غذا از جمله اطلاعاتي است كه تگ مي تواند در خود ذخيره كند. كنترل دماي بدن حيوانات مي تواند اطلاعاتي را در زمينه سلامتي، وضعيت توليد مثل و بارداري در اختيار محقق قرار دهد. در صورت بروز بيماري در يك گونه‌ي حيواني، RFID به شناسايي آن گونه در كشتارگاه كمك مي كند و به اين ترتيب از مصرف گوشت آن جلوگيري به عمل مي‌آيد. در ايالت مينسوتا بالغ بر چهارصد هزار دلار براي فاز اول توسعه سيستم تشخيص مزرعه‌هاي نگهداري حيوانات، غذاي حيوانات و بازار فروش آنها سرمايه‌گذاري شده است. حيوانات گوشتي و لبني، تگ گذاري مي شوند و اطلاعات مربوط به آنها در پايگاه داده، ثبت مي گردد. به اين ترتيب سلامت حيواناتي كه از گوشت يا شير آنها استفاده مي گردد، مشخص مي شود.[8]

?-?-?- سيستم‌هاي هوشمند
مي‌توان به كمك RFID سنسورهاي عادي مانند سنسورهاي دما، لرزش، رطوبت، فشار و .. را تبديل سنسورهاي هوشمندي كرد كه در زمينه هاي متنوعي همچون صنعت، كشاورزي و نظامي مفيد مي باشند. اين سنسورها مي‌توانند در كنترل محلي نيز سهيم باشند. اين سنسورها، حالت مورد نظر اعم از دما، لرزش و .. را به طورخودكار و بدون استفاده از سيم، به آنتن ها ارسال مي‌کنند. به عنوان نمونه مي‌توان به جمع آوري اطلاعات دما و فشار در پالايشگاه‌ها و نيروگاه‌ها و در نقاطي اشاره كرد كه سيم كشي يا حضور فيزيكي افراد بسيار خطرناك مي‌باشد. در اين مناطق، استفاده از سنسورهاي هوشمند كه اطلاعات را به گيرنده ارسال مي‌دارند، راه حلي بسيار مطمئن جهت جلوگيري از انفجار يا آسيب هاي ديگر براي پرسنل است. يا در صنعت ساخت ماشين لباسشويي هوشمندي که قادر است تگ‌هاي RFID روي لباس‌ها را خوانده و با توجه به اطلاعات آن‌ها از جمله نوع پارچه لباس و رنگ درجه‌ي شست و شو را تنظيم کند و در صورتي که فرد قصد شستن نادرستي از رنگ و جنس لباس‌ها را دارد، اخطار لازم را به او بدهد. يا مثالي ديگر يخچالي است که مي‌تواند مواد غذايي داخل خود را شناسايي نموده و هر زمان که يکي از آن‌ها مانند شير، تاريخ انقضاي آن نزديک شد به صاحب خانه خبر دهد. و در اخر مثالي در صنعت خودروسازي که مي‌توان با استفاده از يک برچسب هوشمند RFID در لاستيک اتومبيل، وقتي باد لاستيک کم مي‌شود يا مشکلي به‌وجود مي‌آيد، به راننده هشدار داده و از بروز تصادف جلوگيري کند[25].
فناوري RFID علاوه بر کاربردهايي که در بالا به آن اشاره شد در کنترل ورود و خروج وسايط نقليه، مديريت کتابخانه‌ها، تحليل‌هاي آزمايشگاهي، کنترل دستيابي، کنترل ورزشکاران در يک ماراتن ورزشي، شناسايي خودرو و زمينه‌هاي مختلف علمي و صنعتي کاربرد دارد. سعي کردم با ذکر کاربردهاي بالا بخش جامعي از فعاليت‌هايي که با RFID قابل پياده‌سازي هستند را بيان کنم.
در آينده RFID براي بهبود خدمات پس از فروش نيز استفاده خواهد شد. از آن‌جا که تگ‌هاي RFID بعد از فروش کالا نيز قابل استفاده هستند پس مي‌توانند کمک بزرگي براي شرکت‌هاي خدماتي براي ردگيري کالاهاي معيوب باشند. وقتي کالايي به هر دليل مرجوع مي‌شود سيستم با خواندن تگ اطلاعات مربوط به محصول را گرفته و تاريخچه مخصول را ارائه مي‌دهد. به طور مثال تاريخ خريد، تعداد مرجوعات، عيوب و تاريخ انقضاي گارانتي کالا را به دست مي‌آورد و ردگيري آن را به مراتب آسان‌تر خواهد کرد[31]. مشکل کاربرد RFID در خدمات بعد از فروش اين است که مشتري ممکن است تصور کند حريم خصوصي وي رعايت نشده است به اين دليل که آنان فکر مي‌کنند بعد از خريد کالا، کالاي موردنظر در حال ردگيري است.

?-?- موانع در انتشار و پياده‌سازي فناوري RFID
توسعه برنامه‌ها و کاربردهاي RFID‌ در صنايع مختلف و رشد چشمگير آن فقط باعث ايجاد مزايا و فرصت‌هاي بالقوه نمي‌شود، بلکه چالش‌ها و محدوديت‌هايي را به همراه خواهد داشت که براي رسيدن به هدف بايد حل و فصل شوند. از اين محدوديت‌ها مي توان به چالش‌هاي تکنولوژيک، هزينه‌هاي پياده‌سازي، استانداردسازي، نگرش مصرف‌کننده، پذيرش کارکنان و در نهايت همه‌گير بودن فناوري بارکد اشاره کرد که به توضيح آن‌ها خواهيم پرداخت [32].
?-?-?- چالش‌هاي فناوري
چندين چالش تکنولوژيک براي پياده‌سازي هرچه بهتر زيرساخت RFID وجود دارند که بايد حل و فصل شوند. همانطور که در مطالب بالا در مورد فرکانس‌ها و تگ‌هاي RFID گفته شد، تگ‌هاي UHF قابليت نفوذپذيري در مايعات را ندارند و بايد در محيط کاري فلزي از آن‌ها استفاده کرد. طول موج هاي کوتاه تر UHF داراي استعداد بيشتري جهت جذب در آب مي‌باشند. به همين دليل است که اغلب از تگ‌هاي HF براي برچسب گذاري مواد مايع استفاده مي گردد. در چنين مواردي مي‌توان از تگ‌هاي UHF نيز استفاده کرد ولي محدوده موثر خواندن آن به طرز محسوسي کاهش خواهد يافت. از آنجا که تگ‌هاي UHF به مراتب مناسب‌ترين تگ براي استفاده در توليد انبوه57 است، بايد راه‌حلي براي براي به حداقل رساندن خطا پيدا کرد. نصب چندين تگ‌خوان در محل مي‌تواند راه حل مناسبي باشد تا آنجا که همه تگ‌خوان‌ها از يک روش يکسان براي خواندن استفاده کنند [32]. مشکل اين سيستم آن است که ممکن است بعضي کالاها توسط چند دستگاه خوانده شوند و در نتيجه چندين بار خوانده مي‌شوند و در سيستم مرکزي ايجاد خطا مي‌کنند. بعضي سيستم‌هاي RFID تنها ورودي تگ خوان‌هاي مربوط به کالاي خاص را مي‌پذيرند بنابراين اگر تگي چندبار خوانده شود توسط سيستم مورد قبول قرار نخواهد گرفت. پس ايجاد يک بستر نرم‌افزاري مناسب براي تشخيص چنين کاربردي الزامي است.
