عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه جغرافیایی

استان گیلان در 36 درجه و 34 دقیقه تا 38 درجه و 27 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 53 دقیقه تا 50 درجه و 34 دقیقه طول شرقی از نصف النهار قرار گرفته می باشد. درازای آن از شمال باختری به جنوب خاوری ، 235 کیلومتر و پهنای آن ، از 25 تا 105 کیلومتر تغییر می کند. رشته کوههای البرز با ارتفاع متوسط 3000 متر، همانند دیواری در باختر و جنوب گیلان کشیده شده و این منطقه غیر از از راه دره منجیل، راه شوسه دیگری به فلات ایران ندارد . کمترین فاصله کوه از دریای کاسپین (در بخش حویق از شهرستان تالش) نزدیک به 3 کیلومتر و بیشترین فاصله آن از دریا (در امام زاده هاشم ، مسیر جاده رشت- قزوین) حدود 50 کیلومتر می باشد.

این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای کاسپین تعلق دارد و با استان های اردبیل در غرب،  مازندران در شرق ، زنجان در جنوب و کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای کاسپین در شمال هم مرز و همسایه می باشد.

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری ، تا پایان شهریور سال 1383 ، استان گیلان دارای 16 شهرستان ، 48 شهر و 43 بخش، 109 دهستان و 2892 آبادی (2690 آبادی دارای سکنه و 202 آبادی خالی از سکنه ) می باشد.

استان گیلان حدود 308.5 کیلومتر مرز آبی با دریای کاسپین داشته که شهرستان های آستارا، تالش، بندرانزلی، آستانه اشرفیه،رودسر و بخش کوچکی از شهرستان های رشت و لاهیجان را در بر میگیرد.

3-1-1- جایگاه جغرافیایی شهرستان بندرانزلی

شهرستان بندر انزلی در استان گیلان و در منطقه ای جلگه ای و ساحلی در طول جغرافیایی 49 درجه و 28 دقیقه و عرض جغرافیایی 37 درجه و 28 دقیقه واقع شده می باشد و میانگین ارتفاع آن از سطح دریا منهای 26 متر می باشد. حدود شهرستان بندر انزلی از شمال به دریای کاسپین، از جنوب به تالاب انزلی، از مشرق به خمام و رشت و از مغرب به منطقه طوالش می رسد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    • تبیین توانمندی های ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان
    • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

    • تبیین چشم انداز ژئوپلیتیک بنادر گیلان
    • ارائه الگوی متناسب برای توسعه ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه