عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

بندر شهید رجایی

این مجتمع عظیم در 20 کیلومتری غرب شهرستان بندرعباس قرار گرفته می باشد. از نظر جایگاه دریایی در دهانه ورودی خلیج فارس، ابتدای تنگه هرمز و شمال جزیره قشم واقع شده می باشد. بندر شهید رجایی با جاده، راه آهن و خطوط هوایی به تهران و سایر نقاط ایران و جهان مرتبط می گردد.

3- بندر چابهار

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته می باشد. این بندر به علت جایگاه استراتژیک و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد.

4- بندر بوشهر

استان بوشهر با 625 کیومتر سواحل خود، علاوه بر بندر بوشهر که بندر تجاری بزرگ نفتی و غیرنفتی می باشد، دارای بنادر سنتی متعددی نیز می باشد. بنادر تجاری سنتی در شممال استان، دیلم، گناوه، ریگ و در جنوب استان،دلوار، بوالخیر, دیر، کنگان، نخل تقی و عسلویه می باشند. این بنادر اکثراً دو منظوره هستند و فعالیت های صیادی نیز در آنها می گردد.

5- بندر خرمشهر

بندر خرمشهر در شمال غربی خلیج فارس و در جنوب غربی کشور در محل تلاقی رودخانه های اروند رود و کارون در استان خوزستان واقع شده می باشد. این بندر سابقه طولانی در امر تجارت دریایی داشته و ساخت و بهره برداری از اسکله های ویژه پذیرش کشتی های اقیانوس پیما در بندر خرمشهر در سالهای آغازین 1300 شمسی شروع شده و در زمان وقوع جنگ جهانی دوم و پس از آن به اوج خود رسیده می باشد.

2-4-5-2 مهمترین بنادر شمالی ایران

در حوزه دریای خزر بندر باکو در جمهوری آذربایجان بندر کراسنودیک در ترکمنستان بندر آکتانو در قزاقستان بنادر ماخاچ قلعه و آستاراخان در روسیه و بنادر انزلی و نوشهر در ایران بنادر پیرامون این دریا هستند به غیر از انزلی و نوشهر همه بنادر این حوزه به راه آهن متصل اند و حجم قابل تئجهی از حمل و نقل می تواند در میان این بنادر اتفاق بیفتد در حال حاضر کشتیرانی میان این بنادر از رونق خوبی برخوردار می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    • تبیین توانمندی های ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان
    • تبیین چشم انداز ژئوپلیتیک بنادر گیلان
    • ارائه الگوی متناسب برای توسعه ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه