عنوان کامل پایان نامه :

  مطالعه تاثیر اتوماسیون اداری بر بهبود تصمیم گیری مدیران استانداری

قسمتی از متن پایان نامه :

14   سیستم  های اطلاعاتی و رایانه ها

توسعه رایانه ها چه بعد از سخت افزاری و چه از بعد نرم افزاری تأثیر بسزایی در توسعه سیستمهای اطلاعاتی برای پردازش اطلاعات فراهم ساخت . برای مطالعه چگونگی گسترش       سیستم های اطلاعاتی بایستی نسلهای  و دوره های پیشرفت رایانه را بشناسیم:

بطور کلی عموماً  رایانه ها را به 5 نسل تقسیم بندی کرده اند :

سه نسل اول رایانه از طریق شناخت بخشهای الکترونیکی آن که درای قدرت محاسبه و منطق هستند مطالعه می گردد . این تقسیم بندی به تبیین زیر می باشد .

  1. رایانه های نسل اول : دریچه های الکترونیکی ( که بیشتر مکانیکی بوده اند)
  2. رایانه های نسل دوم : تزانزیستور
  3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  4. رایانه های نسل سوم : مدار های مجتمع ( یا همان IC ها)

به نظر بعضی متخصصان رایانه های نسل چهارم و پنجم آنهایی هستند که بر اساس مجتمع سازی با  تراکنش بسیار بالا ( VLSI ) شکل گرفته اند . رایانه های نسل پنجم احتمالاً به آن دسته رایانه های اطلاق می گردد که از ارتباط های توسعه یافته  از هوش مصنوعی بهره گرفته اند ( رولی ، ص 92-91)

 

تحول رایانه از یک نسل به نسل بعدی از نظر های زیر سود مند :

1- کوچک شدن اندازه رایانه 2- بالا رفتن ضریب اطمینان 3- کاهش مصرف برق                    4- بالا رفتن سرعت کار 5- پایین آمدن قیمت و هزینه های کار کردن آن .

رایانه های امروزه پیشرفت کنونی خود را مدیون تراشه ها هستند که قابلیت ذخیره و پردازش     زیادتری نسبت به نسلهای قبلی دارند .

امروزه ابر رایانه هایی اختراع شده اند که توانایی انجام چندین میلیون اقدام را در یک میلیون ثانیه دارا می باشند که از اینها در مسائلی زیرا پیش بینی زلزله و پیش بینی سکته تمامی مغزی و قلبی و ژنیتیک انسانی بهره گیری می گردد .

مدارالکتریکی اصلی اکثر میکرو رایانه ها به شکل ذره ریز سیلیسیوم می باشد که از ناخن انگشت هم کوچک تر می باشد . رایانه شخصی یک میکرو رایانه می باشد که فقط توسط یک نفر ، یا شاید چند نفری که در همان محل کار می کنند مورد بهره گیری قرار می گیرد . رایانه های شخصی را در هر مکان مانند سازمانهای بزرگ ، سازمانهای کوچک و حتی منازل می توان پیدا نمود . دستگاههای منگنه کارت که با اولین رایانه به صورت انبوه تولید شده بنام رمینگون رندیونیک I در سال 1951 کار گذاشته گردید و استقرار یونیوک I ، توسط جنرال الکتریک در سال 1954 شروع بهره گیری رایانه برای پردازش اطلاعات بازرگانی بود که قابل ذکر می باشد . که بهره گیری از رایانه در این دوره تنها به سازمانهای بزرگتر دولتی و موسسات تجاری محدود می گردید . سیستم ها با معیار های امروزی بسیار گران بودند . مینی رایانه ها و سپس میکرو رایانه ها تاثیرات عمیقی را بر هزینه محاسبات بر جای نهاند . امروزه یک سازمان در هر اندازه ی می توان از عهده تامین یک رایانه بر آید . ( مک لوید ، ص 241، 24 19)

اولین کاربرد اصلی رایانه ، پردازش داده های حسابداری بود آن کاربرد با چهار اقدام دیگر همراه بود : سیستم های اطلاعات مدیریت ، سیستم های پشتیبانی تصمیم ، اداره مجازی ، و سیستم های دانش محور ، همه این 5 کاربرد ، سیستم اطلاعاتی رایانه محور را تشکیل می دهند .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف کلی:

مطالعه تاثیر سیستم اتوماسیون بر بهبود تصمیم گیری مدیران حوزه ستادی استانداری

2- اهداف فرعی

1- شناسایی یک سیستم اتوماسیون  مناسب جهت اطلاع رسانی به مدیران شرکت .

2- مطالعه و تجزیه و تحلیل آثار و نتایج حاصل از سیستم اتوماسیون در استانداری و حوزه ستادی آن .

3- مطالعه و شناسائی عوامل موثر در موفقیت سیستم اتوماسیون از نظر تامین اطلاعات مناسب نظیر صحیح بودن و دقت و به هنگام بودن و اقتصادی بودن .

4- ارایه راهکار برای بهبود عملکرد سیستم اتوماسیون جهت بهره برداری .

روش کار :

الف. نوع روش پژوهش :

پژوهش حاضر نوع تاثیر سیستم اتوماسیون را بر چهار متغیر متفاوت مورد مطالعه قرار می دهد متغیر مزبور عبارتند از : صحت تصمیم گیری مدیران ، دقت در تصمیم گیری مدیران، بهنگام بودن ، اقتصادی بودن تصمیم گیری مدیران و متغیر مستقل در پژوهش حاضر سیستم اتوماسیون می باشد

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان :  مطالعه تاثیر اتوماسیون اداری بر بهبود تصمیم گیری مدیران استانداری  با فرمت ورد