رسيدن مشتري به مقصد، برچسب بلوککننده از هرگونه اسکن در مُد خصوصي مشتري جلوگيري ميکند. براي رسيدن به يک قابليت اطمينان بيشتر، بلوک کننده را ميتوان در يک دستگاه قابل حمل مانند گوشي تلفن همراه، اجرا کرد. اين گوشيها ميتوانند در حالت عادي اسکن در مُد خصوصي را بلوک کنند اما در صورت دريافت مجوز ديجيتالي معتبر، اجازة اسکن در مُد خصوصي را نيز صادر ميکنند[24].
براي اينکه پس از خريد هر محصول مصرف‌کننده خدمات بهتري بگيرد و سازمان امکانات پس از فروش بهتري ارائه دهد نياز به اين است که تگ ها پس از خريد فعال بمانند. زماني که کالا برگشت مي‌خورد، شناسايي محصول و مشاهده‌ي شناسنامه‌ي آن آسان‌تر خواهد بود، در صورتي که تگ نيز فعال است. بازده خدمات پس از فروش و شرکت‌هاي گارانتي زماني که تگ ها فعال بمانند به مراتب بيشتر خواهد بود و هزينه‌هاي آن‌ها را نيز پايين مي‌آورد بنابراين توليدکنندگان راغب هستند که تگ‌ها بعد از فروش کالا فعال باقي بمانند. اين در حالي است که فعال بودن تگ‌ها با حفظ حريم خصوصي افراد مغايرت دارد. بنابراين تگ هاي بلاک شده بهترين راه حل براي توايدکنندگان خواهد بود. زماني که کالايي برگشت مي‌خورد، تگ مربوطه از بلاک خارج مي شود و اطلاعات آن بازيابي خواهد شد و در نهايت دوباره بلاک شده و به مشتري برگردانده مي‌شود[35].

?-?-?- پذيرش کارمندان
در حالي که مصرف‌کنندگان نقش مهمي را در پذيرش فناوري RFID‌ ايفا مي‌کنند، پذيرش اين فناوري توسط کارمندان نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. در جايي که توقع مي‌رود ظهور فناوري جديد به پيشرفت سازمان‌ها کمک کند، بسياري از فناوري‌ها براي نشان دادن مزيت‌هاي خود براي سازمان شکست خورده‌اند.
دلايل زيادي موجود است که چرا کارمندان در برابر پياده‌سازي و اجراي يک فناوري جديد مقاومت کنند. از اين دلايل مي‌توان به از دست دادن امنيت شغلي، کاهش قدرت در سازمان، مهارت يا دانش موردنياز، منافع عملکردي در سازمان، مقاومت مصرف‌کنندگان و شک و ترديد در مفيد بودن آن برشمرد[36].
زماني که RFID در سازماني پياده‌سازي شود طبيعتا کار کارمندان را تحت الشعاع قرار خواهد داد. فعاليت ايشان ممکن است با فعال‌کردن فناوري RFID جايگزين شود، مسئوليت‌هاي جديد برايشان ايجاد شود و قدرت بيشتر يا کمتري در حيطه کاري به دست آورند[36]. از آنجا که RFID‌ فناوري به نسبت جديدي است، عدم شناسايي و قطعيت آن در مورد محتواي و امنيت شغلي کارکنان ممکن است منجر به رد آن توسط ايشان گردد. همانطور که در بالا اشاره شد دلايل رد RFID‌ مي‌تواند ترس از امنيت شغلي، ترس از ازدست دادن قدرت و ترس از اينکه مهارت و دانش لازم براي انجام دادن شغل ايشان مناسب براي کار با فناوري جديد نباشد. مارجانويچ63 مي‌افزايد که کارمندان گاهي ترس خود را از اينکه نتوانند با فناوري جديد به طرز صحيح کار کنند، بروز مي‌دهند. در نتيجه استرس و ناراحتي ناشي از اين ترس بر روي کارکنان، منجر به مقاومن کارکنان براي پذيرش فناوري جديد مي‌شود[37]. اين واقعيت که هنوز تعداد کمي از فروشگاه‌ها و سازمان‌ها RFID را پياده‌سازي کرده‌اند و از نتايج حاصل از اجراي اين فناوري تجربه و اطلاعات زيادي ندارند، به ناامني کارمندان در محيط کاري منجر مي‌شود. بنابراين ترس از از امنيت شغلي، فقدان مهارت و دانش کافي و شک و ترديد در مورد نتايج حاصل از پياده‌سازي RFID‌ واضح خواهد بود. لذا براي حمايت و اطمينان از فرآيند پياده‌سازي فناوري بايد کارمندان را به طرز صحيح آماده و آموزش داد. آموزش‌ها بايد در راستاي چگونگي کار با RFID‌ و آموزش مسئوليت‌هاي جديد ايجاد شده باشد تا کارمندان اعتماد به نفس کافي را براي قبول فناوري به دست آورند[38].
مشکل عدم پذيرش فناوري توسط کارمندان با توجه به فقدان وجود نمونه‌هايي واقعي و تحقيقات وابسته همچنان در هاله‌اي از ابهام قرار دارد. المان‌هايي وجود دارد که بر پذيرش فناوري توسط کارمندان موثر است و اين پژوهش بر آن است که اطلاعات مربوط به پذيرش فناوري توسط کارمندان را توسعه بخشد.

?-?-?- بارکد (کد ميله‌اي)
انواع مختلف باركدها مدت‌هاي طولاني است كه در بخش‌هاي مختلف صنعت، امتحان خود را پس داد‌ه‌اند. بار كد‌ها به آساني در دسترس هستند و هزينه توليد آنها بسيار پايين است. فناوري باركد، به بلوغ خود رسيده است و استانداردهاي متنوعي براي آن تدوين گشته‌اند[35]. اما روش كار آن، محدوديت هايي را اعمال مي‌کند. مهم‌ترين مساله آن است كه به يك خط ديد مستقيم نياز دارد و بايد هر قلم را دقيق در جلوي آن و در جهت مناسب قرار داد تا آن را شناسايي نمايد و چيزي هم نبايد مابين اشعه و برچسب باركد باشد. اين مساله باعث ايجاد صف و كندي فرآيندها مي گردد. گر چه اين نكته هنوز در برخي از كاربردها، مانع بزرگي محسوب نمي‌شود، با سرعت گرفتن بخش هاي مختلف و لزوم تسريع در امر ورود اطلاعات، ناكارآمدي باركد هم بيشتر بروز مي كند. راه حل‌هاي پيشرفته‌تر مانند اسكن كردن خودكار باركدها يا استفاده از سيستم‌هاي ماشين بينايي، اغلب گران، پيچيده و شامل وضع محدوديت‌هايي متعدد بر روي اشيا و محيط آن‌ها مي باشد. باركد ها محدوديت هاي ديگري هم دارند. پس از چاپ آن‌ها به سختي مي توان اطلاعات ديگري را به آنها اضافه نمود يا اطلاعات آنها را تغيير داد. مقدار اطلاعاتي كه يك باركد مي‌تواند دربرداشته باشد نيز بسيار كم است[34].

?-?- پيش‌بيني وضعيت RFID از سال ???? تا ????
ارزش تمام شده بازار RFID شامل تگ‌ها، تگ‌خوان‌ها، نرم‌افزار و سرويس‌ها و ديگر عامل‌هاي موثر در سال ???? به ميزان ??/? بيليون دلار رسيد. ارزش اين مقدار در سال ???? برابر با ??/? بيليون دلار بوده است. ??/? بيليون دلار از مجموع اين ??/? بيليون دلار مربوط به بخش غيرماشيني سيستم يعني تگ‌ها و کارت‌هاي RFID مي‌باشد. در خرده‌فروشي سيستم RFID پيشرفت چشمگيري پيدا کرده است. بيش از ??? ميليون برچسب RFID در اين زمينه در سال ???? استفاده شد. همچنين RFID در شکل بليط هاي حمل و نقل به ميزان ??? ميليون تگ تقاضا داشت. تگ‌گذاري حيوانات (مانند خوک،گوسفند و حيوانات خانگي) نيز در اکثر مناطق به يک نياز ضروري تبديل شده که به ميزان ??? ميليون تگ در اين بخش استفاده شد. اين اتفاقات در مناطقي چون چين و استراليا انجام مي‌شود. در مجموع، ??/? بيليون تگ در سال ???? در مقايسه با ??/? بيليون تگ در سال ???? به فروش رفت. بيشترين رشد در بخش برچسب‌هاي غيرفعال UHF RFID مي‌باشد. براي تگ‌هاي غيرفعال UHF بزرگترين مجموعه مربوط به رديابي اموال مي باشد. چنين کاربردي در حدود ده‌ها هزار تگ و حتي بيشتر نياز خواهد داشت. برگشت سرمايه چنين کاربردهايي بسيار قوي خواهد بود ولي تعداد تگ‌ها در هر مورد کوچک خواهد بود. در سال ????، ??? ميليون تگ غيرفعال بفروش رفت که در سال ???? اين ميزان به ??? ميليون رسيد. به همين دليل بعضي از کمپانيهاي توليد کننده تگ غيرفعال ظرفيت توليد تگ غيرفعال و قيمت آن را افزايش دادند. اما همچنان بزرگترين مصرف کننده دولت‌ها هستند که داراي بخش وسيعي از صنعت RFID در تگ‌گذاري حيوانات، بليط‌هاي حمل و نقل، شناسايي افراد و غيره است که بازخورد خوبي را براي آنها به‌مراه خواهد داشت و باعث بالارفتن راندمان و امنيت مي‌شود. براي مثال در سال ????، ??? ميليون تگ براي حيوانات و شناسايي حيوانات خانگي بکار رفت که هر تگ در حدود ?? سنت آمريکا براي هر کدام هزينه دارد. رشد بخش بازرسي RFID که شامل کارت‌خوان‌هاي RFID مي باشد از??/? بيليون دلار در سال ???? به ??/? بيليون دلار در سال ???? افزايش خواهد يافت.
بر طبق تحقيقات IDTechEx بزرگترين بخش براساس تعداد بيشتر تگ مربوط به کارتهاي بدون تماس(فرکانس HF، براي حمل و نقل،دسترسي هاي امنيتي، خريد و فروش و…) با ??? ميليون تگ مي‌باشد. بعد از آن بليط‌هاي RFIDبا فرکانس HF و براي حمل و نقل با ??? ميليون تگ و سپس تگ‌هاي استفاده شده در بخش پوشاک( با فرکانسUHF) به ميزان ??? ميليون تگ قرار دارند. بر اساس ارزش در سال ???? بيشتراز يک بيليون دلار صرف کارت‌هاي RFID و ??? ميليون دلار در تگ گذاري گذرنامه‌ها خرج شده است. ?? ميليون دلار نيز براي تگهاي بخش پوشاک صرف شده است. در سال ????، ?? درصد از تگ‌هاي RFID در آمريکاي شمالي به فروش رفته است. سازمان IDTechEX معتقد است در آينده RFID در چين بسيار وسيع خواهد شد. چين ظرفيت توليد RFID خود را با اضافه کردن شرکت‌هاي جديد افزايش خواهد داد در حالي‌ که اروپا و آمريکا در تهيه تگ‌ها کاهش اقتصادي خواهند داشت، دولت چين حمايت کاملي را از اين صنعت به عمل خواهد آورد و از قدرت خود براي تشويق کمپاني‌ها به استفاده از RFID استفاده مي‌کند. در حال حاضر چين بيشترين درخواست‌ها را در زمينه RFID دارد که از نظر ارزش مالي از بقيه کشورها بيشتر است. چين افزون بر يک ميليارد در زمينه کارت‌هاي شناسايي ملي براي افراد و ? ميليارد دلار در سيستم‌هاي پياده‌سازي شده درآمد داشته است. در سال ????/???? رويدادهاي RFID در چين به ? برابر بزرگتر از بزرگترين رويدادهاي RFID در آمريکا و اروپا رسيده است. در آخر بزرگترين توليدي آنها تگ‌ها خواهدبود، زيرا بزرگترين صادرکنندگان تگ‌ها در اين کشور خواهند بود (مطلب بالا برگفته شده از www.rfidnews.org مي‌باشد(.
