تأثیر ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

ارتباط ایران و کشورهای آسیای مرکزی

آسیای مرکزی به دلیل جایگاه جغرافیایی اش جایگاه مهمی در سیاست جهانی بدست آورده می باشد و در جایگاه مهمی در قلب قاره اوراسیا قرار دارد. این منطقه نه تنها به عنوان منطقه حائل بین آسیا و اروپا به شمار می رود بلکه به عنوان راه ترانزیت مناطق اصلی دیگر را به یکدیگر متصل می کند. آسیای مرکزی و حوزه کاسپین جمعا منابع عظیمی از نفت و گاز طبیعی جهان را در خود جای داده می باشد. برآورد ذخایر اثبات شده و احتمالی در منطقه تقریبا دویست میلیارد بشکه نفت می باشد که حدود 30 میلیارد بشکه آن ذخایر اثبات شده می باشد. برآوردی که برابر با ذخایر دریای شمال می باشد. گرچه ذخایر نفت حوزه کاسپین با ذخایر نفت خاورمیانه که معادل 65درصد از 684میلیارد بشکه ذخایر اثبات شده دنیا می باشد، برابری نمی کند اما بدون شک در آینده نزدیک این منطقه تأثیر مهمی در امنیت تامین منافع نفتی بازی خواهد نمود. آسیای مرکزی با خصوصیات جغرافیایی خود زمانی مسافت مهمی از جاده ابریشم را دربرگرفته بود و در مبادله فرهنگی و اقتصادی میان شرق و غرب سهم بزرگی را در تاریخ به خود اختصاص داده می باشد.

امروزه کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان تشکیل دهنده آسیای مرکزی بوده که هرکدام به نوبه خود از لحاظ ژئوپلیتیکی در مقام بسیار مهمی قرار گرفته اند. در ادامه به تشریح بیشتر کشورهای ساحلی این منطقه و ارتباط آنان با جمهوری اسلامی ایران خواهیم پرداخت.

  • ترکمنستان

ترکمنستان 488.100 کیلومتر مربع وسعت داشتهف به غیر از نوار جنوبی که قلمرو کوههای کوپه داغ می باشد بقیه این جمهوری را اراضی کم ارتفاع بیابانی و شن زار تشکیل داده می باشد که بیابان قره قوم حدود 80درصد از خاک این کشور را شامل می گردد. بیشتر مردم آن ترکمن بوده که حدود85درصد از جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده و مابقی را اقلیت قابل توجه روس و ازبک تشکیل می دهد. اکثر مردم این کشور مسلمان و پیرو مکتب حنفی از مذهب اهل سنت می باشند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

جمهوری ترکمنستان یکی از کشورهای غنی از لحاظ منابع گاز طبیعی می باشد بطوری که این کشور با داشتن بیش از 4تریلیون مترمکعب مقام چهارم جهان را به خود اختصاص داده می باشد. طبق آمار گزارش شده تولید سالانه این کشور در سال 2005 بالغ بر 60 میلیارد مترمکعب بوده می باشد و پیش بینی می گردد که در سال 2020 این مقدار به 100 میلیارد مترمکعب برسد. ذخایر اثبات شده نفت ترکمنستان 546 میلیون بشکه می باشد که بیشترین ذخایر نفتی در غرب این کشور مانند پهنه دریای کاسپین متمرکز شده می باشد. طبق آمار 90 درصد از درآمد ترکمنستان از فروش نفت و گاز می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    • تبیین توانمندی های ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان
    • تبیین چشم انداز ژئوپلیتیک بنادر گیلان
    • ارائه الگوی متناسب برای توسعه ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه