اختلال چشمی و سردردهای ناشی از آن | بیماری

: مشکل چشمی و سردردهای به وجود اومده به وسیله اون 

اولین نشونه ضعف در بینایی افراد،سردرد است که باعث می شه دکتر واسه معاینه چشم و انجام آزمایش دید اقدام کنه. سردرد مربوط به چشم معمولا عصرها و بعد از کار دراز مدت چشمی شروع می شه.وقتی که چشم عیوب انکساری داشته باشه، کم کم خسته می شه

خشکی چشم
خشکی چشم یکی از دلیلای بسیار شایع احساس درد و ناراحتی در دور و بر چشما هستش که معمولا صبحا بهتره و در اواخر روز بدتر می شه. هم اینکه انجام کارای چشمی مثل مطالعه یا کار با کامپیوتر می تونه باعثبدتر شدن درد و ناراحتی در مبتلایان به این مریضی شه.

بیماریای قرنیه
قرنیه بافت بسیار حساسیه که تعداد زیادی اعصاب حسی در اون هست و به خاطر همین به درد و تحریک عکس العمل زیادی نشون میده.طبیعیه که تحریکات وارد شده به این بافت حساس می تونه درد شدیدی در چشم و دور و بر چشم و بعضی وقتا در تموم سر بسازه،

مثلا ورود هر نوع جسم خارجی به داخل چشم- چه مستقیما به قرنیه بچسبد و چه در پشت پلک گیر بیفته و باعث خراشیده شدن قرنیه شه- علاوه بر ایجاد درد و قرمزی و اشک ریزش ، معمولا باعث سردرد هم می شه.

هم اینکه در آدمایی که به دلیل جوشکاری یا نگاه کردن دراز مدت به برف (مثلا در ورزش اسکی) دچار برق زدگی چشما می شن هم پوشش خارجی (اپی تلیوم) قرنیه آسیب می بینه و فرد علاوه بر اشک ریزش و درد چشما، دچار سردرد شدید می شه.

از دیگر بیماریای قرنیه که باعث ایجاد سردرد می شه، زخم قرنیه س. هم اینکه التهاب قرنیه یا کراتیت هم می تونه باعث سردرد شه.یکی از بیماریای قرنیه که بیشتر باعث سردرد صبحگاهی تکراری می شه، خراش راجعه قرنیه (Recurrent Corneal Erosion) است. در این مریضی اپی تلیوم قرنیه چسبندگی کمی به بافتای زیرین داره و مستعد کنده شدنه.

در این حالت، خیلی از اوقات وقتی فرد گرفتار هنگام صبح چشم هاش رو باز می کنه، بخشی از اپی تلیوم قرنیه کنده می شه و علاوه بر سوزش و اشک ریزش و درد چشم، سردرد هم در همون سمت ایجاد می شه.

گلوکوم (آب مشکی چشم) زیاد زاویه بسته
این مریضی باعث ایجاد تاری دید، درد چشم، اشک ریزش و سردرد شدید می شه. تشخیص این مریضی با معاینه کامل چشمی شدنیه. تشخیص این مریضی اهمیت زیادی داره، چون می تونه منتهی به کاهش دید دائمی شه.

التهاب داخل چشمی(Uveitis)
التهاب داخل چشمی (یووئیت) می تونه علاوه بر درد چشم، سردرد هم بسازه. البته در مواردی که یووئیت قسمتای قدامی چشم مثلا عنبیه رو درگیر کرده باشه، احتمال ایجاد سردرد بیشتره.

التهاب صلبیه (Scleritis)
التهاب صلبیه می تونه باعث درد شدید چشم و سردرد شه. نکته قابل توجه اون هستش که اگه التهاب صلبیه در بخشای خلفی کره چشم اتفاق بیفته، ممکنه در ظاهر چشم تغییر خاصی ایجاد نکنه، اما باعث ایجاد سردرد شدید در ناحیه پشت چشم شه.

تشخیص این مریضی از دو جهت مهمه: اول اون که این مریضی در خیلی از موارد با بیماریای جدی تر همراه س که در صورت نبود درمان مناسب می تونه حتی زندگی فرد رو تهدید کنه. دوم اون که این مریضی می تونه منتهی به آسیب جدی و حتی سوراخ شدن چشم شه.

بیماریای حدقه چشم
وجود التهاب یا تومور در ناحیه پشت چشم و در داخل حدقه چشم می تونه باعث بروز سردرد شه.

التهاب عصب بینایی
التهاب عصب بینایی علاوه بر اون که باعث تاری دید می شه، می تونه با درد چشم و سردرد (مخصوصا در ناحیه پشت چشم) همراه باشه. در افراد گرفتار به التهاب عصب بینایی معمولا حرکت دادن چشم باعث بدتر شدن درد می شه.

زونای چشمی
این آسیب یه مریضی ویروسیه که بر اثر فعال شدن ویروس آبله مرغان در اعصاب حسی چشم اتفاق میفته. علامت مشخصه زونا بروز بثورات ریز پوستی به صورت آبدانهای کوچیک تو یه زمینه ارغوانی و بنفشه که با درد شدید همراه س. معمولا درد یکی دو روز قبل از ظاهر شدن بثورات پوستی شروع می شه و تا یه مدت پس از بروز دانه ها ادامه پیدا می کنه.

البته در بعضی افراد ممکنه درد به وجود اومده به وسیله زونا حالت طولانی پیدا کنه و تا ماه ها پس از مریضی، فرد احساس درد داشته باشه. اگه زونای چشمی علاوه بر درگیری پوست دور و بر چشم، بافتای داخل چشم رو هم درگیر کرده باشه، التهاب داخل چشمی (یووئیت) هم باعث بدتر شدن سردرد فرد گرفتار می شه.

.

منبع :gahar.ir