اختلالات تیروئید و این علائم هشدار دهنده | بیماری

: مشکلات تیروئید و این علائم اخطار دهنده

: وقتی دچار مشکلات تیروئید میشین از چه راه و روشای درمانی باید کمک بگیرین کسائی که با مشکل غده تیروئید درگیر هستن در اول با چه نشونه هایی مواجه شدن

غده تیروئید، غده پروانه ای شکل کوچکیه که در جلوی گردن قرار داره. این غده بر خلاف کوچیکی اندازه اش، نقش بسیار کلی و حیاتی در سلامت کل بدن داره. غده تیروئید مسئول تولید و ترشح هورمونایی به نام «تیروکسین» و «تری یدوتیرونین» است که اندازه سوخت و ساز بدن و سرعت رشد و بلوغ رو تنظیم می کنن.

کارکرد طبیعی غده تیروئید به عوامل زیادی مثل کارکرد درست هیپوتالاموس، غده هیپوفیز، دریافت کافی ید و تبدیل هورمون تیروکسین به تری یدوتیرونین وابسته و ترشح منظم اون در تموم ساختار بدن تاثیر میذاره.

وقتی که کارکرد غده تیروئید تحت تاثیر هر کدوم از عوامل دچار مشکل شه فرد به پرکاری یا کم کاری تیروئید گرفتار می شه.

دکتر هادی شهراد دجساتی، فوق متخصص غدد و متابولیسم درباره کم کاری تیروئید، گفت: کم کاری تیروئید بر اثر کاهش ترشح هورمون تیروئیدی تنظیم متابولیسم ایجاد می شه که علائم اون شدیدا کم کاری تیروئید وابسته، مثلا اگه کم کاری ناچیز باشه می تونه نشونه هایی مانند خستگی، پف آلودگی، ناتوانی در کاهش وزن و … رو به همراه داشته باشه اما اگه کم کاری شدید باشه منتهی به بروز نشونه هایی مانند خستگی، نبود توانایی در کاهش وزن، تورم پاها، کاهش ضربان قلب، خواب آلودگی، مشکل حواس، کاهش حافظه، پف آلوده شدن صورت، افتادگی پلک ها، زیاد شدن وزن بدون مصرف غذا، یبوست، گرفتگی عضلانی و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه.

ایشون با بیان اینکه علائم کم کاری تیروئید در تموم بیماران برابر نیس، اضافه کرد: علائم می تونه در افراد جور واجور، فرق داشته باشه و هر فرد با علائم خاصی به دکتر مراجعه کنه.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، اعلام کرد: اگه شخصی به صورت ژنتیکی زمینه دچار شدن به کم کاری تیروئید رو داشته باشه نمی تونه مانع بروز مریضی وعلائم اون شه.

ایشون درباره روشای درمان کم کاری تیروئید، گفت: داروهای جانشین کننده هورمون تیروکسین از مهم ترین روشای درمان کم کاری تیروئیده که منتهی به درمان قطعی مریضی نمی شن و مریض واسه بهبود علائم باید تا آخر عمر این دارو رو مصرف کنه.

ایشون اضافه کرد: اگه مریض تحت درمان باشه می تونه با مصرف دارو به زندگی طبیعی خود ادامه بده اما اگه تحت درمان قرار نگیره و مریضی پیشرفت کنه می تونه در کارکرد بقیه ارگانای بدن تاثیر داغون کننده داشته باشه طوریکه فرد به دنبال شدید شدن مریضی و علائم به وجود اومده به وسیله اون در انجام کارای روزمره و زندگی خود دچار مشکل می شه مثلا شدید شدن علائم مریضی در زنان باردار منتهی به سقط جنین و در نوزادان موجب کاهش رشد می شه.

گسترش کم کاری تیروئید در زنان

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینکه کم کاری تیروئید در زنان شایع تر از آقایانه، اعلام کرد: افراد در تموم سنین می تونن به کم کاری تیروئید گرفتار شن مثلا یه جنین به دلیل نبود تکامل غده تیروئید می تونه در اول تولد دچار کم کاری تیروئید شه که اگه این مریضی به موقع تشخیص داده شه و مورد درمان قرار گیرد هیچ گونه مشکلی واسه آدما به همراه نداره.

تیروئید و بیماریای همراه

دجستانی درباره تاثیر کم کاری تیروئید در بروز بقیه بیماریا، گفت: تیروئید به خودی خود منتهی به بروز مریضی دیگری نمی شه اما بعضی بیماریا مانند ویتیلیگو یا دیابت نوع یه می تونه همزمان با اون بروز پیدا کنه اما این مسائل رو نمیشه دلیل و معلول همدیگه دونست.

رژیم غذایی در بیماران

ایشون درباره رژیم غذایی در بیماران گرفتار به کم کاری تیروئید، گفت: به دلیل اینکه افراد «ید» کافی طی روز دریافت می کنن رژیم غذایی خاص ای به این افراد پیشنهاد نمی شه.

