اختلالات خواب در ایرانی ها | بیماری

بعضی تحقیقات رابطه سرطان با شیفت کاری رو تائید و بعضی رد کردن.
رئیس بیمارستان بهارلو با بیان توضیحاتی درباره مشکلات خواب بین ایرانیها و اشاره به این که مردم کشور ما با در نظر گرفتن مشکلات مختلفی که دارن به شکلای جور واجور مشکلات خواب گرفتار هستن، گفت: بروز زایمون زودرس یکی از یافته های مشکل در خواب است که در بین زنان شبکار بیشتر بروز می کنه.

خسرو صادق قصد اضافه کرد: در طبقه بندی مشکلات خواب بیشتر از ۸۰ نوع مریضی داریم و مشکلات جسمی و روانی جور واجور مثل سکته قلبی و مغزی، تصادفات مرگبار و مریضیای روانی می تونه به وجود اومده به وسیله مشکلات خواب باشه. این فلوشیپ مشکلات خواب ادامه داد: معمولا بیماران گرفتار به مشکل خواب مشکل خود رو کمتر درک می کنن چون بین خواب اتفاق میفته.

ایشون گفت: بنای انجمن علمی پزشکی خواب ایران این بوده تا مشکلات خواب رو به مردم بشناسه تا واسه داشتن خواب سالم تلاش کنن چون که در این صورت بیداری سالمی هم دارن.

رئیس بیمارستان بهارلو در جواب به سوالی مبنی بر رابطه اندازه دچار شدن زنان شاغل به مشکلات خواب گفت: در کادر درمانی و به خصوص پرستاران و دانشجویان انترن و رزیدنت ۳ مطالعه انجام شده که بین ۶۰ تا ۸۰ درصد پرستاران شیفت کار از شکلای جور واجور بی خوابیا و مشکلات خواب شاکی بودن. در رده بندی مریضیای خواب دانشجویان دوره تخصصی جزو یکی از گروه هایی هستن که دچار مشکل خواب می شن. مشکلات خواب به وجود اومده به وسیله بیداری این گروه، علاوه بر مشکلات آموزشی بر خطای پزشکی شون هم اثر میذاره و خواب طی روز نمی تونه جانشین خواب شه چون کیفیت و کمیتش فرق می کنه.

این فلوشیپ مشکلات خواب با اشاره به مشکلات به وجود اومده به وسیله شیفت کاری گفت: در شیفت کارا یکی از عوارضی که دیده می شه بی خوابی روزای بعده هم اینکه شب کارا در برابر دچار شدن به مریضیای جسمی و روحی دیگه هستن که مریضیای گوارشی نمونه ای از اون هستش. رئیس بیمارستان بهارلو گفت: زایمون زودرس و نوزاد زودرس در زنائی که شب کار هستن بیشتره. هم اینکه افسردگی، طلاق، تحریک پذیری و درگیری با همکاران در آدمایی که خواب خوبی ندارن بیشتر دیده می شه.

ایشون در جواب به سوالی درباره رابطه سرطان با اندازه کار شبونه گفت: بحث سرطان در شب کارا در حال مطالعه س. بعضی تحقیقات رابطه سرطان با شیفت کاری رو تائید و بعضی رد کردن. یکی از راه های پیشگیری اینه که آدمایی رو که در برابر دچار شدن به مشکلات شیفت کاری هستن شناسایی کنیم. واسه رانندگان حرفه ای ۲ مشکل به وجود اومده به وسیله خواب باید بررسی شه یکی مشکل تنفسی بین خواب و دوم نارکولپسی. نارکولپسی (حمله خواب) تا ۲۰ برابر خطر تصادفات مرگبار رو بیشتر می کنه. ایشون اضافه کرد: در معایناتی که از رانندگان انجام می شه این موارد از نظر کمی بررسی می شه و باید از نظر کیفی هم اونا رو بررسی کنیم.

صادق قصد جایگاه ایران در دنیا رو در تشخیص و درمان مشکلات خواب جزو ۲ یا ۳ کشور اول منطقه گفت و اضافه کرد: در کنگره اخیری که در اسپانیا برگزار شد تعداد مقالات ایران نسبت به کشورای ترکیه و عربستان ۵۰ درصد بیشتر بود. ایشون گفت: در تشخیص با پیشرفته ترین کشورای دنیا فرقی نداریم. ۵ کشور آمریکا، کانادا، استرالیا، آلمان و ژاپن جزو کشورای پیشرو در تشخیص و درمان مشکلات خواب هستن. کانادا ۲ سال قبل از ما کنگره بین المللی خواب رو شروع کرده و این نشون میده که خیلی از دنیا عقب نیستیم. علم خواب در کشور جدیده و از زمان ورودش به درمانگاها بیشتر از ۲ دهه نمی گذره پس باید در مورد لوازم مربوط به اون تلاش کنیم.
رئیس بیمارستان بهارلو با اشاره به صدای خروپف در بعضی افراد گفت: خروپف کردن نشون دهنده باریک شدن راه تنفسیه که می تونه ادامه پیدا کرده و موجب قطع تنفس و خواب سبک شه. خروپف زنگ خطره و با این که خودش به تنهایی مریضی نیس اما از علائم مریضی شدیده. : خروپف می تونه چند حالت داشته باشه در حالت اول فقط موجب آزار و اذیت بقیه شه حالت دوم به چاقی مربوط می شه که می تونه خروپف رو همراه داشته باشه. پوزیشن خواب حالت سوم خروپفه که ممکنه فرد وقتی طاق باز می خوابد خروپف کنه این مورد هم قابل درمانه و فرد با تغییر مدل خوابیدن می تونه درمان شه.حالت چهارم به گونه ایه که با جراحی به طور کامل بهبودی پیدا می کنه اما چیزی که نگران کننده س قطع شدن تنفس همراه خروپفه. رئیس بیمارستان بهارلو گفت: بعضی معطلیای تنفسی کم بعضی متوسط و بعضی زیاده کسائی که معطلیای تنفسی شدید دارن می تونن از دستگاه سی پپ استفاده کنن. اگه کسی یکی از این سه علامت رو داشته باشه در خطر جدیه، علامت اول احساس خواب آلودگی در طول روز علاوه بر خروپفه علامت دوم خروپف همراه با فشار خون بالا و علامت سوم قطع تنفس علاوه بر خروپفه.

ایشون خاطر نشون کرد: یکی از مشکلات شایع مشکلات خواب مربوط به اطفاله. کودکان نسبت به مشکلات تنفسی بین خواب حساس ترن و علاوه بر مشکلات جسمی بر رشد مغزشون هم اثر میذاره.

منبع : فارس

جمع آوری سلامت اکاایران