کالاها نيست، بلكه تاثيرات مهمِ بسياري هستند كه طراحي يك سيستم RFID را با محدوديت‌ها و قابليت‌ها دستخوش تغييرات مي‌كنند. انتخاب فركانس كار تگ‌ها بايد با توجه به عواملي مانند جنس اقلامي كه بايد تگ زده شوند، شكل اقلام، محتواي اقلام، تداخلات محيطي موجود مانند شبكه هاي WLAN و تلفن هاي بي سيم، نحوه حركت اقلام درفرآيندهاي كاري و موارد متعدد ديگر تعيين شود. همچنين الزامات نرم افزاري و سخت افزاري بايد به دقت تعيين شوند و نحوه استفاده از اطلاعات توليد شده و چگونگي جريان اطلاعات دقيقا مشخص گردد. بدين ترتيب هر كاربرد خاصي، به الزامات و طراحي هاي خاص خود نياز دارد و در فناوري RFID، سيستمي كه در تمام كاربردها قابل استفاده باشد معني ندارد [25]. در زير به چند كاربرد مختلف از فناوري RFID در صنايع مختلف اشاره مي‌گردد. در هر يك از اين كاربردها RFID، با مكانيزه نمودن ورود اطلاعات به سيستم، باعث صرفه‌جويي در زمان، نيروي انساني و هزينه شده و ضمن كمك به جريان اطلاعاتي، خطاي كمتر و شفافيت بيشتر را به ارمغان آورده است. قابل ذکر است که بعضي کاربردها فقط در صنايع خاصي مهم و قابل استفاده هستند.

?-?-?- در خرده‌فروشي‌ها
اکثر خرده‌فروشان در اکثر نقاط دنيا به دنبال استفاده از فناوري RFID هستند زيرا به آنان فرصت‌هاي جديدي براي بهبود مديريت موجودي، کاهش احتمال گم‌شدن کالا، حفاظت از سرقت، کاهش زمان پرداخت و به دست آوردن مشتريان جديد را مي‌دهد. فناوري RFID اين امکان را فراهم مي‌سازد که خرده‌فروشان تصوير بهتري از وضعيت فعلي انبارداشته باشند زيرا هر لحظه با به روز رساني انبار داده‌ها مشخص مي‌شود که از هر کالا چه مقدار در قفسه‌ها موجود است و چه مقدار برداشته شده است[25]. با فعال کردن RFID مديران انبار يا فروشگاه متوجه خواهند شد که از يک کالا چقدر فروخته شده است تا به اتمام برسد. بنابراين اين امکان به سادگي براي ايشان فراهم مي‌شود که تا آخرين فروش مورد کالا در قفسه آن را جايگزين کنند. توانايي جايگزين کردن به موقع امکان کاهش فضاي اضافي براي يک SKU‌55 خاص در قفسه را در حالتي که جايگزيني کالاي ديگر در حال انجام است را مي‌دهد[26]. يكي از بزرگترين كاربردهاي RFID براي فروش در فروشگاه هاي زنجيره اي است. به كمك آن، ليست كالاهاي ورودي براي فروش كنترل و مديريت مي‌شود. اين مساله بخصوص در مورد كالاهاي باارزش صرفه اقتصادي دارد، زيرا هم در زمان و نيروي كار لازم صرفه جويي مي‌شود و هم خطاي انساني كاهش مي‌يابد. همچنين، دقت بالاتري كه RFID فراهم مي‌آورد، باعث مي شود تعداد كالاهايي كه در حين انتقال گم مي‌شوند، كاهش يابد. مساله مهم ديگر، وجود كالاهاي تقلبي است كه با استفاده از RFID مي توان از خريد آنها جلوگيري نمود. در صورت استفاده از قفسه‌هاي هوشمند، جابجايي كالاها از قفسه‌ها و ميزان موجودي كالا در هر قسمت كنترل مي‌شود، به اين ترتيب قبل از آنكه موجودي كالاي خاصي در قفسه تمام شود، سيستم به فروشنده اعلام مي‌كند تا براي خريد كالا اقدام نمايد. استفاده از RFID براي مديريت فروش، سيستم ضد سرقت را نيز به ارمغان مي‌آورد[24, 26]. فروشگاه هاي زنجيره اي Tesco كه بزرگترين زنجيره سوپرماركت در انگليس است، براي كنترل DVD‌هاي خود از RFID استفاده كرده است تا بتواند از ميزان موجودي اين محصول آگاهي داشته باشد و هميشه كالا به ميزان لازم موجود داشته باشد. به اين ترتيب فروش آن 4% افزايش يافته است. همچنين شركت Wal-Mart که بزرگ‌ترين زنجيره‌ي فروشگاهي در آمريکاي شمالي است، استفاده از تگ‌هاي RFID را براي صد توليدكننده برتر خود الزامي كرده است تا به مرور و در سالهاي آتي، ديگر توليدكنندگان هم به اين فناوري بپيوندند. حركت Wal-Mart به سمت استفاده از RFID محرك هاي براي افزايش تقاضا براي اين سيستم‌ها و عامل عمده اي در توسعه استانداردها و كاهش قيمت تگ ها تلقي شده است[26].

?-?-?- در خط توليد
مديريت قطعات توليد شده در يك كارگاه كوچك بسيار متفاوت از يك كارخانه با يك خط توليد بزرگ است. روش هاي قديمي، شامل استفاده از ليست محصولات و چك كردن ورود و خروج محصول به هر قسمت توسط عامل انساني بوده است. اين كار علاوه بر وقت گير بودن و عدم دسترسي بلادرنگ به اطلاعات مربوط به محصولات موجود در خط توليد، احتمال بروز خطا در جمع آوري اطلاعات را نيز به همراه دارد. استفاده از RFID در اين زمينه نيز بسيار مؤثر بوده است. با استفاده از اين فناوري اطلاعات مربوط به هر قطعه در خط توليد بصورت دقيق و بدون احتمال اشتباه و بشكل بلادرنگ در اختيار مديريت قرار مي‌گيرد. در مواردي كه ايمني قطعات اهميت بيشتري پيدا مي كند، استفاده از تكنولوژي‌هاي جديد اجتناب ناپذير مي گردد[20]. به عنوان مثال، يك هواپيما از هزاران قطعه ساخته شده كه معيوب بودن هريك از آنها، مي تواند جان عده زيادي را به خطر بيندازد. شركت هواپيمايي Airbus از سال ????ميلادي، براي ايمني بيشتر و افزايش سرعت در خط توليد قطعات استفاده مي‌کند. با استفاده از تگ‌هاي قابل خواندن و نوشتن و نصب آنها بر روي قطعات، مي توان اطلاعات مربوط به تغييرات قطعه در طول خط توليد را در تگ ثبت كرد. با اين روش، پرسنل خط توليد مي توانند محل قطعات، اطلاعات مربوط به توليد و نگهداري آنها و سابقه سرويس شدن هر قطعه را بدون صرف وقت زياد، در اختيار داشته باشند.[9]

?-?-?- در مراکز درماني
