اختلالات الکلی! | ترک اعتیاد

هفت سیب: به دلیل گسترش زیاد سوء مصرف و وابستگی به الکل، آزمایش مصرف الکل بخش مهمی از هرگونه بررسی طبی یا روانپزشکی رو تشکیل میده. تقریباً تابلوی بالینی هرگونه مشکلی رو میشه به اثرات به وجود اومده به وسیله سوء مصرف، رابطه داره با اینکه الکلیسم توصیف کننده یه مشکل روانی اختصاصی نیس ولی مشکلات وابسته به الکلیسم رو عموماً میشه به سه گروه تقسیم کرد: (۱) مشکلات مربوط به اثرات مستقیم الکل بر مغز (شامل مسمومیت با الکل، ترک، دلیریوم به وجود اومده به وسیله ترک، و توهم زدگی)؛ (۲) مشکلات مربوط به رفتارای وابسته به الکل (سوء مصرف و وابستگی به الکل)؛ (۳) مشکلات دارای اثر پایدار (شامل مشکل نسیانی پایدار به وجود اومده به وسیله الکل، دمانس، آنسفالوپاتی ورنیکه، و سندم کورساکف).

وابستگی و سوء مصرف الکل

تعاریف .

وابستگی به الکل یه الگوی اجباری مصرف الکله که طبق تعریف DSM-IV-TR عبارتست از وجود پریشونی درحداقل سه زمینه کلی مربوط به الکل که طی مدت ۱۲ ماه رخ میدن این زمینه ها ممکنه شامل تحمیل یا ترک الکل، صرف مقدار زیادی وقت واسه مصرف الکل، ادامه مصرف الکل بر خلاف پی اومدی سوء جسمی یا روانی، وتلاشهای ناموفق تکراری واسه کنترل مصرف الکل باشن تشخیص سوء مصرف الکل هم وقتی مطرح می شه که الکل در وضعیتای فیزیکی خطرناک (مثلاً درحین رانندگی) مصرف شده باشه سوء مصرف الکل با وابستگی به اون فرق داره، چون شامل تحمل و ترک یا الگوی مصرف اجباری نمی شه؛ در مقابل، تعریف سوء مصرف عبارتست از بروز عواقب منفی به وجود اومده به وسیله مصرف تکراری الکل سوء مصرف الکل ممکنه به وابستگی به اون منجر شه، و یا دلیل ایجاد الگوهای غیرانطباقی مصرف الکل شه، مثل مصرف همیشگی و سنگین الکل، مستی آخر هفته، و یا دوره های می گساری که در فواصل اونا فرد با جدیت ازمصرف الکل دوری می کنه. .

همه گیر شناسی.

حدود ۱۰% زنان و ۲۰% مردان دارای ملاکای سوء مصرف الکل درطول عمر خود هستن، و ۳ تا ۵ درصد زنان و ۱۰% مردان دارای ملاکای وابستگی به الکل که تشخیصی خیلی بد تره هستن (مراجعه کنین به جدول ۸-۷) خطر وابستگی به الکل در طول عمر حدود ۱۵-۱۰ درصد واسه مردان و ۳ تا ۵% واسه زنونه سفیدپوستان بالاترین اندازه مصرف الکل (۵۶%) رو نسبت به گروه های دیگه دارن. ۶۰ درصد سوء مصرف کنندگان الکل، مردان هستن هر چی سطح تحصیلات بالاتر باشه احتمال مصرف فعلی الکل بالاتراست، این الگو برخلاف الگوی مواد مخدره در گروه های مذهبی، وابستگی به الکل بین پروتستانای لیبرال و کاتولیکا شایع تره اثر محافظتی در برابر وابستگی به الکل دارن هر ساله حدود ۰۰۰،۲۰۰ مرگ رابطه مستقیم با سوء مصرف الکل دارن و حدود ۵۰% مرگای به وجود اومده به وسیله تصادف با مستی رانندگان در ارتباطند. در مقایسه با بقیه گروه ها، سفید پوستان بالاترین اندازه سوء مصرف الکل رو دارن (۶۰%).

دلیل شناسی.

اطلاعاتی که مؤید اثرات ژنتیکی در الکلیسم هستن عبارتند از: (۱) اعضای نزدیک خونواده ۴ برابر بیشتر درمعرض خطر دچار شدن به الکلیسم هستن؛ (۲) دو قلوی تک تخمکی افراد الکلی بیشتر از دو قلوی دو تخمکی اونا در خطر قرار دارن؛ و (۳) فرزندان افراد الکلی که درجای دیگری به بچه خوندگی قبول شدن هم ۴ برابر بیشتر از بقیه افراد درمعرض خطر دچار شدن به الکلیسم قرار دارن. قوی ترین و بیشترین رابطه خانوادگی در مورد پسرانی دیده می شه که پدرآنها وابسته به الکله فرقای قومی و فرهنگی در آسیب پذیری نسبت به الکل و اثرات اون مؤثر هستن. مثلا خیلی از آسیاییا به دنبال مصرف مقادیر جزئی الکل، دچار اثرات سمی زیاد به وجود اومده به وسیله اون می شن (نظیرمستی، گرگرفتگی، گیجی، سردرد). اندازه وابستگی به الکل درمیون بعضی از گروه های قومی مثل یهودیان و آسیاییا کمتره، درحالیکه این اندازه در میان بومیان آمریکا، اسکیموها، و بعضی گروه های مردان اسپانیولی بالاتره. این یافته ها دلیل شدن که یه نظریه ژنتیکی درباره دلیل الکلیسم مطرح شه، با این حال قطعی اون هنوز معلوم نشده.