محيط‌هاي فلزي بر روي تمامي فرکانس هاي RFID تاثير مي‌گذارند. سيگنال هاي فرکانس راديويي قادر به عبور از فلزات نمي‌باشند و در مواردي که مواد فلزي در مجاورت آنتن کدخوان و يا آنتن تگ قرار بگيرد، رفتار و خصايص سيستم دستخوش تغييرات عمده‌اي مي‌گردد. يکي از اثرات مشترک فلزات بر روي فرکانس هاي HF و UHF، تغيير خودالقايي آنتن مي‌باشد که پيامد آن کاهش محدوده خواندن خواهد بود. يکي ديگر از اثرات مواد فلزي بر روي هر دو نوع فرکانس، جذب انرژي RF توسط فلزات است. با اين که هر دو نوع فرکانس قادر به نفوذ از طريق يک شي فلزي نمي باشند، اثر جذب در تگ هاي HF و UHF رفتاري کاملا متفاوت دارد. در تگ هاي HF، يک محدوه خواندن ضعيف وجود دارد در حالي که در تگ هاي UHF، مي‌توان محدوده خواندن را در صورت ايجاد يک شکاف هوايي بين آنان و سطح فلز، افزايش داد. در مواردي که مواد فلزي بخشي از شي موردنظر براي برچسب‌گذاري توسط تگ‌هاي RFID مي‌باشند، بهتر است که از فلز به عنوان آنتن استفاده گردد ( به عنوان نمونه ، پياده سازي يک شکاف هوايي بين سطح فلز و تگ ). در صورتي که انجام اين کار غيرممکن باشد ، مي‌بايست از روش‌هاي روکش کردن استفاده کرد.[8]
علاوه بر موارد ذکر شده جريان بسيار زياد متمرکز توليد شده توسط تگ‌خوان‌ها نيز مي‌تواند دچار سيستم را دچار اختلال کند. در زماني که حجم عظيم از اطلاعات وارد سيستم مي‌شود، اکثر سازمان‌ها دانش و ابزار مناسب براي حل و رسيدگي به اين مشکل را ندارند. سازمان‌ها و فروشگاه‌هايي که RFID را پياده سازي مي‌کنند با اين مورد را درنظر بگيرند که چه اطلاعاتي را مي‌خواهند ذخيره کنند و چه اطلاعاتي غير ضروري هستند و احتياج به ذخيره شدن ندارند. داده‌هاي توليد شده بايد مرتب مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرند. علاوه براين، اين‌که چه کسي امکان دسترسي به اطلاعات سيستم را خواهد داشت و چه شخصي چه اطلاعاتي را نياز دارد، مورد اهميت قرار مي‌گيرد. اين مسئله زماني اهميت پيدا خواهد کرد که در زنجيره‌ي تامين در شبکه حجم داده‌هاي توليدي بالا مي‌رود و مديريت اطلاعات مربوط به آن نيز سخت‌تر خواهد شد. با توجه به تسهيل‌سازي نرم افزارها و پيش ‌بيني حجم اطلاعات مي‌توان اين ايراد را برطرف کرد ولي زماني اين روند بيشتر مشکل‌ساز خواهد شد سازمان‌ها و فروشگاه‌ها پيش‌بيني بر مقدار درخواست و حجم اطلاعات در سيستم فناوري اطلاعات خود ندارند[25].