بيمارستان‌ها و مراکز درماني و توزيع کنندگان دارو عواملي هستند که نقش اساسي و تعيين کننده‌اي در سلامت افراد دارند که مي‌توان با پياده‌سازي و اجراي يک سيستم کنترل هوشمند و شناسايي از طريق فناوري RFID گام مهمي در تأمين روند سطح سلامت جامعه بردارند. امروزه برخلاف گذشته، بيمارستان‌ها نيازمند تعداد زيادي از تجهيزات پزشکي، دارو‌هاي تزريقي هستند که همواره لازم است در مواقع ضروري در دسترس باشند. بنابراين مديريت صحيح تجهيزات، نگهداري و ذخيره آنها از جمله مسائلي است که از اهميت ويژه‌اي برخوردار مي‌باشد[25]. با استفاده از فناوري RFID به‌طوري که با نصب برچسب الکترونيکي RFID که شامل يک شماره منحصر به فرد است، تمامي اطلاعات مربوط به دارو يا وسيله مورد نظر در بانک اطلاعاتي ذخيره مي‌شود. انبار بيمارستان‌ها نيز مجهز به قفسه‌هاي هوشمند مي‌شود که اين قفسه‌ها، ترکيبي از يک آنتن داخلي و قرائت کننده RFID هستند و تمام مشخصات برچسب‌ها از جمله تاريخ و ميزان مصرف، کارخانه توليد شده را در خود نگهداري مي‌کنند. هنگامي که زمان انقضاي دارو فرا مي‌رسد، قرائت کننده RFID اين موضوع را به پايگاه مرکزي اطلاع مي‌دهد تا مسئولين آن را بررسي نمايند. زماني که پزشک درخواست دارو يا ابزاري را از انبار مي‌کند، بلافاصله در سيستم مرکزي بيمارستان ثبت مي‌شود و دارو يا وسيله مورد نظر براي پزشک رزرو مي‌شود. به محض اينکه کارکنان انبار آن قطعه را از قفسه هوشمند بردارند تا به فرد درخواست کننده تحويل دهند، قرائت کننده تشخيص مي‌دهد و اطلاعات لازم را به سيستم مرکزي ارسال مي‌کند تا فهرست موجودي انبار به‌روز شود. در صورتي که ميزان موجودي بخشي از انبار نيز از حد معيني کمتر شود، سيستم مرکزي به پرسنل مربوطه هشدار مي‌دهد. اين روش از مزاياي جانبي ديگري نيز برخوردار است، بطوري که شناسايي خودکار فرد درخواست کننده، دليل و زمان درخواست، نام بيمار استفاده کننده از دارو، تهيه صورت‌حساب در صورت لزوم را فراهم مي‌نمايد[27]. در بيمارستان‌ها RFID‌ براي پيگيري تجهيزات گران‌قيمت و ناياب استفاده مي‌شود. علاوه بر آن يکي از مزاياي مهم استفاده از آن در رديابي کارکنان است. براي مثال در بسياري از بيمارستان‌ها تخت‌ها و تجهيزات وابسته به دليل جابجايي در سراسر بيمارستان مفقود شده يا مکان دقيق آن‌ها مشخص نمي‌باشد. اتصال اين اموال به تگ‌هاي RFID‌ اين اطمينان را حاصل مي‌کند که اين تجهيزات در جهتي موثرتر مورد استفاده قرار بگيرند و به راحتي يافت شوند. از همين طريق مي‌توان کارکنان يک بيمارستان را رديابي کرد. با اين کار اين اطمينان حاصل مي‌گردد که افراد کليدي و پرسنل در مواقع اورژانسي سريع‌تر يافت شوند و در محل مستقر گردند. تگ‌هاي نيمه‌فعال به يک سنسور مجهز مي‌گردند. براي مثال در حمل و نقل خون، اين اطمينان حاصل مي‌شود که در طول حمل و نقل خون از دماي بحراني که باعث فاسد شدن آن مي‌شود، اطمينان حاصل شود. همچنين بيماران نيز با تجهيز به يک تگ نيمه‌فعال با سنسور، هميشه تحت نظارت خواهند بود[27].
?-?-?- مديريت انبار
اطلاع از موجودي انبار براي مديريت‌هاي مختلف يك سازمان از اهميت بالايي برخوردار است. مديريت بايد بداند كدام ماده اوليه با كمبود مواجه شده و كدام محصول فروش بيشتري داشته است. بلادرنگ نمودن اطلاعات انبار، به برنامه ريزي صحيح‌تر و صرفه جويي بيشتر در هزينه هاي خريد، نگه داري و لجستيكي مي انجامد. مديريت انبارهاي كالا يكي از مهمترين كاربردهاي RFID‌ مي‌باشد. به کمک اين فناوري مي‌توان ورود و خروج كالا به/از انبار را به صورت خودكار و با صرف زمان و نيروي كار كمتر و در نتيجه هزينه پايين تر، كنترل و مديريت نمود. با استفاده از نرم افزارهايي كه به اين منظور توسعه يافته اند، امكان مكان‌يابي و صورت‌برداري سريع و دقيق كالاها حتي در حين جابجايي كالا فراهم مي‌شود. علاوه براين، تشخيص و رسيدگي به موارد بازگشت كالا از سطح فروش به انبار (در صورت معيوب بودن كالا) سريع‌تر خواهد بود[28].
روش هاي سنتي شمارش اموال و رديابي انتقال دارايي‌ها، توانايي ارائه موجودي لحظه‌اي و بلادرنگ را ندارند. بدين ترتيب بيشتر تصميم‌ها بر اساس اطلاعات قديمي و گاهي غلط انجام خواهد شد. سرعت جمع‌آوري اطلاعات موجودي انبار با هيچ يك از سيستم هاي مديريت انبار يا نرم افزارهاي برنامه‌ريزي منابع سازماني تامين نمي‌گردد. به علاوه، عامل مهم در استفاده از RFID در انبار، حذف خطاي انساني است. همچنين RFID مي تواند نقش مفيد و مهمي در جلوگيري از سرقت يا گم شدن كالا در انبار داشته باشد[29].
?-?-?- کنترل تردد56
با استفاده از فناوري RFID سيستم‌هاي كنترل تردد الكترونيكي، ورود و خروج افراد به ساختمان‌ها، اتاق‌ها و محدوده‌ها را به صورت خودكار كنترل مي‌كنند. در عين حال شركت‌ها از سيستم‌هاي كنترل تردد مبتني بر RFID استفاده اي بيشتر از باز و بسته كردن درها مي‌كنند. مانند اجرا كردن قوانيني در محيط كار كه مجموعه را به سمت اهداف سازمان حركت دهد. در عين حال باعث ايمني محيط كار، دسترسي راحت پرسنل به قسمت‌هاي مجاز و حفظ حريم خصوصي افراد مي‌شود. اين سيستم‌ها خصوصا در مديريت همايش‌ها و سمينار‌ها و ديگر مواردي كه كنترل نامحسوس موردنظر است، كاربرد پيدا كرده است. با استفاده از RFID در اين‌گونه كاربردها، مي‌توان از صف هاي طويل در ورودي سالن ها و يا به هنگام غذاخوري جلوگيري نمود و اطلاعات مفيدي از آمار شركت كنندگان در هر سخنراني يا هرسالن را استخراج نمود.[30]

?-?-?- رديابي و تشخيص حيوانات
يكي از كاربردهاي وسيع و رو به رشد فناوري RFID مربوط به تشخيص و ثبت اطلاعات حيوانات مي شود. تگ‌هاي RFID در پرورش گونه‌هاي با ارزش، براي حيوانات آزمايشگاهي، حيوانات گوشتي و لبني، حيات وحش و باغ وحش‌هاي طبيعي استفاده مي‌شود. از اين ميان، نگهداري و پرورش حيوانات گوشتي و لبني سهم عمده اي را به خود اختصاص داده‌اند. در اين كاربرد، تگ به زير پوست حيوان تزريق مي شود يا از گوش يا گردن آن آويزان مي شود. اين تگ به نوعي پرونده حيوان مذكور است. سن حيوان، مكان و گله اي كه به آن تعلق دارد، درجه حرارت بدن آن، نوع و مدت مصرف

دسته بندی : No category

دیدگاهتان را بنویسید