اختلالات هورمونی در خانمها : علائم و راهکارها | تغذیه سالم

مشکلات هورمونی در خانمها : علائم و راهکارها

باید گفت تغییرات هورمونی بیشتر در خانمها کرد داره و بیشتر با علائم و نشونه هایی همراه س. در بعضی موارد کرد پیدا کردن این تغییرات هورمونی اینقدر زیاده که باعث نگرانی در فرد می شن. در ادامه باید گفت هر فردی بنا به شرایط سنی و بنا به شرایط زندگی اش ممکنه دچار نوعای جورواجور نموده ها در مورد تغییرات هورمونی شه. ما در این مطلب از پورتال رنگی تلاش کردیم تا به مشکلات هورمونی در بدن خانمها اشاره کنیم و نشانهاشون رو هم ذکر می کنیم تا با اونا اشنایی پیدا کنین و راه درمان اونا رو هم فرا گیرید. با امید به اینکه این مطلب رو به درد بخور آزمایش کنین.

مشکلات هورمونی در خانمها : علائم و راهکارها

از جمله نشونه های تغییرات هورمونی در بدن خانمها، تغییر در خلق و خو است، تغییر در سلامت جسمی از جمله احساس دل درد، حالت تهوع و… هم رو شامل می شن.

خانمهای یائسه هم از اون دسته خانمها هستن که شدیدا با تغییرات هورمونی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون درگیرن. در ادامه لیست مشکلات به وجود اومده به وسیله تغییرات هورمونی در بدن زنان رو می خونید.

مشکلات به وجود اومده به وسیله مشکلات هورمونی در بدن خانوما:

بی نظم بودن عادت ماهیانه

عادت ماهیانه در بیشتر خانوما هر ۲۱ تا ۳۵ روز اتفاق میفته. اگه عادت ماهیانه شما در فواصل مشخصی هر ماه اتفاق نمی افته، یا بعضی ماه ها پریود نمی شین، ممکنه به این معنی باشه که سطح بعضی از هورمونا (استروژن و پروژسترون) در بدنتون بیشتر از اندازه بالا یا پایینه. اگه بین ۴۰ تا اواسط دهه پنجاه سالگی هستین، دلیل اون می تونه دوران قبل از یائسگی باشه. اما بی نظم بودن عادت ماهیانه می تونه علامت مشکلات جسمی مثل سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باشه. با پزشکتون مشورت کنین.

مشکلات خواب

اگه نمی تونین به اندازه کافی بخوابین یا خواب باکیفیتی ندارین، ممکنه مقصر هورمون هاتون باشن. پروژسترون، هورمونی که به وسیله تخمدانا تولید می شه، به خوابیدنتان کمک می کنه. اگه سطح این هورمون پایین تر از حد عادی باشه، خوابیدن براتون سخت می شه. پایین بودن استروژن هم موجب گرگرفتگی و عرق کردن در شب می شه که هر دو اینا استراحت رو براتون سخت می کنه.

جوش طولانی

جوش زدن هر چند وقت یه بار قبل یا بین عادت ماهیانه تون اشکالی نداره اما جوشا و آکنه هایی که از بین نمی رن می تونن نشونه مشکلات هورمونی باشن. بالا بودن آندروژن (هورمون مردونه ای که آقایون و خانوما هر دو دارن) باعث کار کردن بیشتر از اندازه غدد چربی می شن. آندروژن بر سلولای پوست داخل و دور فولیکولای موی شمام اثر میذاره که هر دو اینا منافذ پوست رو بسته و باعث ایجاد جوش می شه.

مشکل حافظه

محققان مطمئن نیستن که هورمونا دقیقاً چیجوری بر مغز شما اثر می ذارن. چیزی که می دونن اینه که تغییر در استروژن و پروژسترون باعث کند شدن حافظه تون شده و موجب می شن واسه به یاد آوردن چیزها دچار مشکل شید. بعضی متخصصین تصور می کنن که استروژن ممکنه بر موادشیمیایی مغز که انتقال دهنده های عصبی نامیده می شن اثر بزاره. مشکل در دقیق شدن و فوکوس کردن وحافظه از جمله مشکلات عادی در دوران قبل از یائسگیه. اما می تونه نشونه بقیه مشکلات هورمونی مثل مریضی تیروئید هم باشه.