بیماریزایی همزمان (هم ابتلایی).

اثر تسکینی و سهولت دسترسی به الکل، اونو کم کم عادی ترین ماده واسه برطرف کردن اضطراب، افسردگی و بی خوابی تبدیل کرده با این حال مصرف دراز مدت الکل می تونه دلیل افسردگی شده و ترک اون تو یه فرد وابسته به الکل موجب بروز اضطراب می شه. واسه آزمایش درست بیماران دپرس یا مضطربی که شدیداً الکل مصرف می کنن، ممکنه لازم باشه که اونا رو تحت نظر گرفته و پس از دست کم چند هفته دوری کامل از مصرف الکل، دوبارهً آزمایش کرد. خیلی از بیماران دیوونه وقتی که داروهای تجویز شده به شکل مطلوبی علائم دیوونگی اونا رو کاهش نمی ده و یا وقتی که قادر به جفت و جور داروهای تجویز شده نیستن، مبادرت به خود درمانی با مصرف الکل می کنن در بیماران دوقطبی، مصرف سنگین الکل بیشترً منتهی به بروز دوره عاشقی می شه. از بین مبتلایان به مشکلات شخصیت، افراد دارای شخصیت ضد اجتماعی به احتمال بیشتری دچار الگوهای دراز مدت وابستگی به الکل می شن سوء مصرف الکل در میان افراد گرفتار به مشکل مصرف بقیه مواد شایع تراست، رابطه بین وابستگی به الکل و وابستگی به نیکوتین هم به شکل زیادی زیاده.

علائم

a. وابستگی به الکل. پدیده تحمل در آدمایی اتفاق می افته که به طور مرتب الکل مصرف می کنن، و به این معنا هستش که با گذشت زمان و کم کم مصرف مقدار بیشتری از الکل واسه ایجاد اثرات قبلی لازم هستش بروز تحمل، مخصوصا تحمل شدید، معمولاً نشون دهنده وابستگیه تحمل ناچیز نسبت به الکل پدیده شایعیه، ولی تحمل شدید، اگه ممکنه در مورد اپیوئیدها و باربیتوراتها اتفاق بیفته، شایع نیس اندازه تحمل در میان افراد بسیار متنوعه وابستگی مریضایی که نسبت به الکل تحمل پیدا کردن ممکنه تنها وقتی رو شه که اجباراً از نوشیدن الکل منع شن و درنتیجه علائم ترک در ایشون ایجاد شه.

b. سوء مصرف الکل. مصرف طولانی الکل که منتهی به وابستگی، تحمل یا سندرم ترک شه

شکلای جور واجور وابستگی به الکل

a شروع دیررس، وابستگی ناچیز، مشکلات کم به دلیل الکل، مشکلات کم روانی (بعضی وقتا نوع I خونده می شه).

وابستگی شدید، شروع زودرس مشکلات مربوط به الکل، سابقه زیاد مصرف الکل در خونواده، تعداد زیاد عوامل استرس زا در زندگی، سایکوپاتولوژی شدید، مصرف چندین ماده مخدر، (گگاهی نوع II خونده می شه).

C. مشروبخواران اجتماعی: مشروب رو هنگام روز، به مقدارکم درمحیطهای اجتماعی مصرف می کنن.

d. مشروبخواران منزوی: مشروب رو به تنهایی و به مقدار زیاد مصرف می کنن.

e. وابستگی به الکل نوع شدید: آدمایی که به محض شروع مشروبخواری قادر به توقف اون نیستن.

۸. درمان. هدف از درمان، نگهداری دراز مدت حالت دوری کامل از مصرف الکله. برگشت شایعه درمان اولیه شامل سم زدایی است که درصورت ضرورت به صورت بستری انجام می شه و در برگیرنده درمان تموم علائم ترک الکله. پس از برطرف شدن حالت مستی، باید مشکلات روانی هزمان رو هم تحت درمان قرار داد.

