اختلالات خوردن در رژیم های سخت | رژیم غذایی

مشکلات خوردن در رژیمای سخت

رژیمای سخت و دراز مدت کاهش وزن ممکنه موجب به وجود اومدن مشکل در خوردن و خطرات جدی در سلامتی افراد باشه و بیماریای جسمی و روحی شدیدی رو به وجود آورد. مهم ترین مشکل مربوط به خوردن، پرخوری و بی اشتهایی عصبیه که هر دو از اثر روانی وسوسه داشتن وزن کم نشأت میگیره و صدمات زیانباری رو واسه آدما به دنبال داره که بعضی وقتا غیرقابل جبرانه. گسترش این مشکل در دختران و زنان جوون و یا بعضی از ورزشکاران که به وزن بدنشون توجه زیادتر از اندازه دارن، بیشتر از بقیه افراده. نگاه و فرهنگ جامعه در به وجود اومدن این مشکل خنثی نیس. وقتی که لاغر بودن زیادتر از اندازه به عنوان زیبایی هستش، این افراد واسه رسیدن به این هدف تلاش در کاهش وزن، زیادتر از اندازه مجاز دارن که سلامتی اونا رو به خطر میندازه. در مورد ورزشکاران هم در بعضی از رشته ها مانند ایروبیک، شنا، ژیمناستیک و … کاهش وزن در کارکرد ورزشی اونا اثر داره. در این ورزشکاران هم انگار مشکل خوردن در حال شیوعه. البته همونجوریکه قبلاً گفته شد فقط در ورزشکارایی دیده می شه که توجه افراطی به وزن خود دارن.

بی اشتهایی عصبی در دختران و زنان جوون زیر ۲۵ سال شایع تره. آدمایی که دچار بی اشتهایی عصبی هستن با اینحال که وزن بسیار کمی دارن، ترس شدید از چاق شدن موجب می شه از غذاخوردن دوری کنن. این افراد معمولاً تصور نادرستی از وزن و ظاهر خود دارن و مرتب خود رو در آینه نگاه می کنن و با وجود لاغری بیشتر از اندازه و وزن پائین فکر می کنن که چاق هستن و اضافه وزن دارن و باید وزن خود رو کم کنن. اگه این افراد در سن رشد باشن زیاد شدن وزن و قد اونا نسبت به همسالانشون کمتره و رشد خوبی ندارن و در آینده دچار مشکلات جسمی و بیماریای سخت و بی درمون می شن. آمنوره یا مشکل در عادت ماهیانه در این افراد هست که ورزشای سخت با شدت و زمان طولانی انجام میدن.
در پرخوری عصبی فرد کنترلی بر خوردن نداره و ممکنه در کوتاه مدت حجم خیلی از غذا رو مصرف کنه و بعد با استفراغ از قصد و یا به کار گیری مسهل تلاش در دفاع غذای مصرفی کنه یا از خوردن چند وعده غذای بعدی دوری کنه و به خود گرسنگی دراز مدت بده و واسه جبران یه وعده پرخوری ورزشای شدید بکنه تا وزن اضافه شده رو کم کنه. آدمایی که دچار این ۲اختلال هستن، اعتماد به نفس پائینی دارن و افسردگی و اضطراب از شکل ظاهری خود، در اونا دیده می شه. گسترش پرخوری عصبی بیشتر از بی اشتهایی عصبیه. بی اشتهایی عصبی حدود یه درصد کل جمعیت رو شامل میشه. ولی ۱۰ درصد جمعیت به پرخوری عصبی گرفتار هستن. دلایل مشترکی که در هر ۲اختلال هست، اعتماد به نفس پائین و علاقه شدید به لاغری و مشکلات روانی در این افراده که نیاز به مشاوره روانشناسی دارن.

شهلا آل علی