اختلالات جنسی در زنان | بیماری

: مشکلات جنسی در زنان

: مشکلات جنسی در زنان

مشکلات جنسی در زنان

دانستنیهای پزشکی, دانستنیهای جنسی و زناشویی

۷ دیدگاه
۲,۸۵۹ بازدید

مشکلات جنسی در زنان
شایع ترین مشکلات جنسی در زنان
شایع ترین مشکلات جنسی شناخته شده واسه زنان شامل کاهش میل جنسی، دیسپارونی (آمیزش دردناک)، واژینیسموس (انقباض دردناک و غیرارادی ماهیچه های واژن به هنگام دخول) و نرسیدن به بالاترین درجه لذت جنسی (یا ارضا نشدن جنسی) است.
 

دیسپارونی حالتیه که فرد موقع آمیزش دچار درد میشه. این درد ممکنه در اول ورود آلت مردونه به واژن یا در مراحل جور واجور در طول دخول ایجاد شه. این حالت درجات متفاوتی داره و نسبت به اینکه در چه وقتی پس از شروع نزدیکی و در کجا فرد احساس درد می کنه، دلایل و درمانهای متفاوتی داره.

یکی از دلایل شایع درد هنگام آمیزش واسه زنان خشکی واژنه. اگه خانوم به هر دلیل آمادگی دخول رو نداشته باشه، این عمل می تونه بسیار دردناک باشه. در بیشتر موارد خشکی واژن به دلیل نداشتن پیش نوازی کافیه، یعنی خانوم این فرصت رو پیدا نکرده که از نظر جسمی به محرکای جنسی جواب دهد و محیط واژن به اندازه کافی لغزنده نیس. از جمله دلایل و شرایط دیگری که میتونه باعث خشکی واژن شه داروهاییه که فرد مصرف می کنه. در این مورد مشورت با دکتر و یا مطالعه در مورد دارویی که مصرف می کنین، می تونه به درد بخور باشه. معمولا منابع خوبی در اینترنت در مورد داروهای جور واجور هست.

از دلایل دیگه دیسپارونی یا آمیزش دردناک، میشه به جراحات و ضربه هایی که در طول زمان به آلت تناسلی وارد شده، سابقه آزار جنسی، دوران پس از زایمون، دوران عادت ماهانه، بیماریای ناحیه تناسلی و بعضی از سرطانهایی که اعصاب اون منطقه رو تحت تخریب قرار داده و هم بیماریای مقاربتی درمان نشده اشاره کرد.

بعضی از پزشکان آمیزش دردناک رو جزو دسته مشکلات جنسی نمی دونن و برخورشان با مریضایی که از این حالت رنج می برن، همراه با شناخت کافی نیس. در این موارد پیشنهاد می شه به دکتر دیگری مراجعه کرده و قبل از انجام معاینه، دردناک بودن ناحیه تناسلی خود رو واسه اون بازگو کنین. گاه ضرورت داره، روان درمانیای لازم قبل از انجام هر گونه معاینه ای صورت پذیرد.

حالت دیگری که افراد با اون روبرو می شن درد موقع دخوله. این حالت میتونه به دلایل زیادی باشه که شایع ترین اونا عبارتند از: عفونتای دستگاه تناسلی و دهانه رحم، بیماریهای مقاربتی درمان نشده، همزمانی نزدیکی و زمان تخمک گذاری، و در آخر آماده نبودن فرد از نظر جسمی.

مورد آخر دلیل مراجعه درصد خیلی از زنونه مخصوصا در اوایل ایجاد رابطه جنسی.

وقتی که زن و شوهرا واسه پیش نوازی صرف می کنن، فقط جنبه عاطفی نداره. در بدن زنی که واسه داشتن رابطه جنسی آماده میشه، تغییراتی صورت میگیره که دخول رو ساده تر می کنه. دلیل اینه که بدن زنان طوری طراحی شده که موقع دخول بیشترین حد آمادگی رو واسه باردار شدن جفت و جور کنه، پس وقتی که خانمی آمادگی لازم رو بر اثر پیش نوازی پیدا می کنه، رحمش به سمت بالا کشیده می شه و این کار به طول واژن اضافه می کنه تا توانایی گنجایش آلت مردونه رو داشته باشه.

در این حالت دیواره های واژن پر خون شده و مواد لغزنده ای رو ترشح می کنن که دخول رو راحت تر می کنه. این دیواره ها بر اثر پیش نوازی مناسب از همدیگه جدا شده و جای دادن آلت مردونه رو در واژن ساده تر می کنن. پس می بینیم که پیش نوازی مورد پسند و به مقدار کافی تا چه حد می تونه در کیفیت رابطه جنسی تاثیر داشته باشه.

واژینیسموس (انقباض دردناک و غیرارادی ماهیچه های واژن به هنگام دخول):

در این حالت هرگونه دخولی به واژن شدیدا دردناک و حتی شدنی نیس، حتی انگشت خود فرد. در این مواقع معاینات زنان و زایمون هم با مشکل روبرو می شه چون مریض حتی از فکر اینکه وسیله معاینه به واژن ایشون وارد شه می ترسه.

چون این مشکل جزو گروه مشکلات مربوط به درده و تعریف هر فرد در مورد اندازه دردی که تجربه می کنه با فرد دیگه فرق داره، پس چگونگی برخورد دکتر و دور و بریا این افراد در طول مدت درمان نقش زیادی داره.

واسه آدمایی که به دنبال راه حلای سریع تر هستن درمانهایی چون نزدیکی کردن آقا با خانوم در حالی که خانوم به وسیله دکتر بیهوش شده و یا فلج کردن عضلات دور و بر و دهانه واژن با تزریق موادی چون بوتاکس در ایران گزارش شده که در دراز مدت نه فقط اثر بهتری نداره بلکه متواند اثر بسیار داغون کننده ای روی روابط زن و شوهرا و تصویری که زن از خودش داره بزاره. این روش ها پیشنهاد نمی شه.
نرسیدن به بالاترین درجه لذت جنسی (ارگاسم):

این مشکل به حالتی میگن که رسیدن فرد به بالاترین درجه لذت جنسی با تاخیر همراه باشه و یا اینکه فرد اصلا بالاترین درجه لذت جنسی رو تجربه نکنه. این حالت کم و بیش در زنان بیشتر مناطق جهان دیده می شه. دلیل این مسئله اون هستش که دختران از کودکی به حجب و حیا تشویق می شن. وقتی که همون دختر وارد رابطه می شه و حالا به عنوان یه زن و شریک جنسی هم باید وظایفی رو بکنه، شکستن حریمی که در اون در ساعاتی از شبونه روز فرد باید حجب و حیا رو کنار گذاشته و از رابطه جنسی با همسرش لذت ببره خیلی سخته.

این طرز فکر که نهادینه شده، نمی تونه مانند یه کلید روشن و خاموش بشه. پس فرد نمی تونه مهارهای ذهنی اش رو بشکنه و بعضی وقتا حتی اگه لذت هم ببره نمی تونه و یا نمی خواد اونو بروز دهد، از ترس اینکه مورد قضاوت قرار بگیره و متهم شه که زن سبک و هرزه ایه. پس به مرور این حالت رابطه جنسی رو واسه فرد از یه حالت خوش آیند به حالت وظیفه و بعضی وقتا همراه با ترس تبدیل می کنه. ترس از اینکه نکنه عکس العملی نشون بده که همسرش تصور کنه اون هرزه س.

در اول تشکیل رابطه جنسی هم بیشتر این ترس هست که نکنه فرد متهم به این شه که قبل از این رابطه جنسی دیگری رو تجربه کرده و به خاطر همین می دونه که چیجوری باید تو یه رابطه جنسی با طرف مقابل خورد و لذت هم برد.

مورد بعدی که میتونه باعث این مشکل شه تاثیر برعکس بعضی از داروها روی کارکرد مغزی افراده. بطور مثال پژوهشا گزارش دادن که بعضی از داروهای ضد افسردگی میتونن روی رسیدن خانمها به بالاترین درجه لذت جنسی اثر منفی بذارن. اگه فرد متوجه این تاثیر شد باید به دکتر خود مراجعه کنه تا در صورت امکان دارو رو تعویض کنن و یا مقدارمصرف اونو تغییر بدن اما حتما باید اینکار به وسیله دکتر متخصص انجام شه و گرنه در دراز مدت اثرات داروی نوین و یا قطع سرخود دارو میتونه موجب آسیب به فرد شه.