با تمامي حرف‌هاي گفته شده بسياري از سازمان‌ها فناوري جديد را براي بهره‌وري بيشتر در روند کاري، ارائه‌ي خدمات موثرتر و بالابردن راندمان کار کارمندان در اختيار خواهند گرفت. اين در حالي است که گاهي اين فناوري‌ها سود‌آور و نيز گاهي به ضرر سازمان تمام خواهد شد تا جايي که منجر به کنارگذاشتن کل سيستم خواهد شد[39].
کارمندان نفش بسيار مهمي را در پياده‌سازي يک سيستم جديد ايفا مي‌کنند تا جايي که موفقيت يک سيستم جديد در سازمان را با رضايت و استفاده‌ي آن سيستم توسط کارکنان مي‌سنجند. فناوري RFID‌ نيز مانند هر سيستم جديد تاثير خود را بر سازمان و کارمندان آن مي‌گذارد و پياده‌سازي آن چالش برانگيز خواهد بود. به منظور پياده‌سازي و استفاده‌ي صحيح از اين فناوري بسيار مهم خواهد بود که کارمندان سازمان از اين سيستم پشتيباني کرده و قادر به استفاده از آن باشند.

?-?- مدل پذيرش فناوري64
براي پيش‌بيني پذيرش فناوري، قصد استفاده و استفاده‌ي واقعي از فناوري، مدل پذيرش فناوري بيان شده است. مدل پذيرش فناوري براي تعيين عوامل موثر بر پذيرش فناوري توسط كاربران سيستم هاي اطلاعاتي در سال ???? توسط ديويس معرفي شد. اين مدل بر دو عامل اصلي سودمندي65 و سهولت استفاده66 در پذيرش فناوري مبتني است. اين دو باور به نوبه خود مي‌توانند از متغيرهاي خارجي نيز تأثيرپذيرند و در مجموع باعث ايجاد نگرش67 استفاده از سيستم موردنظر شده و به نوبه خود بر مقاصد و نيت‌هاي استفاده تأثيرگذار بگذارند. ادراک از سودمندي، به‌عنوان “درجه‌اي که شخص باور دارد که استفاده از يک سيستم خاص عملکرد شغلي وي را بهبود خواهد داد” تعريف شده است. ادراک از سهولت کاربرد به‌عنوان “درجه‌اي که يک شخص باور دارد که استفاده از يک سيستم خاص راحت و بدون سختي است” تعريف شده است.با توجه به اين دو عامل اصلي که در تحقيقات صورت پذيرفته، محققان به دنبال عوامل تاثيرگذار بر اين دو عامل هستند. تئوري اوليه مدل بر اين اساس بود استفاده‌ي واقعي از فناوري توسط فردي تابع ِ قصد استفاده‌ي وي از آن فناوري است. اين قصد استفاده توسط ميزان سهولت و سودمندي استفاده از فناوري تعيين مي‌شود. يکي از فرضيات کليدي در اين مدل بر اين اصل استوار است که مي‌توان

دسته بندی : No category

دیدگاهتان را بنویسید