اختلالات و تغییرات جنسی در دوره سالمندی | سالمندان

کم کم و گذروندن سالهای جوونی و پا گذاشتن به  دوره میانسالی یه سری تغییرات جنسی در سالمندان بروز میده که در این مطلب ببه بررسی شکلای جور واجور اونا می پردازیم.

دکتر غلامحسین قائدی گفت: «ضعف و سستی ارگانای جنسی، کاهش سطوح تستوسترون، تاخیر در رسیدن به نعوظ، نبود توانایی در نگهداری نعوظ به مدت طولانی، کاهش شدت ارگاسم و کاهش سطوح هورمونای مربوط به میل جنسی از تغییرات فیزیکی در مردان سن بالا به دلیل افزایش سن است که کارکرد جنسی اونا رو تحت تاثیر قرار میده.»

ایشون در ادامه اضافه کرد: «علاوه بر این تغییرات، مردان پیر تغییرات فیزیولوژیکی دیگری هم تجربه می کنن؛ نازک شدن موهای شرمگاهی، شل شدن کیسه بیضه، ضعیف شدن عضلات پرینه ای و… که همه در بروز مشکلات جنسی نقش داره.  البته تغییرات فیزیکی در زنان سن بالا هم با کم شدن سطح استروژن بعد از یائسگی، کاهش توانایی ارتجاعی بافت سینه و شل شدن سینه جمع شدن دهانه رحم، ضعیف شدن دیواره واژن و کاهش طول و عرض واژن و کاهش ترشحات لزج کننده همراه س و  به مانند مردان، زنان هم علاوه بر علائم اصلی گفته شده، علائم فیزیکی دیگری مثل نازک شدن موهای شرمگاهی، چروک شدن لبای فرج، رقیق شدن ترشحات واژنی و سستی عضلات پرینه ای رو دارن.»

دانشیار دانشگاه تماشاگر هم اینکه گفت: «رقیق شدن ترشحات مهبلی در زنان باعث کاهش ترشحات مهبلی می شه و این موضوع می تونه منتهی به دیسپارونیا و حتی خونریزی به هنگام آمیزش شه، در نتیجه حتی ارگاسم هم ممکنه دردناک باشه انزال در مردان پیر دیرتر اتفاق میفته، خروج منی شدت قبل رو نداره و شدت ارگاسم به همین دلایل کاهش داره. شدت انزال ممکنه به ۵۰ درصد حالت عادی برسه. البته این مسائل ممکنه از فردی به فردی دیگه متغیر باشه، این مسائل بیشتر تحت تاثیر عواملی مثل وجود همسر جذاب، از دست دادن بیماریای فیزیکی یا روانشناختی زیاد و کیفیت روابط بین فردیه.»

قائدی با اشاره به اینکه آزمایش پزشکی، روانی و اجتماعی واسه بررسی و تشخیص مشکلات فرد در این دوران از اهمیت زیادی برخورداره، چراکه یه سری از عوامل پزشکی، روانی، اجتماعی و بین فردی در تشکیل مشکلات جنسی نقش دارن پس باید در روند آزمایش کامل مورد بررسی قرار گیرند، گفت: «رویکردهای درمانی کلی عبارتند از برنامه های آموزشی، دارودرمانی، درمانای هورمونی، روان درمانی و مشاوره و به کار گیری وسایل کمک آمیزشی به عنوان یه برنامه مکمل درمانی و در پاره ای موارد هم جراحی و به کار گیری وسایل مکانیکی خاص.»

به گفته این روانپزشک تحقیقات انجام شده در مورد کارکرد جنسی افراد پیر در سطح جهانی کم هستن، ولی در آمریکا این تحقیقات بیشتر بوده و یافته های متفاوتی هم ارائه دادن. اطلاعات جهانی در مورد کارکرد جنسی در این گروه سنی کم بوده و لازمه تحقیقات منسجمی در اینباره صورت پذیرد.

ایشون خاطر نشون کرد: «به کار گیری وسایل و وسایل کمک آمیزشی، مثل کرما و ژلای آمیزشی می تونه کمک زیادی به تقویت روابط و کارکرد جنسی افراد پیر داشته باشه. کرما و ژلای کمک آمیزشی بیشتر واسه افزایش کارکرد نعوظ یا روان سازی مهبلی استفاده می شن و جنبه درمانی نداره، یعنی به کار گیری این وسایل به عنوان یه نوع راه حل درمانی پیشنهاد نمی شه.»

سلامانه

منبع : hidoctor.ir