اختلالات بینایی در دیابتی ها | بیماری

: مشکلات بینایی در دیابتیا

:  دیابت واسه بینایی مشکلات زیادی داره و می تونه افراد گرفتار رو در برابر مشکلات زیادی بذاره از جمله این مشکلات می تونیم به گلوکوم یا رتینوپاتی دیابتی اشاره کنیم این مشکل آسیبای زیادی واسه بینایی دیابتیا در بر دارن این عارضه ها غیرواگیردار هستن و واسه پیشگیری، کنترل و درمان در دیابتیا نیازمند اطلاع رسانی هستن کم بینایی و نابینایی از نتیجه های این بیماریا هستش.

 رئیس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بیشتر از ۳۰۰میلیون نفر در جهان به نابینایی دچار هستن، گفت: کم بینایی و نابینایی از جمله علل مهم شکلای جور واجور شکستگی ­ها و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون در سنین میانسالی و سالمندیه.

دکتر محمدعلی جوادی در سمینارروز جهانی بینایی اضافه کرد: گاماول پیشگیری از آسیب­های کم بینایی و نابینایی باید از راه آموزش همگانی و آگاهی سازی­های جامعه انجام شه، قدم بعدی رو باید پزشکان بردارن و با پیشرفت علم علمی و تشخیصی به روند کاهش نابینایی در جامعه کمک کنن.

اون در عین حال دیابت و گلوکوم رو مهمترین مریضی­های غیرواگیر موثر بر نابینایی افراد دونست و گفت: واسه پیشگیری، غربالگری و درمان افراد گرفتار به گلوکوم یا رتینوپاتی دیابتی باید بودجه­ های تحقیقاتی زیاد شه و به تحقیقات کاربردی بیشتر از قبل اهمیت داده شه.

دکتر جوادی، از عموم چشم­ پزشکان کشور درخواست کرد به مسایل مربوط به کم بینایی و نابینایی در بسیار حساس باشن و واسه پیشگیری، کنترل و درمان اون با همه توان تلاش کنن.

  مشکلات دیابت روی چشم

دیابت می تونه به قسمتای جور واجور چشم آسیب رساند و مشکلات زیادی در این عضو مهم بسازه. تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تایید می کنه آسیب قرنیه، دچار شدن به آب مروارید، گلوکوم یا آب مشکی، پیرچشمی زودرس، فلج اعصاب و عضلات خارج کره چشمی و در آخر آسیب به عروق خونی لایه شبکیه در افراد گرفتار به دیابت کنترل نشده بسیار شایعه که در صورت نبود پیشگیری و درمان به نابینایی منجر می­ شه.

بیماران دیابتی اگه از کنترلای درست بهره مند نباشن دچار آسیب و مشکل در عروق شبکیه چشم می شن و این ضایعات کم کم کاهش علایم بینایی در فرد دیابتی رو به دنبال داره.

تحقیقات علمی نشون دهنده اون هستش که بیشتر افراد گرفتار به رتینوپاتی دیابتی در اول علایم واضحی نداره و در صورت نبود درمان به موقع با نشونه هایی از جمله تاری دید، مشاهده جرقه در میدون دید و حملات یهویی از دست دادن بینایی مواجه می شن که در این صورت مریض بدون این دست اون دست کردن باید به چشم دکتر متخصص مراجعه و تحت درمان قرار بگیره.

واسه پیشرفت سلامت جامعه و پیشگیری از این آسیب لازمه افراد گرفتار به دیابت به طور منظم معاینات چشمی رو بکنن. ضعف قند خون, نفروپاتی کلیه, فشارخون بالا, چربی خون و سیگار از عوامل خطرساز دچار شدن به این مریضی حساب می شه.

جلسه روز جهانی بینایی با شعار «همه با هم واسه چشمامون بکوشیم» در مرکز همایشای بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار شد .

سلامت آنلاین

منبع :