توسعه گردشگری شهر میبد با تاکید بر آثار تاریخی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

پیشینه پژوهش :

شهر میبد به دلیل داشتن قدمت تاریخی چند هزار ساله خود به خود شناخته شده میباشدوعلاقه مندان زیادی در این زمینه پژوهش  انجام داده اند،ازجمله پژوهشگران و نویسندگان و تاریخ نویسان و سیاحانی مانند مارکو پلو ،ناصر خسرو در سفر نامه خود وهمچنین ارگانهای دولتی مانند فرمانداری ،اداره گردشگری و میراث فرهنگی ،اداره راه وترابری ،صنایع و معادن ،و… بخش خصوصی ودانشجویان دانشگاه آزاد میبد و دانشگاه پیام نور اردکان،دانشگاه دولتی و آزاد  یزدوسایر دانشکاههای استان یزد .

درتمامی تحقیقات پتانسیل بالا و منحصر به فرد بودن آثار تاریخی میبد وارزش تاریخی آن یاد شده ودر زمینه توسعه گردشگری نیز طرحهای مختلفی ارایه گردیده که در انجام پروژه به آنها توجه و بعنوان مرجع بهره گیری میگردد.مقاله حمیده آماده و دکتر امامی میبدی با عنوان سنجش دیدگاه گردشگران در ارتباط با میبد و مطالعه بافت تاریخی میبد و تاثیر آن بر توسعه گردشگری پایدارشهر، که  نظر گردشگران در مورد توسعه گردشگری شهر میبد انتقادات وپیشنهادات آنها را ارزیابی و جمع بندی نموده و به این نتیجه رسیده با افزایش و بالا بردن سطح خدمات توریستی شهر اعم از رستوران ،هتل،بازسازی و مرمت آثار تاریخی و تبلیغات مستمر وگسترده این شهر پتانسیل قوی برای مقصد گردشگری بی نظیری را دارا میباشد .

مقاله مهدی حقیقت بین با نام میبد گنج کشف نشده صنعت گردشگری که به تشریح آثار تاریخی و گردشگری شهر میبد پرداخته و…. همچنین کتاب یادگارهای یزد از ایرج افشار ،تاریخ جدید یزد از احمد ابن کاتب ،تذکره مشاهیر میبد از محمد شورکی ،پردیس کویر اداره گردشگری و میراث فرهنگی یزد ،کاوشگری در میبد عبدالعظیم پویا و….

 

 

 

 

 

 

2-2- مبانی نظری پژوهش :

2-2-1-تعریف و مفهوم گردشگری :

گردشگری به گونه کلی به علت خصلت بین رشته‌ای خود قابلیت توجه‌های متفاوت را دارا می‌باشد، که خود سبب ارائه تعاریف بسیاری از آن گردیده می باشد. در تعاریف اولیه بیشتر بر بعد فاصله تأکید گردیده و گردشگران بر مبنای فاصله‌ای که از محل مسکونی داشتند، طبقه‌بندی می‌شدند. به گونه‌ای که کمیسیون ملی گردشگری آمریکا (1973) در تعریف گردشگری داخلی فاصله پنجاه مایل را در نظر گرفته که دربر گیرنده تمامی سفرها به غیر از سفر برای کار می‌گردید (Gartner, 1996, 5). تعاریف فاصله‌ای صرف نظر از خطا و اشتباهات، تنها به این دلیل که کمیتی اقتصادی و آماری را برای پدیده گردشگری آماده می کند، مورد قبول واقع گردید. در حالی که این تعاریف فاصله‌ای به تنهایی نمی‌توانست گردشگری را به خوبی توصیف کند. آنها تنها بر جنبه تقاضا تأکید داشتند و عرضه و همچنین اثرات ناشی از گردشگری را نادیده می‌گیرند. از این رو گردشگری به تعاریف دیگری احتیاج پیدا می کند. بر این مبنا تعاریف دیگری ارائه می گردد که هر یک از آنها در ابعاد مختلف، گردشگری را توصیف می‌کنند. در بعد جغرافیایی گردشگری زمانی از فعالیت‌گذران اوقات فراغت یا تفریح که  مستلزم غیب شبانه از مکان مسکونی عادی می باشد تعریف می گردد (Skinner, 1999, 280).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-3-1-1- آیا عوامل محیط طبیعی در توسعه گردشگری شهر میبد موثرند؟

1-3-1-2- آیا عوامل زیر ساخت های فرهنگی- اجتماعی در توسعه گردشگری شهر میبد موثرند؟

1-3-1-3- آیا عوامل زیر ساخت های حمل و نقل وتاسیسات اقامتی و توریستی  در توسعه گردشگری شهر میبد موثرند؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-3-1-4- آیا آموزش و تبلیغات  در توسعه گردشگری شهر میبد موثرند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه