اختلالات خواب علایم “هانتینگتون” را تشدید می کند | بیماری

: مشکلات خواب علایم “هانتینگتون” رو شدید شدن می کنه

: مشکلات خواب علایم “هانتینگتون” رو شدید شدن می کنه

یه روانپزشک با بیان اینکه مشکلات خواب موجب شدید شدن علایم مریضی “هانتینگتون” می شه، تاکید کرد: امروزه مشخص شده که در بیماران هانتینگتون، علاوه بر علایم شناختی و روانپزشکی، علایم غیرحرکتی مهمی مانند ناهنجاریای خواب و مشکل ریتم شبانه روزی هم روی میده.

دکتر انوشه صفرچرایی در گفت وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه مشکلات خواب یکی از شایع ترین شکایتای غیرحرکتی بیماران گرفتار به پارکینسون است، گفت: تغییرات الگوی فیزیولوژیک خواب، بی خوابی، خواب منقطع و خواب آلودگی بیشتر از اندازه در طول روز از جمله اشکال جور واجور مشکل خواب است که بیماران پارکینسون به اون دچار می شن.

ایشون با اشاره به اینکه از دیدگاه بالینی مشکلات حرکتی نقطه مشترک روانپزشکی و نورولوژیه که اهمیت درمانای بین رشته ای رو بیشتر از قبل نشون میده، اضافه کرد: قطع شدن خواب می تونه به دلیل علایم تکراری پارکینسون، اثرات دارویی، مشکلات طبی همراه مانند ادرار شبونه یا مشکلات روانپزشکی مانند افسردگی یا اضطراب باشه.

این روانپزشک گفت: بقیه مشکلات اختصاصی مربوط به خواب از جمله سندروم پاهای بیقرار، مشکلات رفتاری خواب، حرکات دوره ای انداما در خواب و مشکلات تنفسی مربوط به خواب مانند آپنه انسدادی خواب هم احتمال بروز داره که بعضی از اونا به خصوص مشکل رفتاری خواب REM و خواب آلودگی بیشتر از اندازه در طول روز ممکنه به صورت علایم اولیه پارکینسون ظاهر شه.

صفرچرایی گفت: داروهای تجویز شده در درمان این مریضی هم می تونه بر کیفیت خواب تاثیر بزاره و همین امر رقابت کلی ای در درمان این بیماران به وجود می آورد. تشخیص و درمان مناسب مشکلات خواب در این بیماران منتهی به بهتر شدن خواب شبونه و تقویت هوشیاری در طول روز می شه.

ایشون اضافه کرد: امروزه مشخص شده که در بیماران هانتینگتون، علاوه بر علایم شناختی و روان پزشکی، علایم غیرحرکتی مهمی مانند ناهنجاریای خواب و مشکل ریتم شبانه روزی هم روی میده. هم اینکه این مشکلات با علایم مریضی تداخل داره و حتی ممکنه موجب شدید شدن و ناچیز شدن مریضی شه.

.

منبع : nasimnaz.ir