?-?-?- هزينه‌ي تگ‌ها و پياده‌سازي
براي خيلي از سازمان‌ها مسئله‌ي اصلي براي تگ کردن کالاهاي مختلف ميزان قيمت تگ‌هاست. در حالي که در ابتدا هزينه‌ي اکثر تگ‌ها نزديک يک دلار بود، بعد از گذشت زمان به نيم دلار تقليل يافت. اين قيمت‌گذاري براي تگ‌ها هنوز براي اقلامي که ارزش زيادي از نظر قيمتي نداشتند هزينه‌ي سنگيني محسوب مي‌شود. بنابراين اکثر کاربرهاي RFID به جاي تگ کردن کالاها، جعبه‌ها يا پالت‌هاي محصول را مجهز به تگ مي‌کردند. با انجام اين کار از آنجا که تگ‌ها بادوام تر از بارکد بوده و استفاده مجدد را به کاربر مي‌دهند، آن‌ها مي‌توانستد از تگ‌ها و برچسب‌هاي کانتينرهاي حمل بار دوباره استفاده کنند[8]. بارکدها بايد قابل رويت باشند و به راحتي آسيب مي‌بينند. تگ‌هاي RFID لزومي ندارند در معرض ديد باشند و مي‌توان آن‌ها را در مکان‌هايي که احتمال صدمه ديدن تگ ها کمتر است، نصب کرد. طبق همين استدلال بعضي توليدکنندگان جعبه‌ها و کانتينرها را از جنس پلاستيک مي‌سازند و تگ مربوط به آن را به صورت ذوب شده درون آن قرار مي‌دهند. با اين عمل تگ را از معرض آسيب‌هاي مختلف دور نگه مي‌دارند و استفاده مجدد از آن را مقدور مي‌سازند. اين راه‌ حل‌ها به گسترش و پخش‌شدن هزينه در يک دوره زماني طولاني کمک کرده و ايجاد يک کسب و کار سودآور را فراهم مي‌نمايد. کاربران به طور عمومي معتقدند که زماني که قيمت تگ‌ها به نيم دلار رسيد مزاياي استفاده از تگ‌ها در بر روي هر کالا به هزينه‌ي اضافي که براي ايجاد مي‌شود ارجحيت دارد. بارکدها هنوز به‌طور گسترده و با قيمت ناچيز استفاده مي‌شوند. به همين دليل بسياري از فروشندگان هنوز هم از سيستم بارکد استفاده مي‌کنند و تمايل به جايگزين کردن آن با تگ‌هاي RFID‌ را ندارند. بسياري از توليدکنندگان تگ‌هاي RFID‌ بر اين باورند که با بالارفتن حجم تقاضا براي تگ‌ها قيمت آن پايين خواهد آمد. محققين ادعا مي کنند که در سال‌هاي آتي قيمت تگ‌هاي RFID بالا خواهد ماند زيرا ميزان بروز خطا در سيستم‌هاي RFID هنوز درصد بالايي دارد و به همين دليل قيمت تگ‌ها نزول نخواهد کرد. به خصوص تگ‌هاي ارزان UHF که از مواد بسيار حساس ساخته شده‌اند در حال حاضر نمي‌توانند با سرعت‌ بالا توليد شوند که هم حجم توليد بالا رفته و نيز قيمت نيز کاهش يابد. زماني که هزينه‌هاي توليد بهتر کنترل شوند و تگ‌هاي کمتري در تست‌هاي کنترل کيفيت شکست بخورند، قيمت‌ها پايين خواهد آمد[33].
علاوه بر قيمت بالاي تگ‌هاي RFID، هزينه‌ي پياده‌سازي سيستم‌هاي RFID ‌نيز بالاست. از آنجايي که تعداد محدودي سازمان و فروشگاه هم اکنون از اين فناوري استفاده مي‌کنند و تعدادي نيز بصورت آزمايشي58 از آن بهره مي‌برند، تجربه‌ي کمي از پياده‌سازي موفقيت آميز RFID در دست است. همانطور که در مطالب بالا گفته شد، محيط که قرار است اين سيستم پياده‌سازي شود براي مشخص شدن تعداد تگ‌خوان‌ها، جنس تگ ها و نوع نرم افزار کاربردي اهميت زيادي دارد. پياده سازي RFID هم اکنون نياز به پيش تنظيمات و آزمايش‌هاي مختلفي دارد تا اطمينان حاصل شود که به طرز صحيح کار خواهد کرد. زمان و عدم قطعيت پياده‌سازي صحيح نيز قيمت پياده‌سازي را بالاتر خواهد برد[34]. علاوه بر اين سازمان‌ها و فروشگاه‌ها به يک فرآيند نصب از پيش تعريف شده يا طراح فناوري اطلاعات براي محل خود نياز دارند. همانطور که در مطالب بالا توصيه شده بود، RFID اطلاعات بسيار بيشتري به نسبت بارکد در اختيار کاربر قرار مي‌دهد. براي رسيدن به اين هدف گاهي لازم است بسترهاي نرم‌افزاري توسط متخصين آن به روز شوند تا به راحتي و بدون خطا با

دسته بندی : No category

دیدگاهتان را بنویسید