اختلالات انزال در مردان | بیماری

:
مشکلات انزال در مردان

:

ماهنامه سپیده دانایی – فاطمه رضایی نسب*: زودانزالی و دیرانزالی از گروه مشکلات انزال در مشکلات جنسی مردان هستن. زودانزالی شایع ترین و عادی ترین مشکل جنسی مردونه و دیرانزالی سومین مشکل جنسی شایع در مردونه اما چیزی که مهمه اینه که وجود این مشکلات می تونه بر رضایت زن و شوهر از زندگی مشترک تاثیر بزاره. به خاطر همین شناخت و درمان اونا می تونه هم در تختخواب و هم خارج از اون رضایت دو نفره رو زیاد کنه.
زودانزالی ممکنه واسه هر مردی در بعضی از مراحل زندگی اتفاق بیفته. موضوع زودانزالی می تونه باعث نارضایتی جنسی در هر دو طرف شده و اضطراب به وجود اومده به وسیله این مشکل رو بیشتر کنه. دچار شدن به این مشکل در درازمدت می تونه منتهی به بروز بقیه مشکلات روانی اضطراب، افسردگی شه.

نشونه های زودانزالی
نشونه اصلی زودانزالی مردان، انزالی غیرقابل کنترله که قبل از انجام گرفتن رابطه زناشویی و یا مدت زمان بسیار کمی پس از اون با اندازه تحریک کم و خلاف میل فرد اتفاق بیفته. معمولا زمان استانداردی واسه رسیدن به انزال در نظر گرفته نشده، چون این زمان بسته به نظر و رضایت ادما از رابطه زناشویی شون از هر زوج تا زوج دیگه فرق داره، اما اگه در ۵۰ درصد یا بیشتر موارد رابطه زناشویی، انزال وقتی اتفاق افتاد که فرد و یا همسرش راضی نبودن، میشه تشخیص زودانزالی داد و واسه درمان اون دست به کار شد.
 
درضمن دونستن این نکته هم مهمه که چه وقتی این مشکل در فرد به وجود اومده؟ خود فرد از این موضوع ناراحته یا همسرش؟ به خاطر این که رابطه زن و شوهرا در ایجاد و یا دمان زدن به مشکل زودانزالی نقش مهمی داره، معمولا گرفتن توضیح حال دقیق از همسران جزو سنجشای اولیه که واسه تشخیص و درمان مشکل زودانزالی انجام می شه.
در بیشتر موارد زودانزالی بدون عامل یا دلیل خاصیه. عوامل روانی مثل اضطراب، احساس گناه یا افسردگی هم ممکنه به زودانزالی منجر شن. در بعضی موارد، زودانزالی ممکنه به خاطر عوامل پزشکی مثل مشکلات هورمونی، آسیبای جسمی و یا مشکلات جانبی بعضی داروها باشه.
راهکارهای درمان زودانزالی
اگه شما گرفتار به زودانزالی باشین این درمانا پیش روی تونه. نگفته پیداست بهتر از این درمانا زیر نظر یه رابطه زناشویی تراپ انجام شه.
۱- درمانای رفتاری
این نوع درمانا از موثرترین و سالم ترین و بی آسیب ترین نوع درمانا هستن. براساس این درمانا فرد به جای به کار گیری دارو یا مواد مصنوعی با به کار گیری روشای آموزشی رفتاری، تلاش می کنه که رفتار و احساسات جنسی خود رو کنترل کنه:
فوت وفن ماستر و جانسون: این روش شامل یادگیری، تشخیص و کنترل احساسات و رفتارهاییه که باعث می شه فرد به بالاترین درجه نقطه لذت جنسی برسه و انزال انجام بشه، این روش نیاز به اراده و تمرین زیاد داره، اما زا جمله موثرترین روشای درمانیه که تا الان واسه درمان انزال زودرس شناخته شده.
با این روش فرد در اول به وسیله خود یا همسرش، تحریک می شه و هر بار که به نزدیکی نقطه بالاترین درجه لذت جنسی می رسه، عمل تحریک رو متوقف و بعد از چند لحظه که احساسات پایین اومد، دوباره اقدام می کنه، بعد از چند روز تمرین اولیه مرد در زمان نزدیک شدن به بالاترین درجه نقطه جنسی با آگاه کردن زن ک در این جا کنترل عملیات جنسی رو در دست گرفته، اونو باخبر می سازه تا رابطه رو کنترل کنه.

