اختلال کبد | پوستتان را می‌کند! | بیماری

سلامت ایران: هپاتیت کوچیک ترین ویروسیه که می تونه آدم رو آلوده کنه. این ویروس مستقیم روی بافت کبد قرار میگیره و کارکرد این عضو و کارکرد آنزیمای کبدی رو به هم می ریزه. در نتیجه سلولای کبدی که تصفیه خونه بدن هستن، نمی تونن درست کار کنن. کلی مشکلات به ضایعاتی برمیگرده که درست دفع نشده ان.

هپاتیت شکلای جور واجور مختلفی داره و کارکرد ویروس در هر نوع فرق داره. هپاتیت A یا زیاد، قابل درمانه اما هپاتیتای نوع BوC طولانی هستن و بهبود ندارن و ویروس تا آخر عمر در کبد مریض باقی می مونه. هپاتیت، برخلاف مریضیایی مثل دیابت که بعد از گذشت ۱۵-۱۰ سال و پیشرفت مریضی، مریض رو دچار علائم پوستی می کنن، از همون اول کار با ضایعات و علائم پوستی همراه س.

در هپاتیت، مخصوصا شکلای جور واجور زیاد مثل هپاتیتA ، علائم پوستی اولیه شامل تغییر رنگ پوست و صلبیه چشم به ته رنگ زرد مایل به نارنجیه. دلیل این رنگ زرد، دفع نشدن بیلی روبینه. در هپاتیتای طولانی یعنی B وC ، طیف بزرگی از علائم پوستی ممکنه ظاهر شه که اصلا اختصاصی نیستن و از یکی به یکی دیگه متفاوتند. مثلا بعضی وقتا مریض با یه مریضی پوستی مثل اما پلان یا واسکولیت با ضایعات زخمی یا ندول یا ضایعات خونریزی دهنده زیرپوستی مراجعه و دکتر به هپاتیت شک می کنه پس آزمایش خون درخواست می کنه.

هپاتیت علامت پوستی اختصاصی نداره

در هپاتیت طولانی، علائم اختصاصی نیس که دکتر با مشاهده اون قاطعانه مریضی رو تشخیص بده. یعنی هپاتیت B و C رو با علائم پوستی اولیه نمیشه تشخیص داد. علائم این مریضیا عمومی و شامل کهیر، واسکولیت (التهاب عروق پوست به صورت ضایعات قرمز رنگ روی پوست که بعضی وقتا دردناک هستن) یا نقاط خونریزی دهنده سر سوزنی یا توده های فندقی دردناک زیر پوست است.

وقتی به هپاتیت مشیوی میشیم

وقتی مریضی با این علائم یا با واسکولیت یا ضایعات سطحی قرمزرنگ در اندامای تحتانی همراه با تب به مطب مراجعه می کنه، دکتر اول به هپاتیت شک و آزمایش خون درخواست می کنه تا ویروس شناسایی شه. اما پلان هم شامل ضایعه های بنفش رنگ خارش داریه که روی سطح پوست دیده می شه و بسیار شایعه. واسه این بیماران هم مخصوصا وقتی مقاوم به درمان باشن، آزمایش هپاتیت درخواست می شه. خارش عمومی بدن بدون دلیل هم ممکنه به وجود اومده به وسیله دچار شدن به هپاتیت باشه.

کهیر، نشونه هپاتیت نیس

دلیل بروز کهیر در ۷۰ درصد موارد مشخص نیس. در ۳۰ درصد موارد دلیل کهیر مشخصه که این وسط فقط درصد بسیار کمی به هپاتیت برمیگرده پس نباید نگران بود.درمان مشکل پوستی هپاتیت

در هپاتیت زیاد یا نوعA مریضی درمان و با از بین رفتن ویروس و کارکرد درست کبد بیلی روبین دفع می شه و ته رنگ زرد پوست از بین میره اما در هپاتیتای طولانی، ویروس هیچوقت از بدن بیرون نمی ره و در سلولای کبدی خاموش می مونه. این ضایعات بیشتر درمانی ندارن چون به وجود اومده به وسیله فعالیت ویروس هپاتیت نیستن و به تحریکای ایمنی برمی گردن.

معمولا هنگام درمان هپاتیت، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی هم به مریض داده می شه تا این علائم کنترل شن. در این زمان مریضی فقط با علائم جلدی بروز می کنه. مثلا ضایعات زخمی پوست که علتش درگیری عروق پوستیه، به دنبال تحریک عکس العملای خودایمنی و رسوب ترکیبای به وجود اومده به وسیله این تحریکات در عروق بروز می کنه. بدیش اینه در فاز طولانی چون ویروس مخفی می شه، علائم پوستی آزاردهنده و جدی تره. واسکولیت، اما پلان و ضایعات عروقی از مشکلات عادی است که حتما باید تحتِ کنترل قرار گیرند.

داروهایی که واسه کنترل هپاتیت تجویز می شه هم مشکلات پوستی دارن. تزریق واکسن هپاتیت B چون واکسن ویروسیه، عوارضی مثل خارش، کهیر و حساسیت رو به دنبال داره. داروهای مربوط به کنترل هپاتیت هم شدیدا مشکلات پوستی ایجاد می کنن و عامل زخم، کهیر و خارش هستن.

قلیان می تونه باعث هپاتیت شه

هپاتیت، کبد رو گرفتار می کنه و دچار شدن به اون علل عفونی و غیرعفونی می تونه داشته باشه.

شایع ترین و مهم ترین علل عفونی این مریضی، ویروسای هپاتیت B و C هستن که در دراز مدت ممکنه باعث بروز مریضی سیروز و سرطانای کبدی شن که مریض رو نیازمند پیوند کبد می کنه.

این ۲ نوع هپاتیت از راه های مختلفی ممکنه انتشار پیدا کنن؛ از جمله به کار گیری تیغای ریش تراشی آلوده، لیوان مشترک، تزریق مواد مخدر و تماس جنسی ناایمن، اما علاوه بر روابط جنسی خارج از چارچوب خونواده، بدیش اینه این روزا با در نظر گرفتن مصرف رو به رشد قلیان به خصوص در جمعیت جوون کشورمون، تماشاگر انتقال مریضی از راه قلیان هم هستیم. استفاده اشتراکی از یه قلیان می تونه باعث افزایش احتمال دچار شدن به میکروب سل و ویروسایی مانند تبخال و هپاتیت شه.