مشکلات گوارشی

دستگاه گوارش شما منطبق با سلولای کوچیکی که گیرنده نامیده می شن و به استروژن و پروژسترون عکس العمل میدن کار می کنه. وقتی این هورمونا بالاتر یا پایین تر از سطح عادی باشه، ممکنه اختلالاتی در هضم غذاهایتان پیش بیاد. واسه همینه که قبل یا بین عادت ماهیانه دچار اسهال، شکم درد، نفخ و حالت تهوع میشین. اگه همراه با مشکلات گوارشی دچار خستگی و جوش هم بودین شایدً مشکل از هورمون هاتونه.

خستگی همیشگی

همیشه خسته اید؟ خستگی یکی از عادی ترین نشونه های مشکلات هورمونیه. بالا بودن پروژسترون می تونه باعث خواب آلودگی شه. و اگه هورمون تیروئید به اندازه کافی در بدن تولید نشه هم سطح انرژی تون پایین میاد. یه آزمایش خون ساده می تونه مشکلتون رو نشون بده.

تغییرات روحی و افسردگی

محققان تصور می کنن که کاهش هورمونا یا تغییرات سریع در سطح اونا می تونه باعث تغییر روحیات شه. استروژن بر موادشیمیایی بسیار مهم مغز مثل سروتونین، دوپامین و نورپینفرین اثر میذاره. اما هورمونای دیگه که همون راه انتقال دهنده های عصبی رو می پیمایند هم در این مورد نقش دارن.

اشتها و زیاد شدن وزن

وقتی احساس افسردگی می کنین، که با پایین اومدن سطح استروژن در بدن می تونه اتفاق بیفته، ممکنه اشتهایتان به خوردن بیشتر شه. این می تونه دلیل چاق شدن بخاطر کاهش هورمونا باشه. کاهش استروژن می تونه بر لپتین در بدن شمام اثر بزاره که کنترل کننده اشتهاست.

خشکی واژن

طبیعیه که هر چند وقت یه بار دچار این مشکل شید اما ممکنه دلیل اون پایین بودن استروژن در بدنتون باشه. این هورمون کمک می کنه تا بافت واژن مرطوب بمونه. اگه بخاطر مشکل هورمونی سطح استروژن در بدنتون پایین بیاد، رطوبت واژنتان هم کاهش پیدا می کنه.

کاهش میل جنسی

خیلیا تستوسترون رو هورمون مردونه می دونن اما بدن خانوما هم این هورمون رو تولید می کنه. اگه سطح تستوسترون در بدنتون پایین تر از حد طبیعی باشه، میل و کشش جنسی تون هم کاهش پیدا می کنه.

سردرد

سردرد می تونه دلیلای زیادی داشته باشه اما در بعضی خانوما کاهش استروژن موجب اون می شه. واسه همینه که قبل و بین عادت ماهیانه که هورمون استروژن در بدن کم می شه، دچار سردرد میشین. سردرد همیشگی یا سردردهایی که تو یه زمان مشخص در ماه هربار اتفاق میفته می تونه نشونه تغییر سطح این هورمون در بدنتون باشه.

تغییر در پستانا

پایین اومدن استروژن در بدن می تونه تراکم بافت پستانا رو کم کنه و افزایش این هورمون این بافتا رو کلفت تر می کنه و حتی موجب به وجود اومدن توده یا کیست می شه. درصورت مشاهده هرگونه تغییر در سینه هاتون حتماَ با پزشکتون در میان بذارین، حتی اگه علائم دیگری که موجب نگرانی باشه رو مشاهده نکرده باشین.

پورتال رنگی _ مشکلات هورمونی در خانمها

منبع: مردمون

منبع :