نکته بالینی:

واسه شروع درمان بینش فرد مهمه.و با اینکه ضرورت زیادی داره ولی بیشتر رسیدن به اون مشکله. مریض باید بدونه که دچار یه مشکل مربوط به نوشیدن الکل شده قبل اینکه مریض بتونه واسه تحقق درمان همکاری کنه، اول باید برانکار شدید ایشون غلبه کرد این بیشترً به همکاری ومشارکت خونواده، دوستان، همکاران، و بقیه افراد نیاز داره. مریض رو با احتمال ازدست دادن شغل خونواده، و سلامتی اش در صورت ادامه دادن به مصرف الکل مواجه ساخت به این منظور از روان درمانی فردی استفاده شده، ولی درمان گروهی ممکنه مؤثّرتر باشه درمان گروهی هم اینکه واسه مریضایی که وابستگی به الکل رو یه مشکل اجتماعی می دونن و نه یه مشکل شخصی روانپزشکی، قابل قبول تره.

مداخلات روانی- اجتماعی. بیشتر لازم بوده و بسیار تاثیردارن. درمان خانوادگی باید بر توصیف اثرات مصرف الکل بر بقیه اعضای خونواده متمرکز شه. باید بیماران رو مجبور کرد که از حق خود واسه نوشیدن الکل صرف نظر کرده و هم اینکه اثرات مخدب مصرف الکل برخانواده رو به اونا تفهیم کرد.

مشکلات طبی.

الکل دارای اثرات سمی بر خیلی از دستگاه های عضوی بدنه مشکلات به وجود اومده به وسیله سوء مصرف طولانی و وابستگی به الکل (یا کمبودهای تغذیه ای وابسته به اون) مصرف الکل درزمان حاملگی بر جنین در حال تکامل اثرات سمی داشته و می تونه موجب بروز مشکلات مادرزادی و هم سندرم الکل جنینی شه.

مسمومیت با الکل

.تعریف. مسمومیت با الکل، که هستی ساده هم خونده می شه، عبارتست از مصرف گذشته مقادیر کافی الکل که دلیل بروز تغییرات غیر انطباقی و زیاد در رفتار می شه.

نشونه ها، و علائم. هر چند مستی ناچیز می تونه دلیل ایجاد حالت آرامش، پرحرفی، سرخوشی، یا کنترل پارگی شه، ولی مسمومیت شدید با الکل بیشترً منتهی به تغییر غیر انطباقی بیشتری مثل خشونت، تحریک پذیری، بی ثباتی خلق، مشکل قضاوت، مشکل کارکرد شغلی یا اجتماعی، و بسیاری تغییرات دیگه می شه. افراد مست دست کم یکی از حالات زیر رو نشون میدن: گفتار نامعلوم، نبود هماهنگی، نبود ثبات در راه رفتن، نیستاگموس، مشکل حافظه، بهت، و سرخی صورت، مسمومیت شدید با الکل می تونه موجب بروز رفتار انصراف، کندی روانی- حرکتی، دوره های فراموشی، ودرنهایت کاهش سطح هوشیاری، اغماء، ومرگ شه. مشکلات شایع مسمومیت با الکل عبارتند از حوادث رانندگی، ضربه به سر، شکستگی دنده ها، اعمال مجرمانه، دیگرکشی، و خود کشی.

مشکل فراموشی پایدار به وجود اومده به وسیله الکل.

عبارتست از مشکل کوتاه مدت که در نتیجه مصرف دراز مدت و سنگین الکل اتفاق می افته؛ این مشکل در افراد زیر ۳۵ سال با احتمال خیلی کم مشاهده می شه اسامی سنتی این مشکل عبارتند از آنسفالوپاتی ورنیکه (که شامل مجموعه حادی از علائم نورولوژیکه) و سندرم کورساکف (که شکل طولانی اختلاله).

.سندرم کورساکف (دیوونگی کورساکف هم خونده می شه)

مشکل مزمنیه که معمولاً با وابستگی به الکل رابطه داره و درآن، الکل، به مدت چند سال کلی ترین منبع تأمین کالری بدن بوده دلیل اون کمبود تیامینه این مشکل با احتمال خیلی کم مشاهده می شه مشخصات اون عبارتند از فراموشی پیش گستر و پس گستر هم اینکه بیماراغلب دچار افسانه سرایی، مشکل موقعیت سنجی، و پلی نوریت می شه علاوه بر جایگزینی تیامین، تجویز کلونیدین (catapres) و پروپرانولول (Inderal) هم ممکنه فواید محدودی داشته باشه. این مشکل بیشترً توأم با دمانس مربوط به الکل اتفاق می افته از میون این بیماران، ۲۵% اونا به طور کامل بهبود پیدا می کنن، و ۵۰% اونا با تجویز دراز مدت پروانه mg 100-50 تیامین خوراکی، بهبود نسبی پیدا می کنن.

دمانس پایدار به وجود اومده به وسیله مواد.

این تشخیص وقتی مطرح می شه که بقیه علل دمانس رد شده باشن و درضمن سابقه سوء مصرف طولانی و سنگین الکل وجود داشته باشه علائم این مشکل پس از گذشتن حالتای مسمومیت یا ترک هم باقی می مانند. دمانس به وجود اومده به وسیله این مشکل معمولاً خفیفه. درمان و کنترل این مشکل مشابه دمانس به وجود اومده به وسیله بقیه علله.

جمع آوری سلامت اکاایران