اختلال وسواس کندن پوست چه نشانه هایی دارد و درمان آن چیست | بیماری

: مشکل وسواس کندن پوست چه نشونه هایی داره و درمان اون چیه

: اگه شمام جزء اون دسته از آدمایی هستین که دچار مشکل کندن پوست هستن در این مطلب با ما همراه باشین.آدمایی که دچار مشکل کندن پوست هستن بیشتر پوست لب یا حتی پوست روی زخم خود رو می کنن.در این مطلب می خوایم با بیان نشونه های این مشکل راه های درمان اونو توضیح بدیم.

یکی از اختلالاتی که بعضی با اون روبه رو هستن، وسواس کندن پوسته. آدمایی که گرفتار این مشکل هستن، روزانه دست کم یه ساعت صرف پوست کندن، فکر کردن به اون و مقاومت در برابر میل به پوست کندن می کنن. 
این مشکل در ۴/۱ درصد جمعیت دیده میشه و زنان چند برابر بیشتر از مردان به این مشکل گرفتار هستن. شروع اون معمولا در دوره نوجوونی و همراه با شروع بلوغ یا پس از اون هستش و بیشتر با یه مشکل پوستی مانند جوش یا جوش شروع می شه.علم آموزانی که درگیر این مشکل هستن از مشکلات تحصیلی و ناتوانی در اجرای مسئولیتای مدرسه یا مطالعه کردن بر اثر پوست کندن در کارشون حکایت می کنن. این مشکل معمولا با اختلالای دیگری مانند وسواس فکری ـ عملی، وسواس موکنی (مشکل کندن مو) و هم مشکل افسردگی شدید همراه س.

نشونه های تشخیص مشکل وسواس کندن پوست

کندن تکراری پوست که به ضایعات پوستی منجر می شه. این افراد پوست صورت، دست یا بازو رو بیشتر از بقیه نواحی بدن می کنن و اعضای بدن خود رو دچار ضایعه می کنن. هم اینکه این افراد پوست سالم، پوست ناهموار، جوش یا پینه یا زخمای به وجود اومده به وسیله کندنای قبلی رو هم می کنن. فرد گرفتار این کار رو با به کار گیری ناخن، موچین، سنجاق ته گرد یا اشیای نوک تیز انجام میده و در بعضی موارد با فشردن و مالیدن و گاز گرفتن پوست خود رو می کنه. این رفتار چند ساعت در روز انجام می شه و ماه ها یا چند سال ادامه پیدا میکنه.

از دید رفتاری بیشتر تلاش می کنن محلی رو که کنده ان با آرایش، کلاه یا روسری بپوشونن و عواطفی مانند احساس از دست دادن کنترل، خجالت و شرم و پریشونی در اونا دیده می شه. در این مشکل بیشتر احساس درد به وجود اومده به وسیله کندن حس نمی شه و به جای اون فرد احساس لذت می کنه. هم اینکه ممکنه زخم پوست خود رو زبون بزنه یا پوست روی زخم رو پس از کندن، ببلعد. این افراد بیشتر در تنهایی و فقط در حضور افراد خونواده و نزدیکان خود این رفتار رو انجام میدن و جلوی بقیه خود رو کنترل می کنن.

پوست کنی در دو حالت اتفاق میفته

– پوست کنی متمرکز (یعنی فرد قبل از این که پوست خود رو بکنه تنش داره و بعد از کندن پوست آروم می شه).

– پوست کنی غیرارادی (در این حالت فرد بدون آگاهی و داشتن تنش هم مبادرت به کندن پوست خود می کنن).

درمان مشکل وسواس کندن پوست

واسه درمان لازمه مشخص شه فرد کدوم نوع پوست کنی رو داره و علاوه بر پوست کنی چه مشکلات دیگری داره. درمان این مشکل به صورت ترکیبی انجام می شه (یعنی هم دارودرمانی و هم درمانای روان شناختی). درمانای وارونه سازی عادت (HRT)، کنترل استرس و هیجان، درمانای نگرشی و شناختی و مخصوصا درمانای رفتاری شناختی می تونه به کاهش نشونه ها کمک کنه. در این روند لازمه فرد تکنیکای کنترل هیجان رو هم بیاموزد.

منبع :