نقش مادر در جلوگیری از بروز تیروئید

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره رابطه ابتلای مادر به کم کاری تیروئید و بروز این مریضی در نوزاد، اعلام کرد: ابتلای مادر به کم کاری تیروئید بدون معنا نیس که نوزاد و یا کودک خونواده هم صددرصد دچار این مریضی می شه چون کم کاری تیروئید نوزاد ارتباطی به کارکرد تیروئید مادر نداره.

ایشون در جواب به این سوال مبنی بر اینکه مادر در دوران بارداری می تونه مانع ابتلای نوزاد به کم کاری تیروئید شه یا خیر، اعلام کرد: خیر چون تشکیل غده تیروئید ارتباطی به مادر نداره.

به گفته شهراد دجساتی، آدمایی که زمینه ژنتیکی دچار شدن به کم کاری تیروئید رو دارن باید هرساله به دکتر مراجعه کنن.

پرکاری تیروئید و علائم اون

این فوق تخصص غدد و متابولیسم در بخش دیگری از سخنانش درباره پرکاری تیروئید، گفت: پرکاری تیروئید به وجود اومده به وسیله سیستم ایمنی بدنه که تیروئید رو دچار فعالیت زیادتر از اندازه می کنه. ماده ای به دلایل نامعلوم در خون تولید می شه و موجب تحریک تیروئید می شه و در آخر موجب پرکاری تیروئید و ترشح بیشتر هورمون می شه. استرس، زمینه ژنتیکی، فعالیت زیادتر از اندازه ندولای غده تیروتید و … در پرکاری تیروئید نقش دارن.

ایشون با در نظر گرفتن علائم کم کاری تیروئید، اعلام کرد: علائم پرکاری برخلاف کم کاری تیروئیده و منتهی به کاهش وزن، بی حوصلگی، لرزش دست، بیرون زدگی غیر طبیعی کره چشم، گواتر، افزایش ضربان قلب، مشکل خواب، ریزش مو، و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه که این علائم، علامت اختصاصی این مریضی نیس یعنی این علائم می تونه به دنبال بیماریای جور واجور ایجاد شه که در آخر تشخیص اونو دوش پزشکه.

درمان پرکاری تیروئید

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره روشای درمان پرکاری تیروئید، اضافه کرد: به کمک درمانای دارویی میشه ترشح هورمون موجود در خون رو کم کرد و یا مانع تولید اضافه هورمون شد.

ایشون در ادامه گفت: به کمک «ید درمانی» یا «جراحی» میشه کلا این مریضی رو ریشه کن کرد البته در بعضی موارد بعد این درمانا پرکاری به کم کاری تبدیل می شه و مریض باید تا آخر عمر قرص کم کاری تیروئید رو مصرف کنه.

مشکلات درمان نکردن پرکاری تیروئید

این فوق تخصص غدد و متابولیسم درباره خطرات بی توجهی به درمان پرکاری تیروئید، گفت: بی توجهی به درمان پرکاری می تونه موجب بروز مشکل قلبی و یا حتی مرگ شه.

ایشون با بیان اینکه حالا خوبیش اینه آگاهی مردم و پزشکان بقیه تخصصا نسبت به بیماریای تیروئید زیاد شده، اعلام کرد: حالا خوبیش اینه به دلیل ارجاعات به موقع و افزایش آگاهی مردم در مراجعه درمانا به موقع صورت میگیره.

تیروئید در کودکان

در ادامه دکتر علی ربانی، فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان درباره کم کاری و پرکاری تیروئید در کودکان، گفت: علائم این دسته از بیماریای در کودکان با بزرگسالان فرق داره اما روش درمان در تموم افراد برابره.

ایشون اضافه کرد: پرکاری تیروئید منتهی به افزایش تعریق، ضربان قلب، کاهش وزن، خیرگی چشم، پرنوشی، پر ادراری می شه و از طرفی کم کاری تیروئید منتهی به کاهش رشد، سرد شدن دست و پاها، تورم پشت چشم و چیزای دیگه ای به جز اینا می شه.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه گفت: به والدین پیشنهاد می شه به علائم فوق پس از تولد نوزاد و غربالگری توجه دارا باشن.

کم کاری تیروئید در کودکان شایع تره

ربانی با بیان اینکه کم کاری تیروئید در کودکان شایع تر از پرکاری تیروئیده، گفت: حالا خوبیش اینه طی سالای گذشته با انجام غربالگریای تیروئید در اول تولد اندازه گسترش کم کاری تیروئید هم به مقدار چشم گیری کم شده.

این فوق تخصص غدد و متابابولیسم، اعلام کرد: نبود تشکیل تیروئید، مشکل آناتومی تیروئید و نابه جا بودن تیروئید از دلایل کلی ابتلای نوزادان به کم کاری تیروئید مادرزادیه اما دچار شدن به «هاشیماتو» از شایع ترین دلیل کم کاری تیروئید اکتسابیه.

اونا

.

منبع : hidoctor.ir