عنوان کامل پایان نامه :

 تأثیر ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

تحلیل ژئوپلیتیک معضلات و تنگناهای توسعه بنادر استان گیلان

تردیدی وجود ندارد که پیشانی توسعه هر کشوری بنادر آن بشمار می طریقه و شاخص های توسعه آن از مبادی اصلی اقتصاد آغاز شده و منتج می شونددر کنار این امر، بنادر به مانند تراز و شاخصی برای سنجش اندازه توفیق یک ملت در تقویت اقتصاد خود از طریق صادرات و واردات بشمار می رود. در جمهوری اسلامی ایران به این امر مهم کمتر توجه شده می باشد در ادامه به اظهار معضلات و تنگناهای توسعه بنادر استان گیلان خواهیم پرداخت:

 • با گسترش و توسعه محدوده شهری به طبع آن قرارگرفتن بندرگاه ها در مرکز شهر به نوبه خود مشکلاتی را برای توسعه بندر و همچنین  ترافیک در ناوگان حمل و نقل بدلیل نداشتن جاده و مسیر انحصاری به وجود خواهد آورد.
 • نبود جاده های مواصلاتی مناسب و ترانزیتی به جهت تسریع در رفت و آمد تریلرها و کامیونهای حامل بار یکی از مهمترین معضلات قابل ذکر در طریقه توسعه بنادر می باشد.
 • با وجود توانایی ها و پتانسیل های بالقوه در بنادر استان گیلان جهت ترانزیت کالا و امور مسافربری متاسفانه بدلیل ضعف امکانات زیر بنایی و ساختاری موجب حداقل بهره گیری و بهره وری از این بنادر شده می باشد. ایجاد و تکمیل و توسعه ساختمانها و تاسیسات و تعمیرگاههای بندری و دریایی بازرگانی و وسائل و تجهیزات مربوطه و بهره برداری از آنها می تواند کمک شایانی به رفع این معضلات باشد.
 • نبودن راه آهن و عدم اتصال به شبکه ریلی کشور را می توان مانند معضلات مهم نام برد که تکمیل طرح راه‌اندازی راه آهن قزوین، رشت و بندر انزلی می‌تواند کمک شایانی در رشد اقتصادی ایران و به طبع استان گیلان و بنادر آن باشد. تکمیل این طرح می‌تواند تاثیر به سزایی در رشد صنعت حمل و نقل در ایران داشته باشد. جایگاه استراتژیک بندر انزلی در در دریای کاسپین و هزینه کمتر حمل و نقل بار از طریق راه آهن و کشتی موجب افزایش اهمیت اتمام هر چه سریعتر این طرح می گردد. خط‌آهن قزوین – رشت – انزلی – آستارا به عنوان یکی از قطعات کریدور شمال- جنوب برای منطقه اهمیت دارد. در صورت تکمیل این کریدور به دلیل کوتاه بودن طول مسیر و ارزان شدن هزینه‌های حمل و نقل، تمایل کشورهای حوزه کاسپین برای جابه‌جایی کالای ترانزیتی خود را از طریق این کریدور و کشور ایران بیش از پیش شده که در نتیجه این امر موجب افزایش درآمد کشور از محل ترانزیت خواهد گردید.
 • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 • عدم داشتن اسکله های کافی و مورد لزوم که منجر به انتظار کشتی ها برای تخلیه و بارگیری شده و این موضوع موجب ترافیک دریایی و کمتر شدن تمایل کشورها به حمل و نقل از این طریق می گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • تبیین توانمندی های ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان
  • تبیین چشم انداز ژئوپلیتیک بنادر گیلان
  • ارائه الگوی متناسب برای توسعه ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه