اختلال هورمون در خانم ها چه پیامدهای دارد؟ | ورزش

اگه عصبانی و کلافه هستین اما دلیلش رو نمی دونین، باید فکری به حال هورمونا کنین. افسردگی و عصبانیت مثل دوران بلوغ، بی نظمی و بهم ریختگی ذهن، بی میلی به روابط زناشویی، اینا شایع ترین شکایاتی هستن که در پیش پزشکان شنیده می شن. وجه مشترک این مشکلات جورواجور چیه؟ نوسان و بی ثبات بودن ترشح و مشکل هورمون ها ! بدن شما یه سمفونی کامل از کارکرد منظم هورمونا هستش. یه تغییر جزئی در ترشح هورمونا می تونه مشکلات جانبی زیادی داشته باشه.

در بازه وقتی ورود به چهل سالگی در خانوما بدن دچار تغییراتی می شه و به سمت یائسگی پیش میره. حتی در خیلی از مواقع دیده شده این تغییرات در ۳۵ سالگی هم کرد می کنن. فیزیولوژی بدن آدما فرق داره اما در تحقیقات کلی نشون داده شده که مکملای غذایی و هورمونای برابر، مؤثر واقع شدن و تا حدی از پیامدای این دوران کم کردن.

متأسفانه باخبر شدن از وضعیت هورمونا با یه بار آزمایش مشخص نمیشه و شما مجبور به تکرار منظم آزمایشات هستین تا بدن تون رو تحتِ کنترل داشته باشین. هورمونا به سرعت بالا و پایین می شن و باید طی دست کم ۶ ماه اونا رو تحت نظر گرفت. ممکنه هورموناتون در آزمایش در رنج نرمال باشه اما هنوز احساس کلافگی کنین. در این صورت از دکتر معالج تون بخواین خون رو آزمایش کنه و اگه حال تون بهتر شد دوباره آزمایش بدین تا بدونین مشکل از ترشح کدوم هورمون بوده.

پروژسترون

پروژسترون اولین هورمونیه که با افزایش سن کمتر ترشح می شه و در درمان مشکلات هورمونی جنسی در اولویت قرار داره. پایین اومدن ترشح این هورمون می تونه دلیل عصبی شدن زیادتر از اندازه، افسردگی، ناامیدی، بدرفتاری و بی خوابی شه. پروژسترون نقش مهمی در چرخه قاعدگی زنان و توانایی اونا در باروری داره.

از اونجایی که این هورمون به طور طبیعی اثر مدر داره، کم شدن اون باعث می شه همیشه احساس پف کردگی داشته باشین. واسه بهبود شرایط بهتره هورمون تراپی کنین. بعضی وقتا مکملای غذایی هم کمک زیادی می کنن. به کار گیری ۷۵۰ میلی گرم ویتامین C در روز می تونه به درد بخور باشه.

تستوسترون

تستوسترون هورمون رشد است. نقش کلیدی در فعالیت جنسی و آمیزشی و همینطور عضله سازی رو داره. کاهش تستوسترون درصد عضله به چربی شما رو تحت اثر قرار میده و بیشتر به سمت افزایش چربی مایل می شه چون که با کم شدن عضله متابولیسم بدن پایین میاد. کمبود تستوسترون می تونه یه عامل جدی و موثر روی وضعیت و میل جنسی باشه.

به دلیل اینکه اندازه تستوسترون در بدن خانوما بسیار کمه. یه افزایش کوچیک می تونه تغییرات بسیاری رو به همراه داشته باشه. مصرف ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم از جینسنگ هندی باعث افزایش ترشح تستوسترون و همینطور کمک به غدد آدرنال می شه.

راه حل دیگه تغییر دادن حالت فیزیکی بدن و گرفتن ژستای قدرتمنده. ژست گرفتن روزانه به مدت ۲ دقیقه تا ۱۹ درصد  دید روانی به افزایش هورمون کمک می کنه. راه حل دیگه به کار گیری کرم و ژلا در دوزهای پایین تحت نظر پزشکه.

استروژن

استروژن کمک می کنه احساس دلسردی نکنین و سرحال باشین. استروژن تنظیم کننده سروتونینه و مانع افسردگی هم می شه. پس اگه پریشون، ناامید و عصبی هستین ممکنه سطح استروژن شما پایین اومده باشه. استروژنا در خانومای سالم باعث رشد و تکامل اندامای جنسی می شه.

هم اینکه حفظ کارکرد طبیعی ادراری و افزایش ثبات عروق خونی از وظایف استرودیوله که یه استروژن هستش. استروژن نه فقط به بهتر شدن خلق و خو کمک می کنه بلکه در کاهش وزن هم بسیار مؤثره. پس اگرحتی درسنین ۳۵ سالگی دچار بعضی از این علائم بودین واسه آزمایش به دکتر مراجعه کنین و تموم داروها و مکملا رو تحت  نظر دکتر استفاده کنین.

جفت و جور و ترجمه: elmevarzesh.com

منبع :