طبق این روش که از جمله بهترین روشای درمانیه، فرد بعد از چندین هفته تمرین و تکرار، به مرحله ای می رسه که کنترل رابطه جنسی براش شرطی می شه و می تونه با کنترل احساسات جنسی خود، هم زمان رابطه جنسی اش رو زیاد کنه و هم شریک جنسی اش رو ارضا کنه.
فوت وفن فشار: طبق این روش با فشار دادن انتها یا سر آلت تناسلی قبل از انزال، از انزال جلوگیری می شه که دلیل موثر بودن این روش اینه که با فشار آوردن به این نقاط، فشار خون در این نقاط کم می شه و در نتیجه نعوظ کم می شه و انزال دیرتر انجام می شه.
پوزیشن مناسب هنگام رابطه: واسه تاخیر در زمان انزال پوزیشن مناسب زن و مرد موقع رابطه هم می تونه کمک کننده باشه. بهترین حالت، حالتیه که در اون مرد به پشت خوابیده و زن روی مرد، عملیات جنسی رو با فعالیت زیاد کنترل می کنه.
بالابردن کمیت رابطه: زاید کردن تعداد رابطه در هفته می تونه به درمان زودانزالی کمک کنه. اگه هفته ای دو بار رابطه دارین و اونو تبدیل به هفته ای ۴ الی ۶ بار کنین، بعد از چند هفته مشکل زودانزالی تا حدودی رفع می شه.
نفس عمیق: در بین رابطه جنسی ضربان قلب شدیدا بالا میره، فشار خون بیشتر می شه و با خون رسانی بیشتر به آلت تناسلی، تحریک شدیدی در آلت تناسلی ایجاد می شه. آرامش، ضربان قلب رو پایین می آورد و تحریک بیشتر از اندازه مرد در ناحیه آلت تناسلی رو کم می کنه.
یه راه ساده واسه کاهش برانگیختی و هیجان کاذب به وجود اومده به وسیله رابطه جنسی، به کار گیری فوت وفن نفس عمیقه. اینطوری که در هنگان رابطه تلاش کنین به آرومی چند نفس عمیق بکشین.
۲- درمانای روانی- عاطفی
از موثرترین روش ها واسه رفع زودانزالی و افزایش لذت در روابط زناشویی، بالا بردن اندازه کیفیت رابطه جنسیه. رفتارهایی مثل نوازش، تحریک کلامی و بدنی زن به وسیله مرد، می تونه زمان رسیدن به ارگاسم در زن رو سریع تر کنه و مشکل زودانزالی مرد رو رفع کنه. هم اینکه رفتارهایی مانند توجه و دادن احساس قدرت به مرد در رابطه، می تونن به رفع این مشکل کمک کنن.

۳- درمانای موضعی
کرما و اسپریای بی حس کننده: به کار گیری کردما و اسپریای بی حس کننده اگه روشای رفتاری و عاطفی موثر واقع نشد، می تونه پیشنهاد آخر واسه بهبود زودانزالی باشه. اما توجه به این نکته خیلی با اهمیته که باید از کرما و بی حس کننده هایی که به خاطر همین منظور ساخته شدن، استفاده کرد. مثلا اسپری بی حس کننده دندون می تونه مشکلات بدی واسه زن و مرد بسازه.
به کار گیری کاندوم: به کار گیری کاندوم و به خصوص از نوع بی حس کننده اون، می تونه به دلیل کمتر کردن اندازه تماس آلت جنسی مردونه، باعث تاخیر در زمان انزال شه.
دیرانزالی و درمانش
وقتی که در زمان رابطه جنسی زمان انزال بیشتر از ۴۰ دقیقه به تاخیر افتد میشه تشخیص انزال دیررس یا دیرانزالی رو داد. یکی از دلیلای انزال دیررسی تحریکات جنسی نامناسبه. مردانی دائم در حال تحریک جنسی هستن. ممکنه آخرسر دچار دیرانزالی یا انزال دیررسی شن.
 آدمایی که همیشه یه نوع از تحریک جنسی رو تجربه می کنن (مثل خودارضایی) ممکنه در روبرو شدن با یه تحریک جنسی متفاوت (رابطه زناشویی طبیعی) نتونن به ارضاء جنسی برسن. هم اینکه سکته قلبی، دیابت، آسیبای مغزی- نخاعی، جراحیای لگن و مشکلات پروستات هم می تونه باعث بروز این مشکل شه.
درمان دیرانزالی
لازمه درمان درست در این مشکل تشخیص دقیق دلیل انزال دیررسه. بعضی وقتا باید دلیل اصلی رو برطرف کرد. مثلا اگه دلیل این مشکل نداشتن آگاهیای جنسی همسرانه آموزش واسه داشتن نوازشای قبل از رابطه و هم اینکه افزایش اعتماد به نفس و کاهش اضطراب می تونه کمک کننده باشه. اما بهترین کار واسه افراد گرفتار به این مشکل مراجعه به یه دکتر مشکلات جنسیه. البته در بیشتر مواقع نیاز به دارودرمانی پیدا می شه و بعضی وقتا لازمه دارویی که مریض مصرف می کنه، عوض شه.
* کارشناس ارشد روان شناسی

منبع : برترینا

.

منبع :