اختلال هویت جنسیتی در زنان و مردان | بیماری

: مشکل هویت جنسی چیه؟

هویت جنسی یعنی برداشت فرد از زن یا مرد بودن خود. در اکثریت قاطع موارد این برداشت بر جنسیت ظاهری فرد منطبقه اما در تعدادی از مردم این برداشت با جنسیت ظاهری شون منطبق نیس. یعنی به طور مثال فردی که از نظر ظاهری به طور کامل دختره و هیچ مشکلی از نظر هورمونی یا اندامای جنسی و آزمایشات ژنتیک نداره

خود رو یه پسر می دونه و عقیده داره که به اشتباه در بدن یه دختر گیر افتاده. این مشکل در تحقیقات جهانی در مواردی که فرد از نظر ظاهری پسره اما خود رو دختر می دونه بیشتره اما در تحقیقات در ایران موارد آدمایی که به ظاهر دختر هستن اما خود رو پسر می دونن شایع تر گزارش شده. یه اشتباه عادی اینه که افراد فکر کنن

هرکی که رفتار جنس مخالف رو نشون میده دچار مشکل هویت جنسیه، در حالی که این جور نیس و افراد زیادی هستن که خود رو واسه همون جنس می دونن اما بعضی رفتارای جنس مخالف رو هم دوست دارن. این افراد گرفتار به اینجور اختلالی نیستن.

دلیل این مشکل چیه؟

این مشکل هم مانند خیلی از مشکلات پزشکی بدون یه دلیله و عوامل زیادی این وسط به نظر می رسه. در واقع هویت جنسی فرد از برداشت و درک ایشون از رفتارها، صحبتا و تعاملا دور و بریا از والدین، آبجی و برادرها و همبازیا و رسانه ها شکل میگیره. خیلی از والدین کودکان گرفتار این وسط خود رو مقصر می دونن و سرزنش می کنن.

واقعیت اینه که نمیشه گفت اگه ایشون یک یا چند رفتار خود رو تغییر می دادن کودک، گرفتار به این مشکل نمی شد چون عوامل مختلفی این وسط دخالت داره.

سن شروع مشکل چه وقتیه؟

این مشکل معمولا از سنین کودکی و حتی خردسالی علایمی داره که از جمله مهم ترین اونا تمایل به بازی کردن با کودکان جنس مخالف و اسباب بازیای اوناس. در واقع معمولا باور فرد از این که دختره یا پسر در سنین بسیار پایین و تقریبا تا چهارسالگی شکل میگیره. این افراد البته با افزایش سن و ورود به مدرسه ممکنه

با فشار هم مدرسه ایا بعضی از حالتای خود رو مخفی کنن اما معمولا در دوره راهنمایی و دبیرستان و شروع بلوغ جنسی علایم خود رو میدن. در واقع مبتلایان به این مشکل تقریبا در تموم موارد از دوران کودکی با صحبتا و رفتار خود نگرانیایی رو در خونواده ایجاد می کنن.

نقش خونواده ها در دوران کودکی

خونواده ها باید بدونن اگه در دوران کودکی و حتما در دوران پیش دبستانی تماشاگر رفتار یا گفتاری از کودک بودن که از جنس رفتار یا گفتار جنس مخالف بود به اون توجه کنن اما نگران نباشن چون خیلی از کودکان از سر کنجکاوی بعضی وقتا اینجور کارایی می کنن. اما در صورت تکرار اون حتما باید با یه روانپزشک یا روان شناس بالینی مشورت کنن

و کودک رو به پذیرش نقش یکی با جنس ظاهری خود تشویق کنن. کوتاهی و بی توجهی در این مورد مخصوصا اگه جنسیت کودک بر خلاف جنسیت مورد علاقه والدین باشه یا در یکی از دوقلوهای غیرهمجنس، بعضی وقتا دیده می شه.

این افراد مجرم یا منحرف هستن؟

جواب این سول به طور روشن خیره. این افراد تقصیر و انتخابی در راه ابتلای خود به این مشکل ندارن و در واقع مشکل ایشون در سالایی بوجود اومده که اختیار و شناختی از درست و غلط بودن باور و رفتار خود نداشتن. یه اشتباه عادی اینه که این افراد رو منحرف جنسی یا شهوت ران بدونیم. اینجاش خیلی مهمه

که این افراد فارغ از گرایش جنسی خود، از درک جنسی در خود مشکل دارن. خیلی از این افراد تا مدتا و بعضی وقتا در تموم عمر به دلیل این مشکل از ایجاد رابطه جنسی دوری می کنن.

تغییر جنسیت راه اصلی در بزرگسالی

اگه این مشکل از کودکی شروع شه و بموقع دخالت مورد نظر انجام نشه و فرد با این مشکل بزرگ شه در بیشتر موارد و اگه تشخیص به وسیله چند روانپزشک تائید شه معمولا با روشای دارویی و غیردارویی و مغزی نمیشه نظر فرد رو به سمت جنسیت ظاهری خود برگرداند. در اینجور مواردی در صورت اصرار و تمایل فرد، تقریبا عمل جراحی تغییر جنسیت تنها راه حل عملیه.

این عمل که با فتوای حضرت امام خمینی(ره) از حدود ۳۰ سال پیش در ایران هم به صورت شرعی و قانونی قابل انجامه، عوارضی هم داره و بدیش اینه در بعضی موارد پس از اون، طوری که فرد توقع داره شرایط خوب پیش نمی ره. البته ارسال گواهی عمل جراحی پس از بررسیای دقیق قانونی و علمی انجام می شه

و نیازمند معمولا یک تا سه سال پیگیری و مراجعه منظم و مشارکت در آزمایش و درمان دقیقه و قبل از اون از بقیه روش ها مانند هورمون درمانی و پوشیدن لباس جنس مخالف هم استفاده می شه.مشکل هویت جنسی یکی از دردناک ترین اختلالای کشف شده به وسیله انسانه. دردی که عمیقا فقط خود فرد اونو درک می کنه و واسه بقیه اعضای خونواده غیرقابل درکه.

به گزارشپی سی پارسیهمین موضوع باعث می شه خیلی از خونواده ها در راه درمان فرد همکاری مناسبی نداشته باشن و راه درمان این افراد با مشکل جدی مواجه شه. این در حالیه که تلخی تجربه این افراد رو میشه در سخنان ایشون بدون هیچ سختی ای دریافت. خیلی از اونا در بی اطلاعی از خطرات و مشکلات عمل جراحی تغییر جنسیت می گن: «دکتر! من حاضرم حتی شده روی تخت غسالخانه واسه جنس مخالف باشم.»

پارس ناز

.

منبع : pcparsi.com