش نفت و گاز مانند از طریق ایجاد مسیرهایی برای انتقال مواد خام هیدروکربنی نه تنها به لحاظ اقتصادی برای روسیه سودمند می باشد، بلکه تحکیم سیاست خارجی این کشور در جنوب آسیا، آسیای مرکزی، خاورمیانه و خاور نزدیک را در پی خواهد داشت و نهایتاً به تقویت امنیت اقتصادی این کشور در این جغرافیاها منجر می گردد. در شرایط حاضر تهران نیز با عنایت به شرایط پیرامونی خود و شرایط بین‌المللی، اهمیت زیادی برای توسعه روابط ایرانی- روسی در سطح گفتگوهای بین‌دولتی در حوزه اقتصاد قائل می باشد(www.iras.ir).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    • تبیین توانمندی های ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان
    • تبیین چشم انداز ژئوپلیتیک بنادر گیلان
    • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

    • ارائه الگوی متناسب برای توسعه ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه