اختلال دوقطبی: علائم | تشخیص و درمان | تغذیه سالم

مشکل دوقطبی: علائم، تشخیص و درمان

مشکل دوقطبی یه شرایط سلامت ذهنیه که معمولا به وسیله دوره های حملات عاشقی و افسردگی شناخته می شه. تغییرات غیر طبیعی در حالات روحی می تونه توانایی فرد در انجام کارای عادی و روزمره رو با مشکل مواجه کنه. در مشکل دو قطبی، افراد ممکنه حالت زیادتر از اندازه سرخوش یاتحریک پذیر رو داشته باشن یا اینکه از حالت افسردگی رنج ببرن.

مشکل دو قطبی

این مشکل بیشتر از همه بزرگسالان جوون رو هدف قرار میده اما تعداد کودکانی که گرفتار به این مشکل هستن هم زیاده. دچار شدن به این مشکل در بیشتر ادما از سنین زیر ۲۵ سال شروع می شه. این شرایط حدود ۵.۷ میلیون نفر از بزرگسالان یا ۲.۶ درصد از جمعیت افراد بزرگسال در ایالت متحده آمریکا رو تحت تاثیر قرار داده. حدود ۸۰ درصد از این افراد در گروه زیاد طبقه بندی شدن.

نشونه ها:

دوره جنون یا عاشقی در مشکل دوقطبی شامل سرخوشی یا تحریک پذیری، پرواز ایده ها( افکار ناپایدار، صحبت کردن سریع، تغییر از یه موضوع به موضوع دیگه)، افزایش انرژی، کمبود نیاز به خواب و بیش فعالیه. در طول دوره عاشقی، افراد ممکنه خیلی راحت ناراحت شن، به سرعت حرف بزنن، به صورت غیر منطقی در پروژه های جور واجور شرکت کنن، اعتقادات و عقاید غیر قابل باور و غیر واقعی داشته باشن، در فعالیتای پرخطر مثل قمار، سوء مصرف مواد مخدر شرکت کنن یا فعالیتای پر خطر جنسی رو داشته باشن.

متوسط طول اولین دوره عاشقی تقریبا سه ماهه. دوره عاشقی یا جنون رو میشه براساس شدت به دوره های متفاوتی تقسیم کرد. بر خلاف افسردگی معمولی، دوره افسردگی در مشکل دوقطبی بیشتر زیاد هستش و می تونه در طول چند هفته اتفاق بیفته بدون اینکه فاکتورهای زیادی داشته باشه. گذشته از حالت افسردگی، دوره افسردگی ممکنه به همراه مشکلات خواب، بی تفاوتی یا اضطراب، از دست دادن انرژی ، افکار مربوط به خودکشی باشه.

تشخیص و بررسی :

معمولا یه روانپزشک می تونه فردی که گرفتار به مشکل دوقطبیه رو شناسایی کنه اما پزشکان دیگه هم می تونن این نوع مشکل رو تشخیص بدن به شرطی که آموز شای لازم رو دیده باشن.مشکل دوقطبی به وسیله راهنمای تشخیصی و آماری مشکلات روانی (DSM) به چند زیرگروه جور واجور تقسیم می شه. بیماران گرفتار به مشکل دوقطبی نوع I ،معمولا دست کم از یه دوره عاشقی و یه دوره افسردگی رنج می برن و این تغییر حالت می تونه به اندازه کافی زیاد باشه تا مشکلاتی در مدرسه، سرکار و روابط ایجاد کنه. مشکل دوقطبی نوع II ، نسبت به نوع اول زیاد زیاد نیس. آدمایی که از این نوع مشکل رنج می برن معمولا دوره نیمه عاشقی یا عاشقی ناچیز رو تجربه می کنن که نسبت به حالت عاشقی کامل ناچیز تره. این افراد هم اینکه دست کم یه دوره افسردگی بزرگ و اساسی دارن. واسه این افراد، دوره افسردگی معمولا بیشتر از دوره نیمه عاشقی یا عاشقی ناچیز زمان میبره و می تونه اثرات کم و ناچیزی روی برنامه های روزانه فرد داشته باشه.

بخشی از روند تشخیص معمولا براساس سابقه خانوادگی و روانی فرد هستش. باید حواستون باشه که افراد در دوره های افسردگی بیشتر از بقیه دوره ها به دنبال کمک می رن. بخاطر این پزشکان می گن که ورودی و توصیف نشونه ها از طرف خونواده و دوستان می تونه تصویر دقیق تری از شرایط مریض حاصل کنه و از بروز تشخیص اشتباه کم کنه.

درمان و به کار گیری دارو:

الان پزشکان مشکل دوقطبی رو به عنوان یه مریضی نا تموم و بدون درمان در نظر می گیرن. با اینحال، درمانای دارویی و بقیه روشای درمانی ممکنه واسه کمک به آرامش حالتای فرد و نشونه های مربوط به اون استفاده بشه. در بعضی از موارد هم این درمانا واسه مدیریت مشکل دوقطبی در دراز مدت استفاده می شه. مشکل دوقطبی معمولا با اثبات کننده های حالات روحی درمان می شه اما علاوه بر این موارد، شما می تونین از جلسات روانشناسی هم استفاده کنین، مریض رو در جامعه درگیر کنین، چگونگی مدیریت شرایط رو به خونواده های اونا بیاموزید. اثبات کننده های حالت روحی مانند لیتیوم و والپروات واسه پیشگیری از بالا و پایین شدن شدید حالات استفاده می شه. مشکلات جانبی محتمل در درمان لیتیوم، پایین اومدن سطح تیروئید است که می تونه به زیاد شدن وزن در بعضی از افراد منجر شه.بقیه داروهایی که ممکنه واسه درمان نشونه های خاص به کار رود شامل داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد روان پریشیه. داروهای ضد تشنج مانند اسید والپروئیک ،داروی گاباپنتین (Neurontin)، توپیرامات و لاموتریژین (LAMICTAL) هم به عنوان اثبات کننده اخلاق به کار میره. با اینحال تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشون میده که افزایش رفتارای پرخطری مثل تصمیم به خودکشی در میان مریضایی که از داروهای مربوط به تشنج استفاده کرده بودن زیاد می شه. بخاطر این بهتره تغییرات رفتاری در این جوری بیماران بررسی شه.

درمان با شوک الکتریکی یا شوک درمانی هم واسه درمان بعضی از بیماران گرفتار به مشکل دوقطبی استفاده می شه. این نوع درمان معمولا واسه آدمایی که دارای حالت دیوونگی یا جنون هستن بسیار مناسبه. هم اینکه شوک درمانی در مریضایی که پریشونی زیادی دارن و نشونه های خودکشی در اونا دیده می شه هم استفاده میشن. درمان با شوک الکتریکی شامل به کار گیری یه محرک الکتریکی کوچکه که از راه پوست سر اعمال می شه. با اینکه این درمان کلا موثره اما نگرانیایی در مورد اثرات دراز مدت بر حافظه هم هست./ مجله سلامت

.

منبع :