تأثیر ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

  • قزاقستان

کشور قزاقستان باوسعت 2.717.300 کیلومترمربع در بخش میانی اوراسیا و شمال آسیای مرکزی، که از سواحل شرقی دریای کاسپین تا مرز جمهوری خلق چین قرار دارد و از لحاظ وسعت نهمین کشور جهان می باشد. اما اغلب خاک این سرزمین را زمین های استپ و نیمه بیابانی پر کرده می باشد همین امر باعث شده تا تراکم جمعیت در هر کیلومترمربع 6 نفر باشد.

اقتصاد قزاقستان تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی می باشد، اما این کشور از لحاظ منابع زیر زمینی هم بسیار غنی می باشد، از سال 1993 تاکنون بیش از 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در این بخش انجام شده می باشد. همچنین تخمین زده می گردد که این کشور صاحب دومین منابع بزرگ در اورانیوم، کروم، روی و سرب و سومین در منگنز و چهارمین در مس و همینطور در مورد زغال سنگ ، آهن و طلا نیز در بین ده کشور اول دنیا قرار میگیرد. یکی از منابع مهم این جمهوری که برای توسعه آینده مدنظر هیات حاکمه قزاقستان می باشد منابع نفتی واقع در تنگیز در غرب و در سواحل شرقی دریای کاسپین می باشد. در سال 2007 به گونه متوسط حدود 280هزار بشکه در روز تولید داشته می باشد. کنسرسیوم بشورون ذخیره نفت خام قابل استحصال آن را حدود 6 الی 9 میلیارد بشکه تخمین زده می باشد. با اعمال گاز ترش به میدان تنگیز طی ده سال آینده این میدان بطور بالقوه می تواند 700هزار بشکه در روز تولید داشته باشد. بیشتر نفت استحصالی این میدان از طریق خط لوله به بندر نوروسیسک روسیه در سواحل دریای سیاه ارسال می گردد.

هرچند ایران شریک استراتژیک قزاقستان محسوب نمی گردد، اما دو کشور طی سال های اخیر دو کشور بر ضرورت توسعه همکاری های دو جانبه در زمینه های مختلف تأکید کرده و گام های عملی زیادی نیز در این زمینه برداشته اند. در همین راستا و با عنایت به ظرفیت های بسیاری اقتصادی در قزاقستان، این کشور برای ایران و شرکت های ایران دارای اهمیت زیاد بوده و پیش روی، آستانه نیز با در نظر داشتن جایگاه مناسب ژئوپولیتیکی ایران، نسبت به گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی با تهران اهتمام عملی داشته می باشد. به همین اعتبار، حجم مبادلات تجاری میان ایران و قزاقستان در ۶ سال اخیر با ۵ برابر افزایش از ۴۰۰ میلیون دلار به بیش از ۲ میلیارد دلار رسیده می باشد. با این تفاصیل، با در نظر داشتن محصور بودن قزاقستان در خشکی و همان گونه که تصریح گردید، ظرفیت های بسیار اقتصادی در این کشور، این حجم مبادلات قابل افزایش می باشد و ایران با بهره گیری از مزیت جغرافیایی خود می تواند نسبت به تأمین مطلوبیت های خود از این ناحیه اقدام کند. ایران بایستی در این راستا به این نکته توجه داشته باشد که برای بهره گیری بهتر و بیشتر از این فرصت، در آغاز بایستی به فکر تعدیل سیاست خارجی خود نسبت به کشور های غربی باشد، زیرا که با در نظر داشتن بی ثباتی سیاسی و اقتصادی در منطقه آسیای مرکزی ، کشور ها ی این منطقه به دولت های قدرتمند مانند آمریکا، اتحادیه اروپا… معطوف شده اند و در حال حاضر نیز ساختار سیاسی و اقتصادی آنها در ارتباط با غرب شکل گرفته می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

    • تبیین توانمندی های ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان
    • تبیین چشم انداز ژئوپلیتیک بنادر گیلان
    • ارائه الگوی متناسب برای توسعه ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه