اختلال سلوک چیست و چه علائمی دارد؟ | تغذیه سالم

مشکل سلوک چیه و چه نشونه هایی داره؟

ویژگی لازم واسه تشخیص مشکل سلوک، الگوی همیشگی و تکراری رفتارهاییه که طی اون کودک یا نوجوون، حقوق بقیه یا قوانین یا هنجارهای اجتماعی مهم مناسب سن کودک رو زیر پا میذارن. این رفتارها در دو گروه اصلی جای می گیرن:

مشکل سلوک چیه و چه نشونه هایی داره؟

مریضی مشکل سلوک

۱- سلوک خشن که در نتیجه اون، فرد آسیب فیزیکی در مردم یا حیوانات بوجود میاره (یا به اون تهدید می کنه).

۲- سلوک غیر خشن که موجب وارد آوردن آسیب به اموال بقیه، تقلب یا سرقت و تخلفات جدی و تکراری از قانون می شه.

علائم خاص مشکل سلوک

مشکل سلوک با الگوی تکراری و همیشگی رفتارهایی شناخته می شه که طی اون حقوق بقیه یا قوانین یا هنجارهای اجتماعی مناسب سن، به وسیله کودک یا نوجوون زیر پا گذاشته می شه. اگه سه مورد از معیارهای زیر (یا بیشتر) در دوازده ماه گذشته وجود داشته و دست کم یکی از این معیارها در شش ماه گذشته وجود داشته باشه، مشکل سلوک بروز کرده:

خشونت نسبت به مردم و حیوانات

– بیشتر بقیه رو تهدید می کنه، میترساند یا قلدری می کنه.

– بیشتر شروع گر دعواهای فیزیکیه.

– از ابزاری استفاده می کنه که موجب آسیب فیزیکی جدی به بقیه می شه (مثل پاره آجر، بطری شکسته، چاقو، چوب و چیزای دیگه ای به جز اینا).

– با بقیه رفتار ظالمانه فیزیکی داره.

– با حیوانات رفتار ظالمانه فیزیکی داره.

– در حالی که با فرد قربونی رو به رو قرار گرفته، سرقت کرده (مثل کیف قاپی، زورگیری، اخاذی، سرقت مسلحانه).

– فردی رو مجبور به فعالیت جنسی کرده.

تخریب اموال بقیه

– به قصد وارد آوردن آسیب جدی به اموال بقیه، آتیش سوزی از قصد ایجاد کرده.

– اموال بقیه رو عامدانه تخریب کرده (به روشای جور واجور غیر از آتیش سوزی).

دزدی یا تقلب

– به صورت غیر قانونی وارد خونه، اتومبیل یا ساختمون فردی شده.

– بیشتر واسه کسب منافع یا دور موندن از تعهدات، دروغ میگه ( فریب دادن بقیه).

– سرقت وسایلی که ارزش زیادی دارن از بقیه بدون مواجه شدن با قربونی (مثل دزدی کالا از فروشگاه اما بدون ورود غیر قانونی، جعل و چیزای دیگه ای به جز اینا).

تخلفات جدی از قوانین

– بیشتر با وجود جلوگیری والدین تا دیر وقت بیرون می مونه، این رفتار از قبل از ۱۳ سالگی شروع شده.

– شب از خونه فرار کرده (دست کم دو بار )، در حالی که هنوز در خونه والدین یا سرپرست خود زندگی می کنه ( یا به مدت طولانی به خونه باز نگشته س).

– بیشتر از مدرسه فرار می کنه و این رفتار قبل از ۱۳ سالگی شروع شده.

مشکل در رفتار موجب مشکلات بالینی زیادی در کارکرد اجتماعی، آکادمی یا حرفه ای می شه. اگه فرد به سن ۱۸ سالگی رسیده، معیارهای مشکل شخصیت ضد اجتماعی دیده نمی شن. براساس سنی که مشکل سلوک در اون شروع می شه، این مشکل به دو زیر مجموعه یا گروه دسته بندی می شه: ۱) مشکل سلوک شروع شده از کودکی و ۲) مشکل سلوک شروع شده از نوجوونی.

این زیر مجموعه های مشکل سلوک، از نظر وجود ویژگیهای مشکلات سلوک، راه رشد و پیش آگهی و نسبت اون در دو جنسیت، متفاوت هستن. هر دو زیر مجموعه میتونن به اشکال ناچیز، متوسط یا شدید اتفاق بیفته. واسه بررسی سنی که علائم شروع شدن، اطلاعات باید از زمان جوونی و از سرپرست فرد، به دست اومده باشن. چون خیلی از رفتارها ممکنه مخفی باشن، والدین ممکنه علائم رو کمتر از واقعیت گزارش کنن و سن شروع علائم رو بالاتر از مقدار واقعی تخمین بزنن.

مشکل سلوک شروع شده از کودکی

در این زیر مجموعه دست کم یه ملاک مشکل سلوک باید قبل از ده سالگی شروع شده باشه.

آدمایی که به مشکل سلوک شروع شده از کودکی گرفتار هستن، معمولا مذکر بوده و بیشتر خشونت فیزیکی نسبت به بقیه نشون میدن که روابطشون با همسالان رو دچار اشکال می کنه. این کودکان ممکنه مشکل نافرمانی مقابله ای در اوایل کودکی داشته باشن و معمولا نشونه هایی دارن که تموم معیارهای مشکل سلوک رو قبل از بلوغ نشون می ده. احتمال مشکل سلوک دائمی در این افراد محتمل بوده و مشکل شخصیت ضد اجتماعی بزرگسالی در اونا محتمل تر از افراد گرفتار به مشکل سلوک شروع شده در نوجوانیه.

مشکل سلوک شروع شده از نوجوونی

مشخصه این زیر مجموعه مشکل سلوک، نبود وجود معیارهای مشکل سلوک قبل از ده سالگیه.

در مقایسه با مشکل سلوک شروع شده از کودکی، در این زیر مجموعه احتمال بروز رفتارای خشن کمتر بوده و روابط با همسالان در اونا نرمال تره (هر چند بیشتر مشکلات سلوک رو در مورد بقیه نشون میدن). در این افراد مشکل سلوک دائمی یا مشکل شخصیت ضد اجتماعی در بزرگسالی کمتر محتمله. در مشکل سلوک شروع شده از نوجوونی، نسبت ابتلای پسران به دختران کمتر از نوع دیگه س. / seemorgh.com

.

منبع :