در بهبود روند فروش؛ و تاثير بر رفتار خريد مصرف کننده.)؛ عوامل موثر بر پذيرش فناوري توسط کارمندان خرده فروشي‌ها و سازمان‌ها. لذا سوال اصلي تحقيق پس از معرفي فناوري (RFID) به تحليل اين مسئله مي‌پردازد که: کدام يک از ويژگي‌هاي کارمندان بر پذيرش فناوري RFID تاثيرگذار است؟

?-?-?- اهداف فرعي
بررسي تاثير فناوري در خرده فروشي‌ها
بررسي تاثير فناوري بر جذابيت پايانه فروش
RFID چيست؟
مزايا و معايب استفاده از RFID چيست؟
بررسي سازگاري با فناوري جديد در سطح پذيرش آن
بررسي ارتباط شغلي کارکنان بر سطح پذيرش فناوري RFID
بررسي نتايج به دست آمده از فناوري توسط کارمندان بر سطح پذيرش فناوري RFID
بررسي تجربه کارکنان در استفاده از فناوري RFID بر سطح پذيرش آن
بررسي قابل اطمينان بودن و امنيت استفاده از فناوري RFID
بررسي عوامل موثر بر پذيرش فناوري RFID در سطح خرده فروشي‌ها
بررسي تاثير جنسيت بر پذيرش فناوري RFID

?-?- فرضيات مساله:

فناوري باعث تسريع روند در زنجيره تامين کالا مي‌شود.
فناوري بر رفتار خريد مشتريان تاثيرگذار است.
فناوري نوين باعث جذابيت در نقطه پايان فروش مي‌شود.
درک لزوم استفاده از فناوري بر پذيرش فناوري تاثيرگذار است.
درک سودمندي فناوري بر پذيرش فناوري تاثيرگذار است.
ارتباط شغلي کارمندان بر پذيرش فناوري تاثيرگذار است.
جنسيت کارمندان بر پذيرش فناوري تاثيرگذار است.
تجربه کاري کارمندان بر پذيرش فناوري تاثيرگذار است.
سازگاري با فناوري جديد بر پذيرش فناوري تاثيرگذار است.
نتايج قابل مشاهده از استفاده فناوري بر پذيرش فناوري تاثيرگذار است.
فرهنگ استفاده از فناوري بر پذيرش فناوري تاثيرگذار است.

فصل دوم
ادبيات و پيشينه تحقيق

?-?- وضعيت RFID در گذشته وحال
منشا پيدايش اين تكنولوژي به ابتداي پيدايش جهان و ايجاد نيروي الكترومغناطيسي بر مي‌گردد ولي در واقع با اختراع الكتريسيته توسط بنيامين فرانكلين آغازگرديد. سپس فارادي کشف مي‌کند که نور و امواج راديويي بخشي از طيف انرژي الکترومغناطيسي هستند. سپس در سال ???? ماکسول نظريه ميدان‌هاي الکترومغناطيسي را ارائه مي‌دهد. پس از آن نيز هاينريش هرتز موفق به ارسال و دريافت امواج راديويي شد و در نهايت در سال ???? ميلادي رادار اختراع مي‌شود. سيستم شناسايي توسط فركانس راديويي شامل تركيب دو سيستم رادار و تكنولوژي امواج راديويي مي باشد[16].
در سال ???? ليون ترمين46 ابزاري جاسوسي براي اتحاد جماهير شوروي که امواج راديويي را به اطلاعات صوتي تبديل مي کرد، ابداع کرد. اگر چه اختراع وي يک دستگاه استراق سمع بود نه يک برچسب شناسايي، ولي آن را به عنوان دستگاه و ايده‌ي اوليه فناوري RFID مي‌دانند، زيرا غير فعال بود و از طريق امواج از يک منبع خارجي تغذيه مي‌شده است. در سال 1948 اولين دستگاه دريافت و انتقال امواج راديويي طراحي گرديد و با پيشرفت در دهه هاي 60 و70 ميلادي به اختراع امواج ميكروويو نيز منجر شد. با اين‌که که فنآوري RFID اخيرا گسترش و رواج قابل ملاحظه اي يافته است، اولين کاربرد آن بر مي‌گردد به جنگ جهاني دوم آن‌جا که متفقين با زيرساخت ساده‌اي از RFID براي شناسايي هواپيماهاي دوست و دشمن استفاده کردند. اين فرستنده‌هاي راديويي هنوز هم در نيروهايي هوايي استفاده مي‌شوند. در ژانويه ???? ماريو کاردلو47 اولين نسل دستگاه‌هاي مبتني بر RFID را ثبت کرد. اين دستگاه شامل يک ترانسپوندر (تگ) غير فعال با حافظه بود. دستگاه اوليه شامل تگ غيرفعال بوده که انرژي و برق خود را از طريق امواج ارسالي تامين مي‌کرده است و در سال ???? به مقامات بندر نيويورک و ديگر کاربران بالقوه نشان داده شده است. دستگاه ذکر شده شامل يک حافظه ?? بيتي جهت پرداخت عوارض بود. ثبت اوليه کاردلو استفاده از RF را به همراه نور و صدا به عنوان رسانه انتقال پوشش داد. طرح اصلي کسب‌وکار در سال ???? به سرمايه‌گذاران جهت استفاده در حمل و نقل (شناسايي خودکار خودرو، سيستم عوارض خودکار، پلاک الکترونيکي، مسيريابي خودرو و نظارت بر عملکرد خودرو)، بانکداري (چک الکترونيکي و کارت اعتباري)، امنيت (شناسايي کارمندان، نظارت و دروازه‌هاي امنيتي خودکار) و کاربردهاي پزشکي (سابقه بيمار، شناسايي) ارائه شد[17].
در دهه‌ي ?? نظارت بر حيوانات از طريق سامانه‌ي RFID فراهم شد. از سال ???? فناوري RFID به طور جدي در کنترل دام‌ها، کنترل دسترسي (در صنعت‌هاي مختلف)، عوارض ماشين‌ها و کليد خودروها براي جلوگيري از دزدي، پياده‌سازي شد. بعد از آن در دهه‌‌ي ?? براي امنيت اسکي‌بازان در کشورهايي مانند سوئيس و پرداخت‌هاي الکترونيکي نيز به کار گرفته شد. بعدتر از آن در تگ کردن چمدان‌هاي مسافران براي جلوگيري از ورود و خروج کالاهاي غيرمجاز و کاهش خطاي سيستم‌هاي امنيتي، از فناوري RFID استفاده شد. از سال ???? به بعد، RFID وارد راهبرد توسعه ملي فناوري اطلاعات در کشور کره جنوبي (و چند کشور ديگر) شد. در آلمان نيز شرکت فروشگاه هاي زنجيره اي”مترو” (که با شرکت راه آهن شهري فرق دارد) براي نخستين بار از برچسب RFID در فروشگاهي واقع در دوئيس بورگ (آلمان) به جاي “بارکد” استفاده کرد اما چون با اعتراض فعالان حقوق بشر مواجه شد، تا اواخر ????، توسعه آن را مسکوت گذاشت. در سال ???? درون کارت‌هاي شناسايي افراد از آن استفاده شد. در سال ???? و با تزريق تراشه‌ي آن زير پوست انسان براي شناسايي افراد از RFID استفاده شد. در سال ???? م، کتاب‌هاي کتابخانه مرکزي شهر مونيخ (آلمان) مجهز به برچسب RFID شد و از ” کتابخانه هوشمند” بهره برداري شد. در همين سال کالاهاي بسياري در سراسر جهان مجهز به RFID شدند و از RFID در زندان ها، بيمارستان ها، مديريت اموال اداري (به جاي برچسب کالا) استفاده شد. در سال‌هاي اخير فناوري RFID مورد توجه بسياري از خرده‌فروشان، توليد کنندگان و مديران زنجيره تامين قرار گرفته است[18].
هم اکنون اصلي‌ترين کاربرد مدرن RFID در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي وال‌مارت48، وزارت دفاع امريکا، پراکتر و گمبل و گروه متروي اروپا است. پس همان‌طور که مشخص است، RFID به گونه‌اي پرشتاب در حال پيشرفت است و تمامي نقاط کره زمين راه پيدا کرده است و در اينده شاهد آن خواهيم بود که هر شي‌اي که مجهز به RFID باشد را مي‌توان در موتورهاي جستجو يافت[19].

?-?- RFID چگونه کار مي‌کند؟
تگ يا دستگاه فرستنده خودکار، شامل يک مدار الکترونيکي است که به شي موردنظري که لازم است داراي يک کد شناسايي باشد، متصل مي‌گردد. زماني که نزديک و يا در محدوده کدخوان قرار مي‌گيرد، ميدان مغناطيسي توليد شده توسط کدخوان باعث فعال شدن تگ مي‌گردد. در ادامه، تگ بطور پيوسته اقدام به ارسال داده از طريق پالس هاي راديويي مي نمايد و در نهايت داده توسط کدخوان دريافت و توسط نرم افزارهاي مربوطه نظير برنامه هايERP49 و SCMS50پردازش مي‌گردد[20].
شکل ذيل نحوه‌ي انجام فرآيند فوق را نشان مي‌دهد.

شکل ?-?: نحوه‌ي کار RFID

?-?- RFID، فناوري و روش هاي دسته بندي کردن RFID
براي فهم اين که RFID چگونه کار مي کند و برچسب هاي RFID چگونه مي توانند به اجزاي فرعي تقسيم شوند، اين مطلب اهميت پيدا مي کند که RFID چه کارهايي را مي تواند انجام دهد و از انجام دادن چه کارهايي عاجز است. در بخش زير يک نظر اجمالي بر روي اساس سيستم هاي RFID و روش هاي دسته بندي برچسب هاي RFID به منظورفهم کامل فرصت هايي که RFID براي ما فراهم خواهد کرد، خواهيم داشت.
در کل RFID زيرساختي جهت شناسايي اشيا، جمع‌آوري اشيا و مديريت داده‌هاي مربوط به اشيا را فراهم مي‌کند. زيرساخت فوق مشتمل بر مجموعه‌اي از فناوري‌هاي حامل داده و محصولاتي است که به مبادله داده بين حامل و يک سيستم مديريت اطلاعات از طريق يک لينک فرکانس راديويي کمک مي‌نمايد. تگ‌هاي RFID با استفاده از يک فرکانس و بر اساس نياز سيستم (محدوده خواندن و محيط)، پياده‌سازي مي‌گردند. تگ‌هاي غيرفعال، توان لازم جهت انجام عمليات را از ميدان توليدشده توسط کدخوان مي‌گيرند. کدخوان RFID، معمولا به يک رايانه متصل مي‌شود و داراي نقشي مشابه با يک اسکنر کد ميله‌اي51 است. مسئوليت برقراري ارتباط لازم بين سيستم‌هاي اطلاعاتي و تگ‌هاي RFID بر عهده تگ‌خوان است .[21]

شکل ?-?: نمونه‌اي از تگ RFID

طرح اوليه عمومي RFID شامل يک برچسب RFID، يک برچسب خوان و يک سيستم پشتيباني که تمام اطلاعاتي را که به وسيله تگ‌خوان توليد شده را ثبت و مديريت مي کند و آن ها را بر اساس خوانده هاي تاريخي و اطلاعات اضافه شده دسته‌بندي مي کند، است. برچسب RFID خود شامل يک تراشه کوچک و يک آنتن است. تراشه با توجه به ذخيره مطلوب اطلاعات اصلي و تامين اطلاعات اضافي در اندازه هاي گوناگون وجود دارد. آنتن به منظور تبديل امواج راديويي به نيروي الکتريکي مورد استفاده قرار مي گيرد، بنابراين برچسب مي تواند داده هايي را که روي ريز تراشه جمع آوري شده را ارسال کند. سپس اين داده ها توسط آنتن به برچسب خوان انتقال داده مي شود[20].

شکل ?-?: نمونه‌اي از کدخوان با برد ??? متر

برچسب ها مي توانند به روش هاي گوناگون دسته‌بندي شوند. آن ها مي توانند بر اساس روش تامين نيروي‌شان به برچسب‌هاي غيرفعال، نيمه‌فعال و فعال دسته‌بندي شوند. برچسب هاي غير فعال کاملا به امواج راديويي براي تامين نيرو تکيه دارند. اين برچسب ها در صورت وجود امواج راديويي، تنها از چند متري قابل خوانده شدن هستند. برچسب هاي غير فعال ساده ترين برچسب‌هاي موجود هستند و به دليل اين که به مراتب از ديگر برچسب ها ارزانتر هستند، زماني که قطعه هاي زيادي نياز به برچسب زدن دارند، مورد استفاده قرار مي گيرند[20]. با توجه به‌اينکه تگ‌هاي غيرفعال توان لازم جهت ارسال داده از بررسي کننده‌ي خود مي‌گيرند، اين کدخوان‌ها لازم است توان مناسبي داشته باشند. اين تگ‌ها حافظه‌ي به مراتب کمتري نسبت به تگ‌ها فعال دارند (در حد چندين کيلوبايت) [21]. برچسب هاي نيمه فعال يک باتري کوچک دارند که براي ذخيره سازي داده ها يا براي افزايش مسافتي که برچسب بتواند اطلاعات مورد نظر را بخواند مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اين نوع از برچسب ها نيز وابسته به منبع انرژي‌شان هستند که داده ها و اطلاعات ذخيره شده درونشان را توسط امواج راديويي براي خواننده ارسال مي کنند. رايج ترين و معمول ترين کاربرد براي اين نوع برچسب، نصب آن بر روي خون و کالاي فاسد شدني و مرتبط کردن آن با يک حسگر مي‌باشد که براي مثال درجه حرارت يا رطوبت را اندازه گيري مي کند. خون در فاصله انتقال از بانک خون به يک بيمار برچسب زده مي شود. احتياج است که درجه حرارت اين خون به دقت اندازه گيري و کنترل شود. زيرا يک بار بالا رفتن درجه حرارت باعث مي شود خون غير قابل استفاده گردد. مي توان کالاهاي فاسد شدني را به منظور اندازه گيري و کنترل درجه حرارت و رطوبتي که در معرض آن قرار دارند برچسب زد. اين موضوع مي تواند کيفيت محصولات را بهبود بخشيده و از ورود کالاهايي که در معرض درجه حرارت بالا قرار گرفته اند به انبار جلوگيري کند. برچسب هاي فعال توسط انرژي که از جانب خودشان تامين مي شود فعاليت مي کنند و مي توانند به طور پيوسته داده هايشان را منتشر کنند[20]. براي همين دليل، تگ‌هاي فعال قادر به برقراري ارتباط با بررسي کننده‌هايي مي‌باشند که داراي قدرت کمتري هستند و مي‌توانند اطلاعات را تا محدوده‌ي بيشتري نيز ارسال نمايند (به عنوام مثال ده‌ها متر). علاوه بر اين، تگ‌هاي فعال عموما داراي حافظه‌ي

دسته بندی : No category

دیدگاهتان را بنویسید