با همه این تفاصیل می بینیم که نقش آقایون در حل مشکلات جنسی خانمها تا چه حد میتونه اثر داشته باشه. اگه زنی احساس راحتی کنه و نگرانیهای خود رو بدون ترس از اینکه مورد قضاوت قرار بگیره با شریک جنسی اش مطرح کنه، درصد دچار شدنش به این مشکلات و یا طولانی شدن درمانش تا حد زیادی کم میشه.

کاهش میل جنسی:

در تحقیقات انجام شده و مشاهدات بالینی در آمریکای شمالی بیشترین دلیل مراجعه در بین خانمهای ۱۸ تا ۵۹ ساله رو این مشکل تشکیل میده.

کاهش میل جنسی بر اثر عصبانیت و ناراضی بودن فرد از کل رابطه، خستگی و استرس ممکنه به وجود بیاد. در این مورد همدلی زن و شوهرا و حمایتشان از هم می تونه راه گشا باشه.

در مرحله بعد مشاورین زن و شوهرا و روان پزشکان جنسی هم می تونن به درد بخور باشن. فقط این نکته رو باید اعلام کرد که به کار گیری رابطه جنسی به عنوان اسلاح در مقابل شریک جنسی خیلی معقولانه نیس و باعث کدورت بیشتر زن و شوهرا از هم می شه. مجبور کردن فردی که با کم شدن میل جنسی روبروس واسه داشتن رابطه جنسی هم اصلا کمکی به شرایط نمی کنه.

بعضی از داروهای ضد بارداری هم میتونن باعث این حالت شن مثلا بعضی از شکلای جور واجور قرصهای ضدبارداری و یا کپسولای زیر پوستی در گزارشات نام برده شدن. در این صورت فرد با مشورت دکتر میتونه وسیله جلوگیری اش رو عوض کنه.

اما تا وقتی که از وسیله جلوگیری نوین مطمئن نشدین، بهتره داروی قبلی رو قطع نکنین تا دچار بارداری ناخواسته نشید.

معمولا اگه زنی به مشکل در ارگاسم دچار باشه و این موضوع طولانی شه، ممکنه بعد از یه مدت دچار مشکل جنسی ثانویه شه که همون کاهش میل جنسیه.

توضیح ساده این قضیه اون هستش که آدم دوست داره کاری رو بکنه که از اون حال می کنه. اگه فرد واسه مدتا رابطه جنسی داشته که براش مورد پسند نبوده، بطور طبیعی از ایجاد اون دوری می کنه و یا نسبت به اون تمایلی نشون نمی ده. پس این مهمه که حتی اگه از راه دخول به ارضا نرسیدید با تحریک کلیتوریس به بالاترین درجه لذت جنسی برسین که مغز خاطره خوبی رو از رابطه جنسی به یاد بیاره و هر بار ناامید از دریافت لذت نباشه.

صمیمیت زن و شوهرا (بوسیدن، نوازش کردن، در آغوش گرفتن و چیزای دیگه ای به جز اینا) بعد از هر بار ایجاد رابطه جنسی هم خیلی با اهمیته. اینکه زن و شوهرا بدونن که فقط واسه رابطه جسمی شون مورد توجه هم نبوده ان و بعد از اونم به عنوان دو همسر و شریک زندگی واسه هم عزیز هستن. این مسئله واسه خانوما مخصوصا خیلی با اهمیته.

در برنامه درگوشیا با در نظر گرفتن محدود بودن وقت برنامه، و از اونجا که در راهنمایی از راه دور همیشه خطر سوء تفاهم هست، من نمی تونم روند پیشرفت تک تک مخاطبین محترم برنامه رو دنبال کنم. به خاطر همین پیشنهاد می کنم واسه بررسی دقیق تراختلالات جنسی خود و یا شریک جنسی تون از متخصصینی که در محل زندگی تون هستن کمک بگیرین. امیدوارم با اطلاعاتی که در برنامه ها مطرح شده در انتخاب متخصصین حاذق و مربوطه راحت تر عمل کنین.

*تعاریف به کار برده شده در این برنامه براساس تعاریف انجمن روانپزشکان آمریکا هستش و منابع استفاده شده از بانک مقالات پزشکی پاب مد استخراج شدن

.

منبع :